Ασθένειες Αυτοτραυματισμός καρδερίνας

vaggelis53

PB Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
154
Παιδια γεια σας. Ενας φιλος μου εδωσε δυο καρδερινακια. Το ενα δυο μηνων και το αλλο 35 ημερων.Ακομη ειναι αβαφα. Επειδη ομως "ξεφυγαν" απο τις 6 μερες δεν μπορεσε να τα δαχτυλιωσει. Εγω θελησα να τοποθετησω κουμπωτο δαχτυλιδι. Το μεγαλο το δεχτηκε ευχαριστως, το μικρο ομως αρχισε να το τσιμπαει με αποτελεσμα να τραυματισει το ποδι του κ να αιμοραγησει. Μηπως γνωριζει κανεις αν πρεπει να κανω κατι;
 
Να βγάλεις τα δαχτυλίδια και από τα δύο γιατί μελλοντικά κακό θα τους κάνει. Στην πληγή βάλε με μπατονέτα μπεταντίν 2 φορές μη μολυνθεί και άστο ήσυχο μετά.
 
2 karderinakia apo 2 diafores folies pou exoune to keino "ksefigan" apo tin 6 mera. Pragmata ginounte... Ti ektrofeas einai afto pou gini afto se 20 meres dio fores ;

Tip mou: Min tous baleis daxtilidia, dostou mpiso kes pes tou na sou dini pali mikra an den tou "ksefigane", giati etsi sou menei to fimi exeis piasmena poulia.
 
Να βγάλεις τα δαχτυλίδια και από τα δύο γιατί μελλοντικά κακό θα τους κάνει. Στην πληγή βάλε με μπατονέτα μπεταντίν 2 φορές μη μολυνθεί και άστο ήσυχο μετά.

Φιλε Κωστα ευχαριστω. Το δαχτυλιδι το εβγαλα ηδη κ αυριο θα το βαλω μτεταντιν.

2 karderinakia apo 2 diafores folies pou exoune to keino "ksefigan" apo tin 6 mera. Pragmata ginounte... Ti ektrofeas einai afto pou gini afto se 20 meres dio fores ;

Tip mou: Min tous baleis daxtilidia, dostou mpiso kes pes tou na sou dini pali mikra an den tou "ksefigane", giati etsi sou menei to fimi exeis piasmena poulia.


Αλεξανδρε σε ευχαριστω. Θα ειχες δικιο εαν δεν γνωριζα το φιλο μου.Απλως δεν ειναι κ πολυ "καταξιομενος" εκτροφεας. (εαν μπορουσα να τον πω ετσι)Μαλλον για ερασιτεχνης κανει.
 
Συμφωνω με τον Αλεξανδρο...ή τον φιλο σου δεν ξερεις καλα...ή απλα σε βολευει.
 
εγω φετος ειχα τη χαρα να βγαλω 9 καρδερινακια, τη πρωτη φορα που το προσπαθησα δεν ανηκω σε καποιο συλλογο και δεν εχω βαλει δαχτυλιδια ουτε λεω να βαλω στο μελλον, δεν εχω σκοπο να πουλησω καποιο απ'αυτα, αν ομως καποια στιγμη χαρισω ενα πουλακι σε εναν φιλο πρεπει να βρω και το μπελα μου; 😕
 
εγω φετος ειχα τη χαρα να βγαλω 9 καρδερινακια, τη πρωτη φορα που το προσπαθησα δεν ανηκω σε καποιο συλλογο και δεν εχω βαλει δαχτυλιδια ουτε λεω να βαλω στο μελλον, δεν εχω σκοπο να πουλησω καποιο απ'αυτα, αν ομως καποια στιγμη χαρισω ενα πουλακι σε εναν φιλο πρεπει να βρω και το μπελα μου; 😕

Αν κάποιοι κάνουν επιτέλους σωστά τη δουλειά τους σίγουρα θα τον βρεις τον μπελά σου. Και μαζί με εσένα και ο φίλος σου που θα του το χαρίσεις. Γι'αυτό την επόμενη φορά που θα βγάλεις "γιαβράκια" καλό θα είναι να λάβεις εκτός από τα μέτρα σου και τα δακτυλιδάκια σου εγκαίρως.
 
Κάποιες στιγμές δεν καταλαβαίνω ποιός κοροϊδεύει ποιόν σ' αυτό το forum?

Υπάρχουν μέλη που υπερθεματίζουν στην καταδίκη της σύλληψης άγριων πουλιών, που γράφουν σε όλους τους τόνους για το πόσο φιλόζωοι είναι, και από την άλλη αρνούνται να θέσουν στον εαυτό τους ένα όριο.

Ας αποφασίσει ο καθένας μας τί είδους εκτροφή θέλει να κάνει και τί είδους σχέση είναι αυτή που έχει με τα πουλιά του.

Ιθαγενή πουλιά στην κατοχή μας ΔΕΝ μπορεί να μην έχουν ταυτότητα εκτροφέα.
Τόσο απλά.
Νομίζει κανείς ότι χρειάζεται να γίνει ανάλυση του "γιατί";
 
2 karderinakia apo 2 diafores folies pou exoune to keino "ksefigan" apo tin 6 mera. Pragmata ginounte... Ti ektrofeas einai afto pou gini afto se 20 meres dio fores ;

Tip mou: Min tous baleis daxtilidia, dostou mpiso kes pes tou na sou dini pali mikra an den tou "ksefigane", giati etsi sou menei to fimi exeis piasmena poulia.
Φιλε Αλεξανδρε καλο σου βραδυ. Τιμη για μενα να δεχομαι συμβουλες και παρατηρησεις απο σενα. Θα ηθελα να σου πω, πως τα καρδερινακια πηγαν ξανα στον κατοχο τους. Εισεπραξα βεβαια την απορια του φιλου μου και εθεσα σε αμφισβητηση τη φιλια μας. Νομιζω ομως οτι εκανα το σωστο, προκειμενου να πλαναται η φημη οτι εχω πιασμενα. Ειμαι καθετα αντιθετος σ"αυτους που παραβιαζουν το περιβαλον με οποιον δηποτε τροπο.
Υ. Γ. Το μικρο εφυγε υγειεστατο, μια γραντζουνια ηταν.
 
Prepei na po me afto mou ekanes mia ekpliksi...den to perimena.

BRAVO SOU. Trabao to kapelo mou gia tin praksi sou.
 
Κατ΄ιδιαν τοποθετηθηκα, αλλα ωφειλω να το κανω και δημοσια οπως.. Δημοσια τοποθετηθηκα αρχικα. Η πραξη σου σε τιμα.. (οπως τιμα και η παρουσια σου εδω μεσα ολους εμας) και δειχνει ηθος και χαρακτηρα. Ευχομαι σε σενα να αποκτησεις τις πολυποθητες και ευχομαι σε, αλλους να σε μιμηθουν.
 
Παιδια αν και το εχω ξαναπει, ουτε εγω δαχτυλιδωνω, δεν ειμαι μελος κανενος συλλογου, δεν μπορω να μπω στη διαδικασια δαχτυλιδωματος, δε θελω να εχω το νου μου μηπως τα πεταξει κατω η καρδερινα με δαχτυλιδι, μηπως στραβωσουν τα ποδια τους, μηπως πρηστουν αργοτερα η μολυνυοθν, δεν ειμαι εκτροφεας, χομπιστας ειμαι και ξερω τι πουλια εχωκαι σε οποιον χαριζω μπορει να ερθει να τα δει. και καναρινι που ειχα αγορασει περυσι ζητησα ν ατου αφαιρεθει το δαχτυλιδι πριν το αγορασω για να μην τρεχω αργοτερα... Ολοι εσεις καλα κανετε και προσπαθειτε με αυτο τον τροπο να προστατευσετε τα αγρια-πιασμενα, αλλα υπαρχουν και αλλο που δεν μπορουν η δε θελουν για δικους τους λογους να το κανουν( να δαχτυλιδωνουν εννοω). Για ποιο λογο ο Βαγγελης επρεπε να θεσει τη φιλια του σε αμφισβητηση, αυτα τα πουλια βρεθηκαν στα χερια του και πιστευω οτι θα τα προσεχε πολυ,τωρα που ξαναγυρισαν στον εκτροφεα φιλο του θα εχουν καλυτερη τυχη;η μηπως θ α απεέυθερωθουν αν ειναι πιασμενα;ολοι νομιζω θελουμε τα πουλακια ν απερνουν καλα, αφου κι ο εκτροφεας ακομη κια ν τ αεπιασε, δε νομιζω να τα αφησει...
με ολο το σεβασμο και την καλημερα μου σε ολους
 
Kai pali afto pou egrapse o Giorgios Braxneis

To nomos lei poulia europaikon dasson pou briskounte se kloubes PREPEI na foran daxtilidia alios einai paranoma.

Den pedi rollo ti seloume i ti eoroume kala i oxi.
Os grafei stin arxei tou Video : " Esei den klebeis zantes...Esei den klebeis aytokinita...esei den odigas xoris adeia...".

"Ιθαγενή πουλιά στην κατοχή μας ΔΕΝ μπορεί να μην έχουν ταυτότητα εκτροφέα.
Τόσο απλά" Γιώργος Βραχνής
 
... Ολοι εσεις καλα κανετε και προσπαθειτε με αυτο τον τροπο να προστατευσετε τα αγρια-πιασμενα, αλλα υπαρχουν και αλλο που δεν μπορουν η δε θελουν για δικους τους λογους να το κανουν( να δαχτυλιδωνουν εννοω).
Υπάρχει πράγματι και αυτή η πλευρά στην όλη ιστορία, αλλά κάπως πρέπει
να ξεκινήσει να γίνεται αυτή η προσπάθεια για ανάπτυξη της εσωτερικής
εκτροφής και όχι της απόσπασης απο την φύση. Προσωπικά θα άκουγα
με ενδιαφέρον όποια πρόταση σ' αυτή την κατεύθυνση, αλλά προς το παρόν
νομίζω οτι το δακτυλήδωμα είναι μονόδρομος. Οταν κανείς θέλει
το πράγμα να πάει προς την σωστή κατεύθυνση θα πρέπει, να παρακάμψει
το τί μπορεί και το τί θέλει, και να προσπαθήσει να βοηθήσει αυτήν την προσπάθεια.
 
Παιδια αν και το εχω ξαναπει, ουτε εγω δαχτυλιδωνω, δεν ειμαι μελος κανενος συλλογου, δεν μπορω να μπω στη διαδικασια δαχτυλιδωματος, δε θελω να εχω το νου μου μηπως τα πεταξει κατω η καρδερινα με δαχτυλιδι, μηπως στραβωσουν τα ποδια τους, μηπως πρηστουν αργοτερα η μολυνυοθν, δεν ειμαι εκτροφεας, χομπιστας ειμαι και ξερω τι πουλια εχωκαι σε οποιον χαριζω μπορει να ερθει να τα δει.
εγω φετος ειχα τη χαρα να βγαλω 9 καρδερινακια, τη πρωτη φορα που το προσπαθησα δεν ανηκω σε καποιο συλλογο και δεν εχω βαλει δαχτυλιδια ουτε λεω να βαλω στο μελλον, δεν εχω σκοπο να πουλησω καποιο απ'αυτα, αν ομως καποια στιγμη χαρισω ενα πουλακι σε εναν φιλο πρεπει να βρω και το μπελα μου; 😕
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΚ) αριθ. 865/2006 ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ της 4ης Μαΐου 2006 για τη θέσπιση λεπτομερών κανόνων εφαρμογής του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 του Συμβουλίου για την προστασία των ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας με τον έλεγχο του εμπορίου τους

Άρθρο 66

Μέθοδοι επισήμανσης

2. Πτηνά που έχουν γεννηθεί και εκτραφεί σε αιχμαλωσία σημαίνονται σύμφωνα με την παράγραφο 8 ή, εφόσον το αρμόδιο διαχειριστικό όργανο κρίνει ότι αυτή η μέθοδος δεν ενδείκνυται λόγω των σωματικών ή παθολογικών χαρακτηριστικών του ζώου, με ατομικά αριθμημένους αμετάβλητους ηλεκτρονικούς μικροαναμεταδότες σύμφωνους με τα πρότυπα ISO 11784: 1996 (E) και 11785: 1996 (E).

8. Πτηνά που έχουν γεννηθεί και εκτραφεί σε αιχμαλωσία, καθώς και πτηνά που έχουν γεννηθεί σε ελεγχόμενο περιβάλλον, σημαίνονται με ατομικά σημασμένο και χωρίς ραφή ποδοδακτύλιο. Χωρίς ραφή ποδοδακτύλιος είναι δακτύλιος ή ταινία σε συνεχή κύκλο χωρίς διακοπή ή ένωση, που δεν έχει υποστεί οιαδήποτε
θερμική κατεργασία, σε μέγεθος που δεν μπορεί να αφαιρεθεί από το πτηνό όταν
το πόδι του έχει αναπτυχθεί πλήρως, ο οποίος εφαρμόζεται τις πρώτες ημέρες της ζωής του πτηνού και κατασκευάζεται εμπορικά για το σκοπό αυτό.
 
Αυτοσεβασμός

Εάν σέβομαι τους άλλους, σέβομαι και τον εαυτό μου.
Εάν σέβομαι τα ζώα που εξαρτώνται από μένα, σέβομαι τους πάντες με τους οποίους μοιράζομαι αυτό με αποκαλούμε "φύση" και το οποίο ανήκει σε όλους μας.
Εξ' ορισμού τότε ο σεβασμός στα ζώα που επιλέγουμε να έχουμε μαζί μας...
είναι πράξη Αυτοσεβασμού.
 
Δεν ξερω γιατι αλλα μου φενεται οτι ολο και καποιος θα πει οτι το δαχτυλιδι μπορει να μπει και σε πουλια τα οποια παρθηκαν απο φωλια. Τελως παντων ο μονος τροπος να ξεχωρισουμε τα πουλια ακτροφης απο τα αγρια ειναι αυτος και μονο αυτος οποτε πρεπει να το κανουμε οποιο και να ειναι το κοστος(πολλες απωλειες κ. Α) ετσι και αλλιως δεν κανουμε αγωνα για το ποιος θα βγαλει τα περισσοτερα πουλια στο κλουβι αλλα μονο μια προσπαθεια εναντια σε αυτο που λεγεται λαθρωθηρια.

Καραλης Φιλιππος
 
Καταλαβαινω και σεβομαι ολες τις αποψεις που εχουν κατατεθει μεχρι αυτο το σημειο!Βρισκω πολυ σωστα αυτα που λετε και απο τις δυο πλευρες! Μεχρι τωρα υπερισχυε ο φοβος μου για την υγεια των μικρων και ημουν αντιθετη με το δακτυλιδωμα (παντα οσον αφορα την κατοχη ενος ή δυο πουλιων εκτροφης) για ερασιτεχνες! Μαλλον εχω κανει προοδο, μαθαινω να σκεφτομαι πιο σωστα!
 
Κατ΄ιδιαν τοποθετηθηκα, αλλα ωφειλω να το κανω και δημοσια οπως.. Δημοσια τοποθετηθηκα αρχικα. Η πραξη σου σε τιμα.. (οπως τιμα και η παρουσια σου εδω μεσα ολους εμας) και δειχνει ηθος και χαρακτηρα. Ευχομαι σε σενα να αποκτησεις τις πολυποθητες και ευχομαι σε, αλλους να σε μιμηθουν.
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Το περιμενα οτι θα ενοιωθα μαθητης οταν θα απαντουσατε. Να ειστε καλα.
 
Back
Top