Γενικά Αυτο ειναι προβλημα; Δειχνει ασθενεια;

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα! ξερω πως σας εχω ζαλισει αλλα...
οταν το kockatiel καθεται ετσι ειναι κακο;
δειχνει καποιο προβλημα...
να σημειωσω οτι το πρωι που περασα απο το πετ σοπ που εχει και τα αλλα που εφερε μαζι τα 3 απο τα 4 καθοντουσαν ετσι...
εχουν αναγκη απο υπνο; Μηπος επειδη ειναι μικρα;
 

Συνημμένα

  • DSC04458.webp
    DSC04458.webp
    28,7 KB · Προβολές: 101
Από την φωτογραφία μπορείς να καταλάβεις δύο πράγματα.
Πρώτον ότι μπορεί να ξύνεται ενώ αν κάθεται ακίνητο μπορεί να θέλει να χαλαρώσει και να κοιμηθεί. Μήπως όταν το κάνει αυτό κλείνει και τα μάτια του;
Την υπόλοιπη μέρα κινείται και τρώει κανονικά;
Εμένα η ροζέλα μου όταν θέλει να χουζουρέψει και να κοιμηθεί παίρνει αυτή τη στάση.
 
οχι απλα κοιμουνται! Αν φουσκωναν και κοιμοντουσαν συνεχεια αλλα με το κεφαλι μπροστα ισως να ταν ασθενεια! Αλλα αυτο που κανουν ειναι φυσιολογικο!
 
να τα παρουμε απο την αρχη...
ShadyLady μου δεν ξυνεται απλα ετσι οπως το ειπες σαν να χουζουρευει
Fotis_K οπως το βλεπεις καθετε το ενα μονο... Οχι με το κεφαλι μπροστα...
inca1099 κοιμουντε αρκετα αλλα δεν ξερω επιδη ειναι μωρα μηπος θελει κι αλλο...
κλεινω τα φωτα στις 9-9.30 και το πρωι τα ξυπναω στις 7...

σκεφτομαι μηπος ειναι πιο μικρα απο μηνων που μας ειπε και χρειαζοντε πιο πολυ υπνο;
τα καημενουλια μου... 😛
 
Αυτό ίσως το κάνει γιατί είναι κινητικό όλη τη μέρα και κουράζεται και θέλει απλά να ξεκουραστεί.:)
Αν τρώει και κινείται κανονικά μην ανησυχείς, είναι κάτι το φυσιολογικό. 😉
 
να τα παρουμε απο την αρχη...
ShadyLady μου δεν ξυνεται απλα ετσι οπως το ειπες σαν να χουζουρευει
Fotis_K οπως το βλεπεις καθετε το ενα μονο... Οχι με το κεφαλι μπροστα...
inca1099 κοιμουντε αρκετα αλλα δεν ξερω επιδη ειναι μωρα μηπος θελει κι αλλο...
κλεινω τα φωτα στις 9-9.30 και το πρωι τα ξυπναω στις 7...

σκεφτομαι μηπος ειναι πιο μικρα απο μηνων που μας ειπε και χρειαζοντε πιο πολυ υπνο;
τα καημενουλια μου... 😛

Το πλάνο του ύπνου είναι σωστό (σχεδόν 10 ώρες) συνήθως έτσι κάνουν μεσημεριανές ώρες;
 
Θανάση μου και οι δικοί μου παπαγάλοι το κάνουν αυτό, κάποια στιγμή, κατά τη διάρκεια της μέρας. Ξεκουράζονται, ηρεμούν και καμιά φορά παίρνουν και κανέναν υπνάκο. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. Και όπως είπε και η Αναστασία, αν τρώει και κινείται κανονικά τότε όλα οκ.
 
απλα το πρωι που φευγω για τη δουλεια δεν ξερω τι κανουν; και οταν γυριζω κατα τις 4-5 τα βρισκω να ξεκουραζονται...
παντος την κυριακη που ηταν η δευτερη μερα αν και τρομαγμενα ηταν πολυ ζωηρα... Και μιλουσαν και πετουσαν πολυ...
απο την μια μερια στην αλλη κανουν 4-5 φτερουγισματα για να φτασουν...
αν το κανουν καθε μερα μαλλον γι αυτο ειναι κουρασμενα...
ισως εμενα και σε μικρο κλουβι και δεν πετουσαν ε;
περιμενω την κυριακη που θα τα εχω ολο το πρωινο να δω τι κανουν...😕
παντος οτι τρωνε τρωνε αλλα μονο μιγμα τροφη και αμμο...
τους εβαλα αυγο, λαχανικα, φρουτο... Τιποτα ουτε τα αγγιξαν...
 
Εφοσον το πουλακι εχει λαμπερα ματια και ορθιο λοφιο εμενα μου φαινεται υγιεστατο. :) Χαλαρωνει ετσι η παιρνει εναν υπνακο για λιγο. Ετσι ακριβως καθοταν πριν 5 λεπτα ο Φοιβος διπλα μου πανω στη σκαλα του. Το κανει συνηθως τα μεσημερια η οποτε θελει να χαλαρωσει, το κανανε ολοι οι παπαγαλοι που ειχα. 😉
 
παιδια σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας αναστατωνω απλα δεν θελω να εχουν κατι και να μη το καταλαβω...
ειναι πολυ συμαντικη η βοηθεια σας και σας ευχαριστω πολυ!
 
παιδια σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας αναστατωνω

Δεν μας αναστατώνεις καθόλου, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Χαιρόμαστε να βοηθάμε τους άλλους με αυτά που ξέρουμε! 🙂
 
ναι εχεις δικιο! Κι εσεις βοηθατε εμενα με τις απαντησεις σας...
και οι δυο μαζι βοηθαμε καποιον πιο νεο που θα θελει να διαβασει... Πριν παρει κατι...
 
Θανάση θα ήθελα και εγω να σε διαβεβαιώσω οτι αυτο που βλέπεις στα παπαγαλάκια σου είναι ο τρόπος με τον οποίο κοιμούνται ολα τα πουλάκια: Καναρίνια, καρδερίνες, μικρά και μεγάλα παπαγαλάκια, ήμερα και άγρια, οικόσιτα και μη! Μετατρέπονται σε μικρές στρογγυλές μπαλίτσες κυρίως κατα την διάρκεια της νύχτας, ενίοτε και της ημέρας, φουσκώνοντας το φτέρωμά τους. Οπότε δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας!

Επίσης πολλές φορές μπορεί ταυτόχρονα να κρατούν μαζεμένο το ένα πόδι κοντά στην κοιλιά. Ειναι μια στάση ξεκούρασης!
 
Θανάση θα ήθελα και εγω να σε διαβεβαιώσω οτι αυτο που βλέπεις στα παπαγαλάκια σου είναι ο τρόπος με τον οποίο κοιμούνται ολα τα πουλάκια: Καναρίνια, καρδερίνες, μικρά και μεγάλα παπαγαλάκια, ήμερα και άγρια, οικόσιτα και μη! Μετατρέπονται σε μικρές στρογγυλές μπαλίτσες κυρίως κατα την διάρκεια της νύχτας, ενίοτε και της ημέρας, φουσκώνοντας το φτέρωμά τους. Οπότε δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας!

Επίσης πολλές φορές μπορεί ταυτόχρονα να κρατούν μαζεμένο το ένα πόδι κοντά στην κοιλιά. Ειναι μια στάση ξεκούρασης!


ναι ναι το κανει και αυτο... Καθετε με το ενα ποδι...
αλλα γιατι μονο το ενα;
το αλλο δεν το εχω δει ποτε να φουσκωνει και να βαζει το κεφαλι πισω...
και γενικα το αλλα ειναι πιο κορδομενο... σαν να καμαρωνει ενα πραγμα ενω το αλλο οχι...
 
Ίσως το άλλο δεν το κάνει ακόμα μπροστά σου γιατί δεν έχει εξοικειωθεί ακόμα με το καινούργιο του περιβάλλον και είναι σε στάση ετοιμότητας. Ενω το άλλο είναι πιο ήσυχο και ήμερο.
 
Ίσως το άλλο δεν το κάνει ακόμα μπροστά σου γιατί δεν έχει εξοικειωθεί ακόμα με το καινούργιο του περιβάλλον και είναι σε στάση ετοιμότητας. Ενω το άλλο είναι πιο ήσυχο και ήμερο.

λες ε; κι εγω που νομιζα οτι ισως επιδη νιωθει πιο ανετα...
ισως να κραταει τσιλιες ε;
μην του την κανω ξανα... χμχμχμχμ
παντος παω καθε μερα και του μιλαω... Που θα παει θα το καταφερω...
 
Back
Top