Φροντίδα Αυτο το κλουβι ειναι καλο για το καναρινι μου;

VASSILIS25

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Κιλκίς
Καλησπερα. Θα ηθελα να μου πειτε εαν το κλουβι που εχω το καναρινι μου ειναι καλο η θελει πιο μεγαλο.
 

Συνημμένα

  • DSC00055.webp
    DSC00055.webp
    62,5 KB · Προβολές: 631
Κατά την γνώμη μου το κλουβακι αυτό εκτός απο πολύ μικρό είναι και παραγεμισμένο. Η κουνια θα ηταν καλο να βγει γιατι του κλείνει τον ήδη υπάρχοντα μικρό χώρο. Τα καναρίνια χρειάζονται μακρόστενο κλουβι για να μπορουν να πετούν και να γυμναζουν τα φτερά τους. Καλή ασκηση σε συνδυασμό με την υγιεινη διατροφή οδηγει σε μακροζωία.

Αφαιρεσε αν θες τα στικ γιατι μακροπρόθεσμα θα του επιβαρυνουν την υγεια του! Βγαλε την γυψινη καρδούλα και βαλτου ενα σουπιοκόκκαλο και μια αυγοθηκη με άμμο για την πεψη. Εκεινο το μαυρο μεσα σε μια ταίστρα τί ειναι;
 
ΚΛΟΥΒΙ

το μαυρο στην ταιστρα ειναι ενα ειδικο καρβουνο για την πεψη. κατι αντιστοιχο με την αμμο. συσκευασμενο το εχω παρει οποτε ειναι οκ. λεσ να παρω ενα πιο μεγαλο κλουβι ε; οσο για τα στικ του βαζω ενα καθε 2-3 βδομαδεσ. Να του επιβαρυνουν την υγεια για ποιο λογο;
 
Σχετικά με το κλουβί διαβασε αυτό Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο; και επλίζω να πειστεις!
Τα στικ περιέχουν διαφορα γλυκαντικά που επιβαρυνουν τα πουλιά με παχος. Εκτος αυτου επιβαρυνουν και την τσεπη μας:D Αν σκεφτεις οτι 2 στικακια των 30 γραμμαριων έχει όσο ενα κιλό συσκευασμενη καλη τροφή με σπόρους...😕 Προτιμησε να παρεις συσκευασμενη τροφή αν δεν το έχεις κανει ήδη και εκείνο το καρβουνο σε τετοια μορφή και τοση ποσοτητα δεν εχω ξανακουσει. Θα ψαξω να βρω να σου παραθεσω καποια σημαντικα λινκ και αρθρα να μελετησεις μιας και φαινεται να ενδιαφερεσαι για την σωστη φροντιδα του φίλου σουΗ Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/
 
Το καρβουνο το δινουν κυριως σε πουλια που λογω στρες(η απο κατι αλλο) εχουν εμφανισει διαρροια.Αυτο που κανει το καρβουνο ειναι να τραβαει τα πολλα υγρα γι αυτο και πρεπει να δινεται με μετρο.

Αν εσυ λοιπον δινεις σε μονιμη βαση στο πουλι σου καρβουνο το πιθανοτερο ειναι οτι θα το χασεις απο αφυδατωση, γι αυτο στην θεση του βαλε το grit-τρυμμενα οστρακα που σου προτεινει η Τζωρτζινα(θα το βρεις στο εμποριο).
 
Νεκταριε μηπως ομως δεν κανει να χρησιμοποιησεις τα οστρακα απευθειας απο την θαλασσα;
Αν ειναι ετσι γιατι να τα αγοραζουμε... Θα μαζευουμε ολοι απο την θαλασσα. Επισης και αμμο. Ειδικα αυτοι που εχουν πολλα πουλια και ειναι ασυμφορο κα αγοραζουν καθε τοσο.
Αλλα μηπως σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν μικροβια που ενδεχομενως να επιρρεασουν τα πουλακια μας; Δεν ξερω, αλλα σκεψου το πριν ειναι αργα.
 
. Γι αυτο στην θεση του βαλε το grit-τρυμμενα οστρακα που σου προτεινει η Τζωρτζινα(θα το βρεις στο εμποριο).

... Και εκεί συμπλήρωσε αν θέλεις λίγο απο το κάρβουνο σε αναλογία 3-5 %.
 
Κατά την γνώμη μου το κλουβακι αυτό εκτός απο πολύ μικρό είναι και παραγεμισμένο... Η κουνια θα ηταν καλο να βγει γιατι του κλείνει τον ήδη υπάρχοντα μικρό χώρο. Τα καναρίνια χρειάζονται μακρόστενο κλουβι


θα συμφωνησω με την Τζωρτζινα καλο θα ηταν να παρεις ενα μακροστενο κλουβι και να βγαλεις τα πολλα πολλα, αφησε 2 ταιστρες, μια ποτιστρα,2 πατιθρες και μια αυγοθηκη!
 
Θα παρω μεγαλυτερο

Οκ οπότε μεσα στο μήνα θα πάω να π'αρω μεγαλυτερο κλουβί.
Τα οικονομικά με τα πιο ακριβα διαφέρουν μονο οτι τα πιο φτηνα ειναι ασιατικησ κατασκευής; Καποια ποιο ακριβα ειναι ιταλικά νομιζω. Σε τι τιμές παιζουν γενικα;
 
μπορείς να βρεις και με λιγότερα από 15 ευρώ μια χαρά κλοβάκια, τετραγωνισμένα με αρκετό χώρο. Να αποφεύγεις αυτα με τις ωραίες καμπύλες κλπ..όλοι εδώ μέσα φαντάζομαι πως στην αρχή μας άρεσαν αυτά τα περίτεχνα κλουβιά αλλά είναι εντελώς λάθος..
 
Οκ οπότε μεσα στο μήνα θα πάω να π'αρω μεγαλυτερο κλουβί.
Τα οικονομικά με τα πιο ακριβα διαφέρουν μονο οτι τα πιο φτηνα ειναι ασιατικησ κατασκευής; Καποια ποιο ακριβα ειναι ιταλικά νομιζω. Σε τι τιμές παιζουν γενικα;



Με 20 ως 25 ευρω παιρνεις μια διπλη ζευγαρωστρα(αυτη με το χωρισμα)και το καναρινι σου ζει βασιλικα 😉
 
καλα αν είναι για ένα μόνο πουλάκι, τι να την κάνει τη ζευγαρώστρα;δεν είναι και ένα κλουβι που το "χωράς" και εύκολα.. αν και συμφωνώ πως θα ήταν τέλεια για το καναρίνι γιατί θα είχε πάρα πολύ χώρο να πετάει..
 
Και όχι μόνο αυτό, αλλά αν σκοπεύει και στο μέλλον να παρει ένα δευτερο πουλάκι θηλυκο μπορεί ανετα να τα εχει εκεί αρχικά με το χωρισμα και μετα να τα ενώσει για να ζευγαρώσουν
Τωρα βεβαια, ετσι και αρχισει κανεις την αναπαραγωγή με λιγη καλη τυχη και απαραιτητως πολυ διαβασμα, συντομα τα 2 καναρινια θα γινουν δεκα και αντε μετα να τα βολέψεις... Οποτε αν δεν θες να σου μπαινουν ιδεες βολεψου με ενα μεγαλο κλουβι, (οχι απαραιτητα ζευγαρώστρα) και αν εχεις χώρο, χρόνο και διάθεση σκέφτεσαι και το επόμενο βήμα! 🙂
 
Επιτέλους νέο κλουβί

Σημερα επιτέλους αγορασα ενα κλουβι για το καναρινι μου 3 φορες μεγαλυτερο απο αυτο που ειχα. Ελεγα να παρω ζευγαρωστρα αλλα δεν εχω θηλυκο ακομα.Αν και οταν αποφασισω να παρω θηλυκο να τα ζευγαρωσω την ανοιξη εχει πορτα για εξωτερικη φωλια οποτε μια χαρα.Αν και του φενεται παραξενο που ειναι σε μεγαλο κλουβι θα συνηθησει. Και στο πετ σε μικρο ηταν.Αυτο τωρα θα του φενεται μεζονετα! 🙂
 

Συνημμένα

  • DSC00072.webp
    DSC00072.webp
    49,5 KB · Προβολές: 214
ειναι πολυ ωραιο το κλουβι, αλλα νομιζω οτι ειναι λαθος η πατιθρες!βαλε τις 2 πανω και την μια κατω.



καταρχην νερο πως θα πιει;δεν εχει πουθενα να πατησει...
 
Λες ε;Βασικα ετσι τις ειχαν απο την αρχη. Θα τις αλλαξω. Για το νερο θα βαλω απο το παλιο κλουβι μια πατηθρα στριφτη γιατι αυτες που εχει δεν ταιριαζουν σε εκεινη την πλευρα.
 
Βασιλη μου αυτα ειναι τα μικροπροβληματα που προκύπτουν οταν δεν μελετας προσεκτικα τα λινκ . 🙂 Το κλουβι που επελεξες, ειναι καλυτερο για να φιλοξενει παπαγάλους... εξου και τα οριζόντια κάγκελα που βοηθουν στο σκαρφάλωμα που εχουν ανάγκη οι παπαγάλοι. Τα καναρίνια οπως σου επισημαναμε χρειάζονται μακρόστενο κλουβι για να πετάνε με καθετα καγκελα :)Τα σκευη για καναρίνια εχουν μελετηθει να προσαρμοζονται σε κλουβια για καναρινια. 🙂
 
Καλα αν ηταν παπαγαλος στον αερα θα επινε νερο; Αυτο ειναι και πιο φαρδυ και πιο ψηλο. Καλα ηδη εβαλα μια πατηθρα για το νερο οποτε ειναι οκ. Πο τα πλαγια τα καγκελα ειναι καθετα. Ειχε και ενα που ηταν ολο καθετα αλλα δεν μ αρεσε γιατι δεν ειχε συρταρι το οποιο ειναι πρακτικο
 
Back
Top