Φροντίδα Αυτόματες ποτίστρες & ταΐστρες σε κλούβα

Kanarinis123

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2017
Μηνύματα
1
Πόλη
Αθήνα
Αν βαλω αυτοματες ποτιστρες και ταιστρες σε κλουβα υπαρχει προβλημα;
 
Αυτόματες ποτίστρες και ταΐστρες προσωπικα δε γνωρίζω να υπάρχουν με την σωστή έννοια της λέξης.
Υποθέτω πως μιλάς για ποτίστρες με μπίλια και ταιστρες μεγάλες με πολυ χώρο για σπόρια. Σωστά;
Αν ναι.
Οι ποτίστρες ακομη και με τη μπίλια, ή οι άλλες με υποπίεση δεν διασφαλίζουν πως θα υπάρχει επαρκια νερού αν δεν υπάρχει ανθρωπινη επίβλεψη. Σίγουρα αν πάνε ολα καλά εξασφαλίζουν, μεγαλύτερη αυτονομία ακόμη κι αν το νερό δε θα είναι φρέσκο. Το ιδιο και για τις ταΐστρες.
Χρειάζεται πάντα κατά τη γνώμη μου καθημερινή εστω κι ολιγόλεπτη ανθρώπινη επίβλεψη για να αποφευχθούν τα δυσάρεστα.
 
Μήπως εννοεί ο φίλος ότι έχει κάποιο αυτόματο σύστημα ποτίσματος εγκατεστημένο;

Πάντως όπως και να'χει, συμφωνώ με το Γιάννη πως κάποιος πρέπει να ρίχνει μια ματιά κάθε μέρα ότι όλα είναι οκ γιατί μια φορά γίνεται η στραβή.
 
Μήπως εννοεί ο φίλος ότι έχει κάποιο αυτόματο σύστημα ποτίσματος εγκατεστημένο;
Ακόμη κι αυτό το σύστημα χρειάζεται καθημερινή επίβλεψη και μάλιστα από άνθρωπο που γνωρίζει τι θα πρέπει να ελέγξει και πως θα το διορθώσει αν υπάρξει ανάγκη.
Στα ζωντανά το λαθος στοιχίζει ζωές κι αυτο δεν πρέπει να το λησμονούμε.
Δεν είμαι αρνητικός σε καμία πρόταση ή καινοτομία.
Αρκεί αυτο να μην είναι σε βάρος της ασφάλειας και της ζωής των πτηνών μας.
 
Ακόμη κι αυτό το σύστημα χρειάζεται καθημερινή επίβλεψη και μάλιστα από άνθρωπο που γνωρίζει τι θα πρέπει να ελέγξει και πως θα το διορθώσει αν υπάρξει ανάγκη.
Στα ζωντανά το λαθος στοιχίζει ζωές κι αυτο δεν πρέπει να το λησμονούμε.
Δεν είμαι αρνητικός σε καμία πρόταση ή καινοτομία.
Αρκεί αυτο να μην είναι σε βάρος της ασφάλειας και της ζωής των πτηνών μας.
Αυτο το επισημαινει και ο Πατρικιος στο προηγουμενο μηνυμα του, οτι πρεπει να ελεγχονται καθημερινα.

Δεν επαναπαυομαστε.

Το θεμα ειναι οτι δεν διευκρινιζεται για ποιο λογο ρωταει για τα αυτοματα συστηματα σε κλουβα.
 
Back
Top