Αυτόματη κοτετσόπορτα στη Villa Kokoriko

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nbah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nbah

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2014
Μηνύματα
293
Πόλη
Ρέθυμνο
Όπως μου είχατε πεί τώρα το μόνο που μένει είναι το ασανσέρ... έψαχνα να βρώ πόρτα για το κοτέτσι και έβλεπα τιμές από € 150 -και €180.. έιδα και κάτι ιδιοκατασκευές όπως αυτή της κεραίας αλλά πουθενά δεν έδειχναν όλη την κατασκευή. Για αυτό το λόγο σας δείχνω πώς το έκανα εγώ. Το δουλεύω πάνω από μήνα και είναι άψογο... (αδοκίμαστο θα σας το έδειχνα 😉 ) Έχουμε και λέμε..
1 μπαταρία μεταχειρισμένη (όχι πεθαμένη ) 12v αυτοκινήτου... €0,00
1 χρονοδιακόπτης 12 - 24v (τσούζει...) €56,00
1 μεταχειρισμένη ηλεκτρική κεραία αυτοκινήτου (Hundai Accent ή Αlfa Romeo GTV) €25,00
κανάλι αλουμινίου 2,5πλάτος χ1,5 βάθος για οδηγό της πόρτας €5,00 τα 5μέτρα
1 πλαστικό φραγκόφτυαρο 40χ50 για πόρτα.. €5,00
-η λειτουργία... -
όταν ο χρονοδιακόπτης δώσει ρεύμα στο σήμα της κεραίας (σαν να ανοίγει το ραδιόφωνο) η κεραία ανοίγει.. κι επειδή είναι ανάποδα τοποθετημένη σπρώχνει την πόρτα πρός τα κάτω και κλείνει.
όταν το πρωί ο χρονοδιακόπτης κόβει το ρεύμα-σήμα (κλείνει το ραδιόφωνο) τότε η κεραία μαζεύεται και η πόρτα πρός μεγάκη χαρά των ζουδιών μου ανοίγει...
η κατανάλωση ρεύματος είναι μόνο για τα 3 δευτερόλεπτα του ανοιγο-κλεισίματος...
αυτή την εποχή κλείνει στις 7 παρά τέταρτο (τρία τέταρτα αφού μπούν οι κότες μέσα, και ανοίγει στίς 10.30 το πρωί,(για να κάνουν και κανένα αυγό μέσα.. Βαρέθηκα να ψάχνω φωλιές δεξιά κι αριστερά)

Ελπίζω να μήν σας κούρασα.. Και να σας αρέσει... Τα λέμε πάλι...
 

Συνημμένα

  • CAM00479.webp
    CAM00479.webp
    92 KB · Προβολές: 1.177
  • CAM00480.webp
    CAM00480.webp
    76,3 KB · Προβολές: 1.345
  • CAM00481.webp
    CAM00481.webp
    23 KB · Προβολές: 1.101
  • CAM00482.webp
    CAM00482.webp
    86,7 KB · Προβολές: 1.599
  • CAM00484.webp
    CAM00484.webp
    60,1 KB · Προβολές: 996
Ωραια κι αυτη η πατεντα σου Γιαννη. 😉 Βαλε ενα βιντεακι να τη δουμε να δουλευει οταν ευκαιρεσεις. Οι χηνες κοιμουνται εξω ελευθερες;
 
Γιάννη εξαιρετική σαν σκέψη και ακόμη πιο καλή σαν κατασκευή.
Γλιτώνεις την πρωινή και τη βραδινή επίσκεψη για άνοιγμα και κλείσιμο της πόρτας.
Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το χρονοδιακόπτη... αυτός εδώ.. κάνει; Γιατί αν κάνει... Το κόστος μηδενίζεται...
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν ζώα απ' έξω το βράδυ;
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν ζώα απ' έξω το βράδυ;
Μόνο αν κλείσει πριν σκοτεινιάσει... αλλά νομίζω με την ώρα κλεισίματος δίνει 15- 20 λεπτά μεγαλύτερο περιθώριο...
Αν μείνει κάποιο έξω ... Δεν τα το καταλάβει. Γιατί όταν την άλλη μέρα θα πάει... Θα είναι όλα έξω στη βοσκή, εκτός αν κάνει νυχτερινές εξορμήσεις...
 
Συνηθως τα κοτοπουλα δεν μενουν εξω με καμια κυβερνηση, ειναι οι πρωτες πιστες στο ραντεβου τους με τον υπνο και μπαινουν μεσα αρκετα πριν σουρουπωσει. Εξ'ου και η λαικη ρηση. 😉

Οι παπιες και οι χηνες ομως εχουν αλλη αποψη. Εγω και στα χηνακια τωρα αλλα και στα παπακια που ειχα, αν δεν τα μαζευα με το ζορι μεσα καθε βραδυ δεν εμπαιναν απο μονα τους πλην σπανιων εξαιρεσεων τα παπακια. Τα χηνακια ως τωρα ουτε μια φορα, περιμενουν να παω και να πω "αντε μεσα τωρα" κουνωντας τα χερια μου και παντα μπαινει πρωτη μεσα η ασπρη και μετα η καφε.
 
Ωραια κι αυτη η πατεντα σου Γιαννη. 😉 Βαλε ενα βιντεακι να τη δουμε να δουλευει οταν ευκαιρεσεις. Οι χηνες κοιμουνται εξω ελευθερες;
ναι Ανέστη.. μονίμως ελεύθερες είναι.. απλά είναι περιφραγμένος ο χώρος...
όσον αφορά στα videos έχω μια δυσκολία.. Δεν ξέρω πως νατο ανεβάσω... 😀
 
Γιάννη εξαιρετική σαν σκέψη και ακόμη πιο καλή σαν κατασκευή.
Γλιτώνεις την πρωινή και τη βραδινή επίσκεψη για άνοιγμα και κλείσιμο της πόρτας.
Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το χρονοδιακόπτη... αυτός εδώ.. κάνει; Γιατί αν κάνει... Το κόστος μηδενίζεται...
ναι Γιάννη κάνει... εγώ πήρα τον ακριβό, γιατί έχει ρύθμιση τροφοδοσίας από 1 δευτερόλεπτο.. Πριν την κεραία δοκίμασα άλλη πατέντα με τροχό 40 πόντους που όταν η ντίζα που κρατούσε το πορτάκι ήταν στο κάτω σημείο του τροχού η πόρτα ήταν κλειστή, ενώ όταν ήταν επάνω τραβούσε την πόρτα.. ήθελα να κάνει ο τροχός κάθε φορά μισή στροφή... αλλά τελικά ήταν αποτυχία... αυτός σου κάνει τέλος πάντων... με €20 σύνολο καθάρισες... 😉
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν ζώα απ' έξω το βράδυ;
όχι Μαράκι.. Δοκιμασμένο. Γι αυτό την έχω ρυθμίσει να κλείνι 3/4 με μια ώρα απο την ώρα που πάνε να κουρνιάσουν... κλείνει αργά για τις κότες, αλλά πολύ νωρίς για τα αρπακτικά... 😉
 
Μόνο αν κλείσει πριν σκοτεινιάσει... αλλά νομίζω με την ώρα κλεισίματος δίνει 15- 20 λεπτά μεγαλύτερο περιθώριο...
Αν μείνει κάποιο έξω ... Δεν τα το καταλάβει. Γιατί όταν την άλλη μέρα θα πάει... Θα είναι όλα έξω στη βοσκή, εκτός αν κάνει νυχτερινές εξορμήσεις...
μπά... Τσεκαρισμένο από σαββατοκύριακα και καμμιά φορά μεσοβδόμαδα, δεν μένει έξω καμία... αντίθετα, οι 3 άσπρες πάνε πρώτες και πιάνουν στασίδι (τις καλύτερες θέσεις) αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα θέμα μέχρι τώρα... Ευτυχώς..

ναι Γιάννη κάνει... εγώ πήρα τον ακριβό, γιατί έχει ρύθμιση τροφοδοσίας από 1 δευτερόλεπτο.. Πριν την κεραία δοκίμασα άλλη πατέντα με τροχό 40 πόντους που όταν η ντίζα που κρατούσε το πορτάκι ήταν στο κάτω σημείο του τροχού η πόρτα ήταν κλειστή, ενώ όταν ήταν επάνω τραβούσε την πόρτα.. ήθελα να κάνει ο τροχός κάθε φορά μισή στροφή... αλλά τελικά ήταν αποτυχία... αυτός σου κάνει τέλος πάντων... με €20 σύνολο καθάρισες... 😉
λάθος στο σύνολο... 30 - 35 €:D
 
Το ανεβάζεις πρώτα στο youtube και βάζεις εδώ το link.
εκεί είναι η δυσκολία μου.. :Dθα το βρώ όμως.. Βασικά ο υπολογιστής μου είναι εταιρικός και γι αυτό έχω θέμα.. Θα το φτιάξω όμως...
 
όπως είχαμε πει, ανεβάζω τα παρακάτω για να δείτε τη λειτουργία της πορτας.. ΄
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
από του χρόνου και τζακούζι! :D

Λοιπόν.. Περιγραφικά και θα ανέβουν και οι φωτό με τη βοήθεια του Ερυθρού Σταυρού (Μαράκι).
Για να μη φορτίζω τη μπαταρία για την πόρτα κάθε τόσο (κάθε βδομάδα για σιγουριά), τοποθέτησα:
ένα φωτοβολταικό πάνελ 12v 20w €20
και έναν ρυθμιστή φόρτισης 12-24v 20 A €17.
Αυτά...

CAM00527.webp CAM00528.webp CAM00530.webp

Edit Stavros: Επισύναψη φωτογραφιών.
 
Πολύ πλάκα έχουν όταν ανοίγει η πόρτα.
Σαν μαθητές που περιμένουν πως και πως να κτυπήσει το κουδούνι

Αυτό ακριβώς μου είπε και ένας φίλος προχθές.. αφού προσπαθούσε να τις ξαναβάλει μέσα για να τις ξαναδεί να βγαίνουν.. Που τέτοια τύχη όμως..:D
 
Λοιπόν.. Περιγραφικά και θα ανέβουν και οι φωτό με τη βοήθεια του Ερυθρού Σταυρού (Μαράκι).
Για να μη φορτίζω τη μπαταρία για την πόρτα κάθε τόσο (κάθε βδομάδα για σιγουριά), τοποθέτησα:
ένα φωτοβολταικό πάνελ 12v 20w €20
και έναν ρυθμιστή φόρτισης 12-24v 20 A €17.
Αυτά...
Τεχνολογική... υπερπαραγωγή!
 
Καλησπέρα. Μια ερώτηση Θέλω να κάνω. Χρειάζεται να προνοησουμε για την αλλαγή πολικοτητας ετσι ώστε η κεραία να ανοιγοκλείνει ή το κάνει από μόνη της;
 
Back
Top