Φροντίδα Αυτός είναι ο Ντέρης ο παπαγάλος μου

αντρέας

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2007
Μηνύματα
50
Πόλη
Βόλος
Αυτός είναι ο Ντέρης.

missing-image.png
 
Πανεμορφος ειναι! Και πολυ περιεργος φαινεται να ειναι! :D
Να τον χαιρεσαι! :D
 
Πανέξυπνος φαίνεται Αντρέα! Και τι στίλ! Κούκλος.. Να τον χαίρεσαι και να σε χαίρεται!
 
κουκλος ο Ντερης σου!
να τον χαιρεσαι!
 
Ανδρέα πολύ όμορφο το πουλάκι σου! Να το χαίρεσαι!

Αλήθεια γιατι σε πονάνε τα δάχτυλά σου; Σε τσιμπάει με το ράμφος του ή σε γρατσουνάει με τα νύχια του; Αν συμβαινει το δεύτερο, να προσπαθήσεις πολύ προσεχτικά να του κόψεις λίγο τα νυχάκια του!
 
Πολυ ομορφος και... Πανεξυπνος-περιεργουλης φαινεται, πραγματι!:D
Να τον χαιρεσαι!
 
Και τωρα που σας γραφω με ποναν τα δαχτυλα μου!
Ποτε δεν θα μπορουσα να φανταστω πως 12 ποντους πουλακι εχει τοσο πολυ δύναμη στο ραμφος του!
Τον εχω κοντα 2 χρονια των αγαπαω πολυ και του εχω τρομερη αδυναμια, οποτε και να τον βγαλω απ`το κλουβι δεν ξεκολαει απο πανο μου!
ΑΛΛΑ
Μην παει δαχτυλο να τον χαιδεψει το αρπαξε αμεσος και οχι απαλα η σιγα σιγα δαγκονη με μανια 😱 δεν μασαει απο φονες ουτε απο τιμοριες τα εχω δοκιμασει και τα δυο!
Ειναι πολυ απείθαρχος και θελει αυτο που θελει δεν τροει τιποτα αλλο εκτος απο ηλιοσπορους ουτε φρουτα ουτε τιποτα!
εκτος απο υπομονη εχετε να προτείνετε τίποτα άλλο;

help! help! help!
 
πρωτον δεν πρεπει να τιμωρουμε και να φωναζουμε στα πουλακια μας.
μπορεις οταν τον εχεις στα χερια σου να του δινεις κατι που να του αρεσει πολυ ωστε να ξεχναει τα δαχτυλα σου...
πρεπει να τρωει και αλλα πραγματα εκτος απο σπορακια... Εσυ να του βαζεις φρουτακια, να παιρνεις κι εσυ μιση φετουλα και να την τρως και εσυ μπροστα του, απο περιεργεια και μονο θα δοκιμασει.
 
Νομιζω πως γι' αυτο και τον αγαπας τοσο... Επειδη εχει προσωπικοτητα:D
Μια χαρα ειναι η σχεση σας, τι αλλο να προτεινει κανεις;:)
Να τον χαιρεσαι!

Κατα τη γνωμη μου, το μονο προβλημα ειναι η διατροφη. Δοκιμασες διαφορα ειδη φρουτων κ λαχανικων; Μηπως κ καποιο του κανει του κυριου, αφου ειναι τοσο εκλεκτικος😛
 
Δαγκωνει επειδη και οι 2 τροποι αντιμετωπισης που εχεις δοκιμασει ειναι ΕΝΑ κι ΕΝΑ για να κανεις ενα πουλι να δαγκωνει και να μη σταματησει ΠΟΤΕ!

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην αντιδρασεις καθολου! Ουτε κιχ που λεει ο λογος, ουτε φωνη ουτε τιμωρια, ουτε κινηση, ουτε ματιά...

Αυτο που κανει ο παπαγαλος σου ειναι να σου τραβαει την προσοχη με αρνητικη συμπεριφορα! Δηλαδη αυτος δαγκωνει κι εσυ φωναζεις αρα εχει την προσοχη σου στραμενη πανω του με την κακη συμπεριφορα! Αν δεν αντιδρας καθολου γρηγορα θα καταλαβει πως δεν κερδιζει τιποτα με το να δαγκωνει ποσο μαλλον την προσοχη σου. Θελει υπομονη και να το κανεις συστηματικα και ειναι σχεδον βεβαιο πως γρηγορα θα το σταματησει. Να μην ξεχνας να τον επιβραβευεις για την καλη του συμπεριφορα με λιχουδιες και λεγοντας του ποσο καλος ειναι με ενδιαφερουσα φωνη!
 
Αυτο που κανει ο παπαγαλος σου ειναι να σου τραβαει την προσοχη με αρνητικη συμπεριφορα!

Συμφωνω σε γενικες γραμμες με αυτα που λες και σιγουρα καποια ορια πρεπει να τεθουν, αλλα δεν μπορουμε να παραβλεψουμε και το γεγονος οτι εχουν κι αυτα χαρακτηρες...
Μερικα ειναι απλως "κακιασμενα" (σε πολλα εισαγωγικα!) αλλα γι' αυτο τα αγαπαμε πιο πολυ! 😀 Ειναι... Διαφορετικα😛

Ο φιλος εδω πρεπει να φροντισει τη διατροφη οπωσδηποτε.
 
Θα συμφωνησω με τη Γεωργια για τη διατροφη. Ειναι σαν να ταιζεις ενα παιδι μονο πατατακια. Σκετο λιπος και ωφελιμες ουσιες σχεδον μηδεν. Εχεις ακουσει για τα πελετς; Ειναι πληρης διατροφη κατασκευασμενη για παπαγαλους με ολες τις βιταμινες και ιχνοστοιχεια που χρειαζονται τα πουλια σε καθε κομματι. 😉

Δες λιγο εδω... https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/

Βεβαια τα φρεσκα φρουτα και λαχανικα εποχης δεν πρεπει να λειπουν!
 
γεια σου ανδρεα με τον ντερη σου!
😀! Απο δαγκωματα ειμαι ομοιοπαθης... Καθως το ενα απο τα δυο Lovebirds μου ειναι επισης ''κακιαασμενο'''(που λεει κ η γεωργια)με την καλη εννοια!
θελει υπομονη!
δεν ξερω ποσο χρονων ηταν οταν τον πηρες...
εγω αυτο που παρατηρω απο τα δικα μου ειναι οτι τα μεγαλα σε ηλικια πουλια δυσκολα εκπαιδευονται... Αντιθετα απο τα μικροτερα!

με τη διατροφη, οπως σου ειπαν κ οι αλλοι κατι πρεπει να κανεις γιατι εχει αναγκη πιο πολλα απο ηλιοσπορο!

οσο για τα pellets ειναι, κατα δικη μου αποψη, ανεστη, βουτια στα ''βαθεια νερα'' για πουλι που δεν τρωει γενικοτερα πολλα ειδη τροφης!

αρχισε με φρουτακια και λαχανικα! Ανακατεμενα...ψιλοκομμενα μεσα στα σπορακια!
 
Se ligo kairo otan tha katalavei to poulaki oti ta dagkomata den pezoun kanena rolo tote tha stamatisi na se dagoni... Kai emena kapote ponagan ta xeria mou apo ta dagomata tou Cockatiel mou...ton pira stin ilikia 2 minon...omos idi se 2-3 mines den dagone katholou...
 
Back
Top