Αναπαραγωγή Αυτός ο νεοσσός κόκκινος μωζαίκ είναι μετάλλαξη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά!

Απ τα 5 αυγά της γνωστής πλέον Μελίνας βγήκαν 4 νεοσσοί που μεγαλώνουν μια χαρά με την παρένθετη μητέρα αλλά και πατέρα τους! Τα ταίζουν και οι 2 και όλο και μεγαλώνουν! Ο μικρότερος και ο καλύτερος (σαν τελευταίο παιδί και εγώ), το στερνοπούλι της οικογένειας έχει με διαφορά ροζ ματάκια (βλ φώτο πάνω αριστερά). Τα υπόλοιπα τρία απ την ώρα που βγήκαν απ το αυγό είχαν μαύρα. Αυτό σημαίνει πως ο μικρός είναι κάποιου είδους μετάλλαξη; Ίσως σίναμον; Δε ξέρω... Τα φώτα σας! 😛

μωρα_rsz_13120491_1035447959883160_475936250_o.webp
 
Σημάδεψέ τον.
Σε μερικές μέρες που θα ανοίξουν τα μάτια τους... υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να χαθεί το κόκκινο μάτι, που έτσι κι αλλιώς θα είναι φορέας του.
Το σίγουρο είναι πως από κάπου το κουβαλάει, αλλά για απάντηση θα πρέπει να γνωρίζουμε το αναπαραγωγικό ιστορικό του...
Αν δηλαδή προέρχεται από σειρά φαιό ή σατινέ πουλιών.
Ξέρεις κάτι για τους γονείς του;
 
Αλίκη θα μπορούσε να είναι αλμπίνο... αλλά με σιγουριά θα το καταλάβουμε μόλις βγάλει φτερά
Αλμπίνο ΟΧΙ βέβαια, αλλά Ρουμπίνο μωσαικού υπάρχει πιθανότητα. Αν συμβεί αυτό, ο μπαμπάς είναι φορέας Σατινέ και το μικρό είναι θηλυκούλι. Αν μαυρίσουν τα μάτια αργότερα, απλά κρατάει απο τις ΚΑΦΕ σειρές, οπότε δεν θα είναι τόσο καθαρό και έντονο το κόκκινό του. Αλλά... Το μέλλον θα δείξει.
 
Σημάδεψέ τον.
Δεν χρειάζεται γιατί είναι το τελευταίο και το πιο μικρό (από βλακεία μου που δεν αντικατέστησα τα αυγά). Το τάισα κιόλας με κρέμα για να μπορέσει να ανταγωνιστεί τα αδελφάκια του, παρόλα αυτά δεν κώλωνε και όλο ζητούσε φαγητό απ τους γονείς οι οποίοι το ταίζουν!

Ξέρεις κάτι για τους γονείς του;
Η μαμά είναι σίγουρα φορέας κάποιας μετάλλαξης (ποιας δεν ξέρω) και θα πω για ποιο λόγο που το πιστεύω γιατί εδώ μιλάνε οι καταγραφές και η ιστορία. Την Μελίνα παλιά την ζευγάρωνα όπως ξέρετε με ένα κοινό καναρίνι πρασινοκίτρινο. Σε πολλές φωλιές (που οι νεοσσοί είναι εγγόνια και δισέγγονα της Μελίνας) έχω παρατηρήσει τέτοια μάτια, που όταν ανοίγουν το χρώμα των ματιών κοκκινίζει (για την ακρίβεια μελιτζανί χρώμα) και μετά τα μάτια γίνονται καφέ - μαύρα και τα μικρά αποκτούν ένα χρώμα κανελί στα φτερά τους. Πρωτη φορά που παρατήρησα αυτή την (μάλλον) μετάλλαξη στην εκτροφή μου ήταν όταν ο γιος της Μελίνας ζευγάρωσε με κόκκινο λιποχρωμικό καναρίνι και ο 1 στους 3 νεοσσούς είχε τα ίδια μάτια με τον μικρό όταν ήταν νεοσσός. Αυτή η θηλυκιά (Κανέλα στο όνομα) ζευγάρωσε τον επόμενο χρόνο με άλλο γιο της Μελίνας και 2 στα 4 μικρά είχαν τα ίδια κόκκινα ματιά (μελιτζανί) που μετά μαύρισαν. Και φέτος που μιλάμε ένα από τα δισσέγονα της Μελίνας μια κανάρα έχει στη φωλιά της 2 μικρά ένα με κόκκινα μάτια και ένα με μαύρα. Και του λόγου του αληθές:
Όταν ήταν πιο μικρά:
αρετουσα1rsz_13161542_1035490316545591_1625427909_o.webp

Πριν 2 μέρες: (το κοκκινομάτικο είναι το κάτω)
αρετουσα2rsz_13161615_1035490303212259_1686163437_o.webp

Όλα αυτά που σας είπα μπορεί να σημαίνουν κάτι ή τσάμπα τα έγραφα; 😛 Εγώ νομίζω πως;ίσως πρόκειται για το γονίδιο Cinammon;

Όσον αφορά το ιστορικό του μπαμπά θα μας πει ο Κύριος Στέφανος @Stfns !
Μόνο φώτο του μπαμπά έχω αλλά δε ξέρω αν φαίνεται απ την φώτο αν είναι φορέας Σατινέ.
https://community.petbirds.gr/media/elmo-6-months-old.1064/full?d=1462031358

αλλά Ρουμπίνο μωσαικού υπάρχει πιθανότητα.
Ωωωω όντως υπάρχει πιθανότητα; :D

ο μπαμπάς είναι φορέας Σατινέ
Αυτό πως μπορούμε να το μάθουμε; Η φώτο παραπάνω βοηθάει;

Αν μαυρίσουν τα μάτια αργότερα, απλά κρατάει απο τις ΚΑΦΕ σειρές, οπότε δεν θα είναι τόσο καθαρό και έντονο το κόκκινό του.
Το κόκκινο του δε θα είναι έντονο στα μάτια εννοείτε ή στο χρώμα των φτερών; Δηλαδή είναι μωσαικό που κρατάει απ τις καφέ σειρές; Και θα είναι σαν όλα τα άλλα μωσαικά σαν τα αδέλφια του ή θα ξεχωρίζει χρωματικά;
 
Πρωτη φορά που παρατήρησα αυτή την (μάλλον) μετάλλαξη στην εκτροφή μου ήταν όταν ο γιος της Μελίνας ζευγάρωσε με κόκκινο λιποχρωμικό καναρίνι και ο 1 στους 3 νεοσσούς είχε τα ίδια μάτια με τον μικρό όταν ήταν νεοσσός.
Πως τόσα χρόνια άφησες ένα τόσο καλό "εργαλείο" να χάνεται μέσα σε "χαζές" εκτροφικές επιλογές;
Το 2013-2015 είχα ένα κόκκινο μωσαϊκό φορέα κόκκινου ματιού...
Πάλευα χρόνια να βρω μια κοπελιά σαν τη δική σου.
Το rubino με τη Μελίνα θα ήταν σίγουρο...
rubino 01.webp
Από πρόχειρη έρευνα στο αρχείο μου... Το πάνω αριστερά έχει κόκκινο μάτι...
 
Πως τόσα χρόνια άφησες ένα τόσο καλό "εργαλείο" να χάνεται μέσα σε "χαζές" εκτροφικές επιλογές;
😀 σ αγαπώ που μου τα λες έτσι! :D

Το 2013-2015 είχα ένα κόκκινο μωσαϊκό φορέα κόκκινου ματιού...
Πάλευα χρόνια να βρω μια κοπελιά σαν τη δική σου.
Το rubino με τη Μελίνα θα ήταν σίγουρο...
Δηλαδή για να καταλάβω η Μελίνα μου είναι φορέας κόκκινου ματιού; Και με ένα αρσενικό φορέα κόκκινου ματιού θα έβγαζαν μωρό ρουμπίνο; Άρα το μικρό αυτό του χρόνου πρέπει να το ζευγαρώσω με μωζαίκ που ειναι φορέας κόκκινου ματιού ή με μωζαίκ ρουμπίνο;
 
Άρα το μικρό αυτό του χρόνου πρέπει να το ζευγαρώσω με μωζαίκ που ειναι φορέας κόκκινου ματιού ή με μωζαίκ ρουμπίνο;
Για κάνε μια προσπάθεια να βρεις;

Δε διάβασες τι έγραψα;
Πάλευα χρόνια να βρω μια κοπελιά σαν τη δική σου.
 
Για κάνε μια προσπάθεια να βρεις;

Δε διάβασες τι έγραψα;
Αμάν εσείς οι εκπαιδευτικοί! 😛 Πρέπει να το ζευγαρώσω με κόκκινο μωσαικό φορέα κόκκινου ματιού μ' ένα μωσαικό σαν την Μελίνα μου δλδ! 😛 Πήρα Άριστα δάσκαλε;
 
Πήρα Άριστα;
Άριστα θα πάρεις αν δεν ξανακάνεις "κακές" επιλογές στα ζευγαρώματα.
Για τον καημό του κόκκινου ματιού.. από εμπειρία σε καταλαβαίνω...
Άρα το μικρό αυτό του χρόνου πρέπει να το ζευγαρώσω με μωζαίκ που ειναι φορέας κόκκινου ματιού ή με μωζαίκ ρουμπίνο;
Με ότι από τα δύο βρεις.
Καλύτερο βέβαια το rubino...
Βρες όμως πρώτα...
 
Άριστα θα πάρεις αν δεν ξανακάνεις "κακές" επιλογές στα ζευγαρώματα.
😀 αγάπη μόνο!

Δηλαδή τόσα χρόνια στην εκτροφή μου έχω καναρίνια που είναι φορείς του κόκκινου ματιού και δεν το ξέρω; Το ίδιο ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα; Δηλαδή αν για το μικρό της άλλης φωλιάς βρω του χρόνου λευκό καναρίνι ή κίτρινο με κόκκινα μάτια θα βγάλω μικρά αλμπίνο;
Ή μπας και έχω καμιά μετάλλαξη Cinammon, Satine δε ξέρω; 😛

Καλύτερο βέβαια το rubino...
Βρες όμως πρώτα...
Αρχίζω από τώρα το ψάξιμο! Εσύ δεν έχεις πλέον; 😛
 
Εσύ δεν έχεις πλέον;
Ξέρω που βρίσκονται..
Ήδη έκανα μια πρώτη "κρούση"
Ανησυχητικό... η ηλικία της...
Για την άλλη χρονιά δεν ξέρω πως θα "κινηθεί".
Αξίζει ίσως να δοκιμάσουμε.
 
Bρε σαν τα ΜΜΕ ... Το τόσο το κάνατε ΤΟΟΟΣΟ. :) Είναι νωρίς για διαπιστώσεις και μάλιστα χωρίς γνώση.
- Υπομονή. Να δείξει το πουλάκι. Το πιθανότερο είναι οτι έχει περάσει κάτι απο ΚΑΦΕ (ή αραίωσή του) στη βάση των μελανινών που φέρει σαν υπόβαθρο.
-Θηλυκό φορέας κόκκινου ματιού ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ διότι η Σατινέ είναι φυλοσύνδετη.Μόνο στην περίπτωση που έχει έρθει στο αίμα του η μετάλλαξη ΦΑΙΟ (πράγμα δύσκολο έως απίθανο διότι δεν χρησιμοποιείται σχεδόν ποτέ γι' αυτή την δουλειά)
Τα θηλυκά που φέρουν αυτό το μελανινικό υπόβαθρο είναι ακατάλληλα για δημιουργία πουλιών με πολύ έντονο κόκκινο πτέρωμα. Δεν είναι "εργαλεία" κατα κανέναν τρόπο, ούτε για καλά κόκκινα μωσαϊκά ούτε για Ρουμπίνο.
-Το αρσενικό μπορεί να είναι φορέας Σατινέ, και έτσι το 50% απο τις κόρες του μπορεί να φέρουν κόκκινο μάτι.
Στην περίπτωσή εδώ δηλαδή να έχουμε Ρουμπίνο μωσαικού. Αλλα και αυτό όμως μένει να αποδειχθεί. Υπομονή
 
Δυστυχώς δε θα το μαθουμε γιατι το μικρουλι δεν τα καταφερε... είμαι να σκασω..
Ισως αν κανει 2η φωλια η Μελίνα καποιο απ τα μικρα βγει πάλι έτσι κ ισως δουμε την πορεια του...

Για ολα τα υπολοιπα που γεννιουνται και εχουν μελιτζανι ματια μεχρι 10-15 ημερων είναι φορεις κοκκινου ματιου ή απλα της καφε σειρας; Δλδ αν το κιτρινο της αλλης φωλιας του χρονου το ζευγαρωσω με αλμπινο ολοι οι απογονοι θα βγουν με κοκκινα ματια; Ή καμια σχεση;
 
Όσον αφορά το ιστορικό του μπαμπά θα μας πει ο Κύριος Στέφανος @Stfns !

Ο Έλμο είναι απόγονος των παρακάτω πουλιών. Κατά τα άλλα δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο για τους προγόνους των γονέων του.

petbirds.gr/community/media/gemma.134/

petbirds.gr/community/media/dario.129/

υ. Γ. Αλίκη μου να σου ζήσουν!
 
Μπορούμε να καταλάβουμε απ τις φώτο των γονιών αν ο μπαμπάς είναι φορέας Σατινέ;

υ. Γ. Αλίκη μου να σου ζήσουν!
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου αγαπημένε! Αν δεν ήσουν εσύ δε θα είχα ξεκινήσει τίποτα!
 
Μπορούμε να καταλάβουμε απ τις φώτο των γονιών αν ο μπαμπάς είναι φορέας Σατινέ;

Oχι. Αν τον φέρεις στην συνάντηση να τον δώ απο κοντά, θα σου πώ. 😉
 
Πως πάει άνοιξε τα ματάκια του;
Ηλία μου δυστυχώς ο συγκεκριμένος μικρός δεν τα κατάφερε... ☹ Αλλά η ίδια μανούλα (τα μικρά μεγαλώνουν με παραμαμά) ξεκίνησε 2η γέννα (ενώ κλωσούσε τα πρώτα της αυγά χρειάστηκε να την πάω να την δει ο πτηνίατρος γι αυτό και τα αυγά μεταφέρθηκαν σε παραμαμά) και 2η ωοτοκία, οπότε ελπίζω να βγει κάποιο με κόκκινα ματάκια στην επόμενη φουρνιά αυγών για να δούμε την εξέλιξη του.
 
Back
Top