Διατροφή Αυτό το παρασκεύασμα, το γνωρίζει κάποιος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Παρασκευάζεται και συσκευάζεται στην Ελλάδα by...
Η ονομασία του είναι:

VITAMIN
WITH MILK AND HONEY
Full meal
FOR BUDGERIGARS

Στό χάρτινο κουτί της συσκευασίας αναγράφονται τα κατωτέρω:

Δίνοντας παράλληλα με την παπαγαλίνη την βιταμίνη αυτή σε ποσότητα μιας κουταλιάς κάθε ημέρα, καθιστά τα πουλιά σας υγιέστατα. Τα προφυλάσσει από ασθένειες, αποκτούν στιλπνό πτέρωμα, χαρωπή εμφάνιση και τα προετοιμάζει πλήρως για επιτυχημένο ζευγάρωμα.
Περιέχει:
Μπισκότα, γάλα, μέλι, αυγό, φυσικές ουσίες, πρωτεΐνες και όλες τις βιταμίνες της σειράς A, D, E, C, P.


Την θεωρείται κατάλληλη ως "αυγοτροφή" για την περίοδο της αναπαραγωγής, ή όχι;

Γνωρίζω ότι το βρασμένο φρέσκο αυγό είναι ότι το καλύτερο στην φάση αυτή, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιες συσκευασμένες αυγοτροφές, αλλά δυστυχώς εκτός από την ανωτέρω, καμία άλλη δεν κυκλοφορεί στα εδώ pet-shops
 
εγω δεν το ξερω
με προβληματιζει ιδιαιτερα το
Περιέχει:
Μπισκότα, γάλα, μέλι, αυγό, φυσικές ουσίες,


τι μπισκοτα;
ποιες φυσικες ουσιες;
οσο για το γαλα, ξερουμε οτι η λακτοζη δεν μεταβολιζεται απο τον οργανισμο των πουλιων😕

καλυτερα αυγουλακι:) ή δοκιμασε να φτιαξεις μονος σου αυγοτροφη, υπαρχουν συνταγες στη διατροφη καναρινιων
 
αν εγραφες την εταιρια ισως να βρισκαμε περισσοτερες πληροφοριες..
παντως αν αντικαταστησεις την λεξη "προιοντα ατροποιιας(bakery products)" και την ζαχαρη ή δεξτροζη που οι περισσοτερες γραφουν οτι εχουν με το συγκεκριμενο αρτοσκευασμα με ονομασια "μπισκοτο" δεν δειχνουν μεγαλη διαφορα:eyesss:

το θεμα βεβαια ειναι οτι τα γνωστα εισαγωμενα σκευασματα ασχετα με την προελευση των θρεπτικων συστατικων (καλη ή κακη)τα αναγραφουν με συγκεκριμενες τιμες(αν βεβαια αυτο ελεγχεται σωστα)
 
αν εγραφες την εταιρια ισως να βρισκαμε περισσοτερες πληροφοριες..
Ναι μάλλον θα πρέπει να γράψω το όνομα της εταιρίας, μιας και από ότι βλέπω έχουν γίνει αναφορές και άλλων εταιριών σε σχετικά πόστ.
Η εταιρία ονομάζεται ΝΤΟΝΑΛΤ (DONALD) και εδρεύει στου Ρέντη-Αθήνα.
 
καλυτερα αυγουλακι:) ή δοκιμασε να φτιαξεις μονος σου αυγοτροφη, υπαρχουν συνταγες στη διατροφη καναρινιων
Όπως ανέφερα και ανωτέρω, σίγουρα καλύτερα είναι το αυγουλάκι, όσο για το να φτιάξω μόνος μου, αυγοτροφή, μια κουβέντα είναι, εργένης γαρ.
Μακάρι να τρώγανε σπαγγέτι, ή έστω σπαγγετίνι:)
 
αρα μιλαμε για αυτο
Donald.gr

η λεξη "βιταμινη" και οχι αυγοτροφη με κακοπροδιαθετει. Με παραπεμπει σε ανωνυμα κιτρινοκοκκινα σκευασματα. Το προιον εχει χρωμα κιτρινο εντονο σαν τις χυμα επονομαζομενες βιταμινες
ή ειναι καπως ετσι;

eggfood.jpg
 
Όπως ανέφερα και ανωτέρω, σίγουρα καλύτερα είναι το αυγουλάκι, όσο για το να φτιάξω μόνος μου, αυγοτροφή, μια κουβέντα είναι, εργένης γαρ.
Μακάρι να τρώγανε σπαγγέτι, ή έστω σπαγγετίνι:)

ακου μια συνταγη πιο απλη απο το σπαγγετι

στη συνταγη αυτη
Αυγοτροφή με τη χρήση κουσκούς (couscous)

αφαιρεις τα υπολοιπα υλικα και την αντιστοιχη διαδικασια εκτος του κουσκους (για σιγουρα αποτελεσματα παρε απο μαρινοπουλο ή καρφουρ στα ζυμαρικα αυτο που εχει την ονομασια του μαρκετ,τα αλλα δεν φουσκωνουν καλα), τη φρυγανια, το νερο, το μελι(αν θες) και το αυγο.φουσκωνεις το κουσκους στο μελόνερο και το αναμιγνυεις στο τριμμενο μιγμα φρυγανιας αυγου. Απλα πραγματα 😉

*μαθε να μαγειρευεις απο εργενης ωστε να συνεισφερεις ενιοτε στην εργαζομενη συζυγο με αυτο τον τροπο και οχι με καμμια σφουγγαριστρα 😉ή προτιμας το διαβασμα στα παιδια; Σε αγχωσα:D
 
Όπως ανέφερα και ανωτέρω, σίγουρα καλύτερα είναι το αυγουλάκι, όσο για το να φτιάξω μόνος μου, αυγοτροφή, μια κουβέντα είναι, εργένης γαρ.
Μακάρι να τρώγανε σπαγγέτι, ή έστω σπαγγετίνι:)
Μα κ οι περισσοτεροι καναριναδες που φτιαχνουν την αυγοτροφη μονοι τους νομιζεις ειχαν βοηθεια απο γυναικειο χερακι;:D
 
*μαθε να μαγειρευεις απο εργενης ωστε να συνεισφερεις ενιοτε στην εργαζομενη συζυγο με αυτο τον τροπο και οχι με καμμια σφουγγαριστρα 😉ή προτιμας το διαβασμα στα παιδια; σε αγχωσα:D
Με τίποτα
"Τώρα στα γεράματα, μάθε γέρο γράμματα" λέει κάποια παροιμία.
Ρίξε μια ματιά στο προφίλ μου:)
Άλλωστε οι σφουγγαρίστρες και οι παντόφλες, είναι "φρούτα" που δεν υπήρχαν στην εποχή μου, ή και αν ακόμη υπήρχαν, ελάχιστοι από εμάς τα έτρωγαν.

* Το παρασκεύασμα έχει την μορφή χοντρών κόκκων (δεν είναι εκείνη η κίτρινη ψιλή, η χύμα)
 
Μα κ οι περισσοτεροι καναριναδες που φτιαχνουν την αυγοτροφη μονοι τους νομιζεις ειχαν βοηθεια απο γυναικειο χερακι;:D
Ελπίζω να σε κάλυψε η προηγούμενη απάντησή μου
 
προσωπικη αποψη αν θες καλη αυγοτροφη παρε την Α19 ή Α21 της Verselle laga ειναι η καλυτερη ποιοτητα που θα βρεις στην αγορα αλλα κοστιζει λιγα ακριβα τα 800γραμ πρεπει να κοστιζουν γυρω στα 17-20 ευρο αλλα φιλε αξιζει μονο και μονο να δεις τα συστατηκα της. Versele-Laga Premium Petfood
 
Θεωρητικά αγαπητέ Πάνο, γνωρίζω ποιές είναι οι καλές συσκευασμένες αυγοτροφές, αλλά όπως ανέφερα και στην αρχή του τόπικ, δεν μπορώ να βρω εδώ καμία από αυτές, εκτός από την συγκεκριμένη στην οποία αναφέρομαι.
Αν εσύ ή κάποιο άλλο μέλος μπορείτε να βρείτε κάποια από αυτές, ευχαρίστως να σας τις πλήρωνα με αντικαταβολή, μέσω Ταχυδρομείου.
 
μιλτο εγω εδω στην βουλγαρια παω στο πετ και τις παραγγελνω το ιδιο και ελλαδφα απο οσο ξερω μπορεις να της παραγγειλεις ευχαριστως να σου στειλω απο εδω αλλα δεν σε συμφερει το ταχυδρομειο εδω κοστιζει η τροφη 30,20 λεβα γυρω 16 ευρο τα 800γραμμαρια. το καινουργιο μεγαλο πετ που εχει ανοιξει στον βολο δεν εχει; η δεν μπορει να σου παραγγειλει εδω παει εδεσσα ο βολος που εινια και πιο μεγαλη πολη δεν ειναι δυνατον να μην μπορει να γινει
 
προσωπικη αποψη αν θες καλη αυγοτροφη παρε την Α19 ή Α21 της Verselle laga ειναι η καλυτερη ποιοτητα που θα βρεις στην αγορα αλλα κοστιζει λιγα ακριβα τα 800γραμ πρεπει να κοστιζουν γυρω στα 17-20 ευρο αλλα φιλε αξιζει μονο και μονο να δεις τα συστατηκα της. Versele-Laga Premium Petfood

Παναγιώτη το Α19 και Α21 δεν είναι αυγοτροφή αλλά μείγμα ταίσματος στο χέρι.
 
γριγορη εχεις δικιο τωρα το προσεξα μεσα στον λινκ εχει αυγοτροφες στο τομεα BREEDING σε ευχαριστω πολυ δες αυτο εδω εμπλουτισμενο Versele-Laga Premium Petfood
εχει και αλλη μια εταιρεια που δεν θυμαμε πως λεγεται. η καλυτερη λυση αν δεν θες αυγο τροφη orlux breeding βιταμινες της ιδιας εταιρια εδω χρισιμοποιουντε πολυ στην αναπαραγωγη και τα αρρωστα ή καταπονημενα πτηνα τετοια χρισιμοποιω και εγω στο μικρο για να στρωσει
 
Tης versele laga είναι και η orlux που προσωπικά χρησιμοποιώ για τους παπαγάλους μου αλλά και τα καναρίνια μου, είτε σε patee μορφή είτε σε ξηρά. ORLUX, birdfood and vitamins
 
Back
Top