Διατροφή Αφαίρεση υγρασίας απ τους σπόρους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα παιδιά, σήμερα που ανανέωνα την τροφή στις ταίστρες είδα μαζέψανε αρκετή υγρασία. Έχει σκεφτεί κανείς να τους βάλει στον φούρνο να την αφαιρέσει; Υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός του πετάματος;
 
Ο σπόρος πρέπει να έχει συγκεκριμένη υγρασία και σκληρότητα ώστε να σπάζει εύκολα και χωρίς πολύ προσπάθεια για να μπορεί να γίνει προσιτός στα πουλιά.
Η υγρασία μαλακώνει το σπόρο κάνοντάς τον περισσότερο ελαστικό και κατά συνέπεια σπάζει πολύ δυσκολότερα έως καθόλου.
Αν τώρα ψήσεις το σπόρο για να απομακρύνεις την υγρασία του καταστρέφεις πολλά από τα στοιχεία που προσδοκούμε να περάσουμε στα πουλιά.
Οι "φούρνοι" που προτοιμάζουν τους σπόρους για τα πουλιά έχουν άλλο τρόπο λειτουργίας, άλλο σκεπτικό και άλλο στόχο και διαφέρουν απίθανα από το φούρνο που έχουμε στο σπίτι μας για το καθημερινό φαγητό μας.
Υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός του πετάματος;
Σε ότι λοιπόν με αφορά θα πω ναι... μόνο πέταμα.
Εγώ εδώ και χρόνια... αυτό κάνω.
Και για να μειωθεί η αίσθηση της σπατάλης τα δίνω στις κότες φίλων μου.
 
Διευκρίνισε αν θες, η υγρασία ήταν μόνο στις ταίστρες ή και στο σκεύος που την αποθηκεύεις;
Σίγουρα στις ταίστρες γιατι τα νεα σπορια που έβαλα σποράκια απ τη συσκευασία ήταν μιά χαρά. Πιθανών έγινε απ τις βροχές που υπάρχουν αυτές τις μέρες καθώς τα πουλιά τα έχω στο μπαλκόνι ( τα έχω σκεπασμένα απο πάνω για να μην βρέχονται αν τυχών φυσάει και δεν σταματάει τη βροχή η τέντα) αλλά μπορεί να γίνεται και απ τις μπανιέρες αυτό. Κύριε Γιάννη απ τα λεγόμενά σας κατάλαβα ότι υπάρχει περίπτωση να νομίζουμε πως τα πουλία έχουν φαί αλλα ουσιαστικά να μην μπορούνε να το φάνε ετσι;
 
@MrNek36 : Άρα μικρό το κακό... Πετάς μια "μερίδα" κι όλα καλά...

Στις προηγούμενες βροχές που συνοδεύονταν από πολύ αέρα (Αθήνα) έκανα το λάθος να μαζέψω τις τέντες για να μην σχιστούν, και ενώ είναι όλα τα κλουβιά προστατευμένα και από υπόστεγο από επάνω και από τοίχους αριστερά-δεξιά, σε δυο συγκεκριμένα ύψη όλες οι ταίστρες γέμισαν με νερό...
Οι κάτω από το γκελ του νερού και οι μεσαίες από την βροχή που έπεφτε πλαγίως λόγω του αέρα...

Θέλει προσοχή και παρατήρηση η εγκατάσταση του εκτροφείου μας και συνεχείς βελτιώσεις!
 
Ακριβώς έτσι είναι κ μένα τα κλουβιά. Μια άλλη παρατειρηση που θέλω να κάνω είναι ίσως για το λόγο της δυσκολίας θραύσης του σπόρου με υγρασία πετάνε ορισμένα σπόρια κάτω ασπαστα, για να παρουν κάποιο άλλο καλύτερο απ την ταιστρα
 
Back
Top