Γενικά Αφηνετε τα πουλια σας ελευθερα;

Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
409
Πόλη
Αμπελόκηποι
καλησπερα, θα ηθελα να σας ρωτησω αν αφηνετε τα πουλια σας ελευθερα μεσα στο σπιτι η αν τα χετε ελευθερα και ζουνε ελευθερα πχ σε μια αποθηκουλα. Πειτε μου και αν ειναι βολικο γιατι κατι σκεφτομαι. Ευχαριστώ πολυ
 
εγω τα αφηνω συνεχεια 2-3 ωρες σχεδον καθημερινα(αναλογα τις δουλειες μου).

επειδη τα εχω μεσα στο σπιτι, γνωριζουν τον χωρο και δεν φοβουνται να βγουν το αντιθετο μαλιστα! Εχω τσακωσει το φανετοκαναρο να κοιταζει σαν ''μαστορας'' το πορτακι κ να ψαχνει τροπο να τραβηξει με το ποδι του προς τα πανω(χλωμο εως αδυνατο)για να βγει.

γνωριζουν ολο τον χωρο κ ξερουν που να πανε αμεσως!

το κλουβι τους πελον δεν ειναι φυλακη, αλλα το σπιτι τους! Αν τα αφησω εξω κ αρχιζει κ νυχτωνει, σιγοσφυριζουν κ γυριζουν γυρω γυρω να βρουν το κλουβι τους!

ειμαι παντα στο δωματιο(συνηθως στον υπολογιστη)κ αυτα βολταρουν, μπαινουν πινουν λιγο νερο η τρωνε κ ξανα εξω! Το διασκεδαζουν αποτι βλεπω κ περιμενουν πως κ πως να βγουν!

διαβασα σε αλλα ποστ οτι τα πιανουν με τα χερια, κλεινουν τα φωτα κτλ για μενα ειναι ΛΑΘΟΣ αυτο κ να εξηγησω!

τα πουλια αν ειμαστε συνεχεια μαζι τους(εγω τα εχω στο δωματιο μου)μας γνωριζουν κ νιωθουν ασφαλεια. Εχω γινει ενα με τα πουλια κ αυτα μαζι μου. Ερχονται πανω μου διπλα μου, πανω στο πληκτρολογιο, ειναι ανετα, πιοσ ο λογος να κλεισω φωτα η να τα κηνηγησω να μπουν μεσα;

εχω μαθει τα κολπα κ απλα οταν θελω να μπουν μεσα πχ σε μια ωρα, περνω τα κλουβια απο το δωματιο κ τα βαζω μετα απο μια ωρα.
δεν υπαρχει περιπτωση κ το πιο δυσκολο πουλι, να μην μπει!
τοτε απλα κλεινω τα πορτακια κ ολα καλα! Αυτα εχουν χορτασει κ μπαινουν στην ασφαλεια που τους προσφερει το κλουβι!

ουτε κυνηγητα ουτε τιποτα! Τα πουλια εχουν μαθει αυτη την ρουτινα κ δεν την ξεχνανε.
ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζουν τον χωρο μεσα απο το κλουβι τους!μην βιαζεστε!

οσο για το πεταγμα, το φανετοκαναρο πετουσε σαν κοτοπουλο κ τωρα ειλικρινα κανω τον σταυρο μου, απο τους τρομερους ελιγμους, εκτιναξη κ ταχυτητα που εχει στο πεταγμα του! Ειναι σε τρομερη φορμα κ μου το ανταποδιδει με το συνεχες κελαηδημα του.

μπειτε στο αλμπουμ που εχω στο προφιλ μου και παρτε μια γευση.
ελπιζω να βοηθησα! 🙂
 
οταν λες αν τα αφησεις εξω και οταν νυχτωνει σιγοσφυριζουν κτλπ η οταν λες οτι μπαινουν λιγο στο δωματιο και ξαναβγαινουν εξω τι ενοεις; Ταχεις τελειως ελευθερα;
 
οταν λες αν τα αφησεις εξω και οταν νυχτωνει σιγοσφυριζουν κτλπ η οταν λες οτι μπαινουν λιγο στο δωματιο και ξαναβγαινουν εξω τι ενοεις; Ταχεις τελειως ελευθερα;


αρκετες φορες τα αφηνω το απογευμα εξω, εως να βραδιασει. Αν κοντευει να σκοτεινιασει τελειως, ειναι καπως ανησυχα! Σφυριζουν, πετανε γυρω γυρω κτλ(ολα αυτα αν δεν δουν κλουβι στον τοιχο!)αν δουν κλουβι, απλα μπαινουν μεσα. Εχει τυχει επισης να λειψω για 1 ωρα πχ κ να εχει σκοτεινιασει εξω κ ειπα μεσα μου,ωχ... Ποιος ξερει τι θα δω τωρα! Μπαινοντας μεσα γρηγορα για να δω, ηταν μεσα στα κλουβια κ ειχαν κουρνιασει:D κ εχει γινει πολλες φορες αυτο!

δεν τα εχω ελευθερα συνεχεια εξω. Απλα λεω,τωρα θα τα βγαλω για λιγες ωρες κ μετα παλι μεσα.
παντως καταλαβαινουν καμμια φορα οτι εχω σκοπο να τα βγαλω εξω, ετοιμαζω μπανιερες κτλ κ κανουν σαν τρελα! Εχουν γινει θρασυτατα! 🙂

αυτο που ειδα εγω, για να μαθουν γενικα ειναι:

να ειναι αρκετο καιρο σε ενα σημειο το κλουβι στον ιδιο χωρο

να περναμε πολλες ωρες μαζι τους

να τους προσφερουμε λιχουδιες μηλο, πρασιναδες κτλ

εφοσον νιωθουμε πως δεν μας φοβουνται, ανοιγουμε την πορτα απο το κλουβι.
στην αρχη μπορει να μην βγαινουν. Τα αφηνουμε να αποφασισουν μονα τους! Καθε μερα αυτο! Καποια στιγμη θα βγουν. Ισως πανικοβληθουν, αλλα οχι για πολυ μιας κ θα ξερουν τον χωρο.

σε τετοια περιπτωση καλο θα ειναι να εχουμε κ αλλο πουλι με το κλουβι του, για να νιωθει παρεα. Το πιο πιθανο ειναι να παει να κατσει πανω στο κλουβι απο το αλλο πουλι. Αν το αφησουμε να δει τον χωρο σιγα σιγα θα ξεθαρεψει κ θα ειναι πιο ανετο μερα με την μερα.χωρις βιασυνη ολα θα πανε καλα.

τωρα στη αρχη,ισως να μην ξερει καν που ειναι η πορτα απο το κλουβι για να μπει μεσα. Αφηνουμε το κλουβι σε μερος φανερο κ απομακρυνομαστε για να νιωσει περισοτερη ασφαλεια. Αν εχουμε κ αλλο πουλι το βγαζουμε απο τον χωρο για να μην πηγαινει σε αυτο αλλα στο κλουβι του.

γενικα δεν ειναι κατι το τρομερο η δυσκολο,το να τα αφησουμε εξω. Απλα θελει μεθοδο κ να παρατηρουμε την συμπεριφορα τους αν ειναι πολυ νευρικα, φοβουνται κτλ. Ειναι θεμα χαραχτηρα δηλαδη.

εγω στην αρχη οταν δεν εμπαινε μεσα, εβγαζα τον πλαστικο πατο του κλουβιου, αφαιρουσα κ το πλεγμα κ ''καπακωνα'' το πουλι με το πανω μερος του κλουβιου! Πετυχαινε κ αυτο εκανα. Με αλλο πουλι ειχε τυχει να κλεισω το φως, αλλα ειδα πως τρομαζε πολυ κ το απεφευγα.

το καλυτερο ειναι να βγαλουμε τα κλουβια τελειως απο τον χωρο κ οταν θελουμε να μουν μεσα τα βαζουμε παλι.σιγουρα θα μπουν για νερο κ φαγητο! Οχι ομως υπερβολες! Πχ ζεστη εξω κ 3-4 ωρες το πουλι χωρις νερο,τοτε αυτη η μεθοδος θα ειναι λαθος γιατι θα εχει διψασει πολυ. Οχι πειραματα λοιπον.

ελπιζω να βοηθησα
 
εννοείς έξω απο το σπίτι ελεύθερα; Είναι εξημερωμένα; Αν εννοείς αυτό θα πρότεινα να μην το κάνει κανείς αν δεν είναι σήγουρος γιατί είναι πολύ επκύνδυνο, μπορεί να τους τύχει το οτιδύποτε...
 
εγω ειμαι σε μια σκεπσι να το βγαλο απο το κλουβακι του αλλα δν ξερω ακομα αν δειχνι ετοιμο.. Παντος ειναι πολυ ιρεμο και δειχνι να μιν τρομαζει πολυ και να χτιπιεται μολις το πλισιαζω.. Απο ποσο κερο και μετα εσεις τα βγαλατε εξω και μετα πως τα βαλατε μεσα γτ απο οτι ειδα σε καπια ποστ αν τα πιασεις με το χερι ειναι χειροτερο
 
εδωσα σενα φιλο μου ενα καναρινι και το βγαζει εξω και αυτο καθεται στο δαχτυλο του.. Παιζει μαζι του το βαζει στον ομο του στο κεφαλι του.. Να φανταστειται σημερα του το εδωσα και το ειχε στο χερι του και εβαλε βιταμινες και το καναρινι εφαγε απτο χερι του.. Πολυ καλο αυτο ετσι;

το προβλημα ειναι πως οταν πεταει μερικες φορες δεν βρισκει που να κατσει και πεφτει κατω σαν καρπουζι.. Τι να κανουμε;
παντως η χαρα μας ειναι απεριγραπτη δεν το περιμενα με την πρωτη μερα που του το εδωσα να τρωει απτο χεροι του και να καθεται πανω α... Το πουλι ειναι 3 μηνων ειναι πολυ μικρουλι... Μεγαλωνοντας μηπως αγριεψει η οχι;
 
εδωσα σενα φιλο μου ενα καναρινι και το βγαζει εξω και αυτο καθεται στο δαχτυλο του.. Παιζει μαζι του το βαζει στον ομο του στο κεφαλι του.. Να φανταστειται σημερα του το εδωσα και το ειχε στο χερι του και εβαλε βιταμινες και το καναρινι εφαγε απτο χερι του.. Πολυ καλο αυτο ετσι;

το προβλημα ειναι πως οταν πεταει μερικες φορες δεν βρισκει που να κατσει και πεφτει κατω σαν καρπουζι.. Τι να κανουμε;
παντως η χαρα μας ειναι απεριγραπτη δεν το περιμενα με την πρωτη μερα που του το εδωσα να τρωει απτο χεροι του και να καθεται πανω α... Το πουλι ειναι 3 μηνων ειναι πολυ μικρουλι... Μεγαλωνοντας μηπως αγριεψει η οχι;

Δημητρη μεγαλωνοντας δεν θα αγριεψει αλλα το θεμα ειναι να μεγαλωσει. Στο λεω γιατι εχω χασει πουλακι σε αυτην την ηλικια απο τετοιες αγαρμπες πτησεις με εσωτερικη αιμοραγια στο κεφαλι. Καλο θα ηταν να φροντισετε να το βγαζετε καπου που θα βρισκει ευκολα να σταθει και δεν θα υπαρχουν επικινδυνα σημεια, μεχρι να μεγαλωσει λιγο και δυναμωσει.
 
Συμφωνω με τον Γιαννη οτι το πιο σημαντικο ειναι να γνωριζουν το κλουβι ως σπιτι τους και να γυρνουν μονα τους ειτε για να κοιμηθουν ειτε για να τραφουν κτλ. Αυτο γινεται οταν τα αφηνουμε αρκετη ωρα με την πορτα ανοιχτη στον χωρο που γνωριζουν και δεν τα βγαζουμε με το ζορι εξω.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Back
Top