Αναπαραγωγή Αφήνω την αρσενική καρδερίνα με την κανάρα ή τη βγάζω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LABIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.

LABIS

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2016
Μηνύματα
5
Πόλη
Πρέβεζα
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι ο Χαραλαμπος απο Αρτα. Μολις σημερα η καναρα μου γεννησε το πρωτο αυγο με ταιρι της Καρδερινα. Ποιος μπορει να που πει γιατι εχω μπερδευτει, την αφηνω την αρσενικη καρδερινα η την βγαζω. Υποψιν οτι δεν πλησιαζει την φωλια και στεκεται απεναντι φρουρος! Ευχαριστω!
 
Εφόσον κρίνεις ότι το αρσενικό είναι ήρεμο και προστατευτικό και όχι επιθετικό, μπορείς να τον αφήσεις. Εξάλλου μέχρι το θηλυκό να γεννήσει το δεύτερο ή και το τρίτο αυγό θα ζευγαρώνει με τον αρσενικό. Επομένως η παρουσία του είναι απαραίτητη.
Έχεις δει βάτεμα;
 
Τρεις φορες η τελευταια πριν 4 ημερες

Την καρδερινα μου την χαρισε ενας γειτονας ο οποιος μου ειπε οτι ειναι εκτροφης οχι ομως δικης του.

Βατεμα ειδα τρεις φορες, τελευταια πριν 4 με 5 ημερες
 
Την καρδερινα μου την χαρισε ενας γειτονας ο οποιος μου ειπε οτι ειναι εκτροφης οχι ομως δικης του.

Θα βοηθούσε αν ανέβαζες μια φωτογραφία της καρδερίνας. Αν δεν ειναι εκτροφής καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να κουβεντιάσουμε για αναπαραγωγή πάρα μόνο για την απελευθέρωση της.
 
Την καρδερινα μου την χαρισε ενας γειτονας ο οποιος μου ειπε οτι ειναι εκτροφης οχι ομως δικης του.

Τα έχουμε χιλιοπεί. Κανείς δεν χαρίζει καρδερίνες εκτροφής μάλιστα τόσο εύκολα με πάσες απο το ένα χέρι στο άλλο. Προφανέστατα η καρδερίνα είναι "ελευθέρας" εκτροφής.

Και θα παραμείνουμε σε αυτό.
...δεν μπορούμε να κουβεντιάσουμε για αναπαραγωγή πάρα μόνο για την απελευθέρωση της.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top