Γενικά Αχάτες οπάλ κίτρινα μωσαϊκού

Πάντα ο Γιάννης έχει εκπληκτικά πουλιά. Πολλές επιτυχίες εύχομαι!
Τι "φύλο"έχουν; Γνωρίζεις η είναι ακόμα νωρίς;
Έχουν μωσαικό πτέρωμα και μάσκα, άρα είναι αρσενικά.
Περισσότερα για την μετάλλαξη οπάλ στο άρθρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι να χαίρεται; Αφού δεν είναι δικά του.
Αυτό δεν είναι σαφές. Μπορεί να μην έβγαλε εκτροφικά τέτοια πουλιά και απλά να τα πήρε.
Ο Γιάννης έχει και τοπάζιο μπορεί να θέλει να ανανεώσει τα αίματα.
 
Αυτό δεν είναι σαφές. Μπορεί να μην έβγαλε εκτροφικά τέτοια πουλιά και απλά να τα πήρε.
Ο Γιάννης έχει και τοπάζιο μπορεί να θέλει να ανανεώσει τα αίματα.
Δε θα μπω στη διαδικασία να κάνω εικασίες τι μπορεί να...
Η παρουσίαση ανοίχτηκε με μια φωτογραφία και στη συνέχεια με μια δήλωση ότι δεν είναι από την εκτροφή του. Αν θέλει ο Γιάννης μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για τα πουλιά αυτά.
 
Δε θα μπω στη διαδικασία να κάνω εικασίες τι μπορεί να...
Πέστα βρε Παναγιώτα, που πολλοί κάνουν εικασίες, σιγά-σιγά τις κάνουν βεβαιότητες και τσουπ να... Κολλάνε και ρετσινιές.
Καλά δεν ισχύει για τον Δημήτρη μας βέβαια :D
 
Τι να χαίρεται; Αφού δεν είναι δικά του.

Δεν ειδα το σχολιο που λεει οτι δεν ειναι δικα του. Απο πανω απο το σχολιο μου ηταν κιολας. Γερασα κ εγω. Να τα χαιρεται αλλος τοτε :)
 
Απλά μαγευτικά! Ηλιαχτίδες!
Δεν νομίζω πως υπάρχει πιο πετυχημένη περιγραφή γι αυτά τα καναρινάκια!

Τι να χαίρεται; Αφού δεν είναι δικά του.
Αυτό δεν είναι σαφές. Μπορεί να μην έβγαλε εκτροφικά τέτοια πουλιά και απλά να τα πήρε.
Ο Γιάννης έχει και τοπάζιο μπορεί να θέλει να ανανεώσει τα αίματα.
Δε θα μπω στη διαδικασία να κάνω εικασίες τι μπορεί να...
Η παρουσίαση ανοίχτηκε με μια φωτογραφία και στη συνέχεια με μια δήλωση ότι δεν είναι από την εκτροφή του. Αν θέλει ο Γιάννης μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για τα πουλιά αυτά.
Ας τα χαίρεται όποιος τα έχει εν πάση περιπτώσει 😀 την επόμενη φορά παιδιά να με προετοιμάζετε να έχω φτιάξει ποπ κορν! :*
 
Καλημέρα σε όλους. Όντως πανέμορφα πούλια. Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πει κάποιος εάν γνωρίζει τι πούλια γεννήτορες χρειάζονται για να αναπαραχθούν τέτοια πούλια. Ευχαριστώ. Ζητάω συγνώμη εάν χαλάω το θέμα.
 
Παναγιώτη, στην ερωτησή σου απαντά το άρθρο που επισυνάπτεται στο ποστ 4

Κι εμένα μου αρέσουν αλλά στις φωτό σαν να χρυσίζουν λίγο παραπάνω μου φαίνεται. Δεν ειμαι ειδικός φυσικά. Ίσως ο Μάκης @mgerom μπορεί να γνωμοδοτήσει με ακρίβεια.
 
Παναγιώτη, στην ερωτησή σου απαντά το άρθρο που επισυνάπτεται στο ποστ 4

Κι εμένα μου αρέσουν αλλά στις φωτό σαν να χρυσίζουν λίγο παραπάνω μου φαίνεται. Δεν ειμαι ειδικός φυσικά. Ίσως ο Μάκης @mgerom μπορεί να γνωμοδοτήσει με ακρίβεια.
Οχι Γιάννη.Είναι εξαιρετικά απο απόχρωση λιποχρώματος.Λεμονί ! . Εκεί που πάσχουν είναι η κατηγορία. ΜΩΣΑΙΚΟΥ . Εχουν μικρές και ατελείς μάσκες και ώμους. Για την διατήρηση της ποικιλίας -ΑΧΑΤΗΣ ΟΠΑΛ κιτρ. μωσαικού-, όπως είναι τα πουλάκια της φωτό, χρειάζεται ενας -ΑΧΑΤΗΣ κιτρ. μωσ.-. Υπάρχουν και αρκετές άλλες δυνατότητες φυσικά, αλλά είναι για ένα βήμα πάρα κάτω :)
 
Back
Top