Γενικά Αχάτης ασπρόμαυρο μπλου;

Αν δεν έχει πουθενά λιπόχρωμα (κίτρινο ή κόκκινο) είναι ένα δείγμα Αχάτη λευκού, αλλά με πάρα πολλά μειονεκτήματα. Το βασικότερο, υπερβολική Φαιομελανίνη.
Μειονεκτήματα που έχουν να κάνουν και με την υγεία του;
Ή μόνο με το λανθάνον χρώμα του;
 
Μειονεκτήματα που έχουν να κάνουν και με την υγεία του;
Προφανώς και όχι. Ο κύριος Μάκης λογικά μίλησε για τα μειονεκτήματα που έχει ο φαινότυπος του ως προς το πρότυπο του αχάτη λευκού.
Διάβασε το άρθρο για τον αχάτη, σύγκρινε με το πούλι της φωτο, δες την καφέ φαιομελανίνη που σου ανεφερε, τα κερατινα μερη και ισος
και αλλά που τα δικά μας μάτια δεν τα βλέπουν (λόγου απειρίας).
 
Μειονεκτήματα που έχουν να κάνουν και με την υγεία του;
Ή μόνο με το λανθάνον χρώμα του;
H εκτίμησή μου είχε στόχο μόνον το πρότυπο (εξ' άλλου αυτή ήταν και η αρχική ερώτηση). Η λέξη μπλού αναφέρεται στην κατηγορία Ε(εμφάνισης) και περιγράφει ένα μαυρόασπρο πουλάκι. Στην κατηγορία D (χρώματος) δεν χρησιμοποιείται. Σ' αυτήν υπάρχει σαφής περιγραφή του φαινότυπου (αυτού που βλέπουμε). Πολλές φορές τα θηλυκά άτομα της κατηγορίας μωσαϊκού παρ' ότι φέρουν λιπόχρωμα δεν είναι εύκολο να φανεί. Γ' αυτό ρώτησα άν υπάρχει λιπόχρωμα κάπου, έστω και ίχνη. Το πουλάκι που βλέπω στην φωτό είναι ένας θηλυκός ΑΧΑΤΗΣ ΛΕΥΚΟΥ.Αν θέλετε να μιλήσουμε για τις ατέλειές του μπορούμε να το κάνουμε εδώ ή σε κάποιο ιδιαίτερο θέμα.
 
Αν θέλετε να μιλήσουμε για τις ατέλειές του μπορούμε να το κάνουμε εδώ ή σε κάποιο ιδιαίτερο θέμα.
Μπορούμε εδώ Μάκη. Έχω μεταφέρει το θέμα για να συζητήσουμε για το συγκεκριμένο πουλάκι.

Θέτω την ερώτηση, λοιπόν... Ποιες είναι οι ατέλειες του συγκεκριμένου πουλιού. Επίσης, θεωρητικά μιλώντας, ποια θα ήταν η τύχη του εάν συμμετείχε σε ένα διαγωνισμό.
 
Αν ξεκινήσουμε απο το τέλος θα έλεγα ανεπιφύλακτα οτι δεν θα είχε καμιά τύχη σε οποιαδήποτε έκθεση, ακόμα και τοπικού επιπέδου. Θα γράψω περιληπτικά τα σημεία που υστερεί. α) άτονη ευμελανίνη β) όχι σαφώς οριοθετημένη (θολά τελειώματα) γ) πολύ φαιομελανίνη δ) Εμφανή μαύρα σημάδια στο ράμφος και τα νύχια ε) σβέρκο και κεφάλι με ελλιπή γράμμωση στ) μουστάκι άτονο και κάποια μικρότερα ελαττώματα στο σχέδιο των πλευρών ή ακόμα στον σωματότυπο.
 
Αν δεν έχει πουθενά λιπόχρωμα (κίτρινο ή κόκκινο)
Το χρώμα της βάσης στις περιοχές της πλάτης και των πλαϊνών φαίνεται πως έχει μια απόχρωση κίτρινο-πρασίνου. Αυτή οφείλεται στη φωτογραφία ή πρόκειται όντως για χρωματισμό της βάσης. Εάν συμβαίνει το δεύτερο, τότε μάλλον δεν μιλάμε για λευκό αχάτη, αλλά για τι ακριβώς; Μπορεί να καθοριστεί;
 
Δεν βλέπω τίποτα απο αυτό που περιγράφεις Σταύρο. Πουθενά πράσινο. Αν εν τέλη υπάρχει έστω και υποψία θα λέγαμε οτι πρόκειται για έναν ΑΧΑΤΗ ΚΙΤΡΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟΥ ΘΗΛΥΚΟ (Με πολύ ελλειπή στοιχεία μωσαικού πτερώματος) .
 
Λοιπόν σε 2 μέρες θα το έχω στα χέρια μου.
Με καινούργιες φωτογραφίες καλύτερες, νομίζω θα έχετε την δυνατότητα να με ενημερώσετε καλύτερα για το νέο φίλο μου.
Σας ευχαριστώ πάντως από καρδιάς για το ενδιαφέρον, δε το περίμενα.
Ευχαριστώ πολύ.
 
νομίζω θα έχετε την δυνατότητα να με ενημερώσετε καλύτερα για το νέο φίλο μου.
Έχουμε σίγουρα τη διάθεση. Εφόσον σου αρέσει η συγκεκριμένη ποικιλία, να ξέρεις ότι θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε να ασχοληθείς και με αυτήν.
 
Λοιπόν σε 2 μέρες θα το έχω στα χέρια μου.
Με καινούργιες φωτογραφίες καλύτερες, νομίζω θα έχετε την δυνατότητα να με ενημερώσετε καλύτερα για το νέο φίλο μου.
Σας ευχαριστώ πάντως από καρδιάς για το ενδιαφέρον, δε το περίμενα.
Ευχαριστώ πολύ.
Αν ξεκινήσουμε απο το τέλος θα έλεγα ανεπιφύλακτα οτι δεν θα είχε καμιά τύχη σε οποιαδήποτε έκθεση, ακόμα και τοπικού επιπέδου. Θα γράψω περιληπτικά τα σημεία που υστερεί. α) άτονη ευμελανίνη β) όχι σαφώς οριοθετημένη (θολά τελειώματα) γ) πολύ φαιομελανίνη δ) Εμφανή μαύρα σημάδια στο ράμφος και τα νύχια ε) σβέρκο και κεφάλι με ελλιπή γράμμωση στ) μουστάκι άτονο και κάποια μικρότερα ελαττώματα στο σχέδιο των πλευρών ή ακόμα στον σωματότυπο.

Mετά απο όσα σου είπε ο Μάκης για το πρότυπο και το συγκεκριμένο πουλάκι συμπεραίνω ότι προφανώς και δεν έχεις σκοπό την εκτροφή για εκθέσεις, σωστά;
 
Ανέστη, είναι μάλλον στον άνθρωπο. Ένα μεγάλο κομμάτι της γοητείας του χόμπι είναι η απόκτηση γνώσης για την ευζωία των πουλιών και ένα άλλο επίσης μεγάλο κομμάτι είναι αυτό της απόκτησης γνώσης που θα σε κάνει να προσπαθείς, τουλάχιστον να μην αλλοιώνεις το πρότυπο των πουλιών που κατέχεις.

Προσωπικά, εάν μου συνέβαινε θα προσπαθούσα να μάθω ακόμη περισσότερα πράγματα για να ασχοληθώ καλύτερα με το πουλάκι.
 
Mετά απο όσα σου είπε ο Μάκης για το πρότυπο και το συγκεκριμένο πουλάκι συμπεραίνω ότι προφανώς και δεν έχεις σκοπό την εκτροφή για εκθέσεις, σωστά;
Σωστά.Αλλα ούτως ή άλλως δεν το είχα σκοπό.
5 μήνες ασχολούμαι με τα καναρίνια όλο κι όλο.
Απλά προσπαθώ να μάθω.
Μου αρέσουν αυτά που περιγράφονται ως ελαττωματικά στο χρώμα ή στη φωνή.
Έχω δύο και έρχεται το τρίτο.
Ψυχουλες
 
...
Προσωπικά, εάν μου συνέβαινε θα προσπαθούσα να μάθω ακόμη περισσότερα πράγματα για να ασχοληθώ καλύτερα με το πουλάκι.

Αναφέρεσαι στo συγκεκριμένο πουλί κι όχι σε γενικές γνώσεις, σωστά; Άρα θα είχες το ενδιαφέρον σου στραμένο στο καναρίνι καθαυτό κι όχι στη ράτσα του.

Για να μην παρεξηγηθώ (αν και είμαι λάτρης των φυλών στα κατοικίδια γενικότερα) ο μόνος λόγο που ρώτησα ήταν επειδή ο θεματοθέτης παρέθεσε φωτογραφία σε εκθεσιακό στυλ και θεώρησα ότι απο εκεί προέρχεται ή ότι εκεί στοχεύει.
 
Έχουμε σίγουρα τη διάθεση. Εφόσον σου αρέσει η συγκεκριμένη ποικιλία, να ξέρεις ότι θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε να ασχοληθείς και με αυτήν.

Τώρα ψάχνω για νύφη .
Δεν θέλουμε προίκα πληρώνουμε κιόλας.FB_IMG_1510761612596.webp
 
Kοιτάξτε τώρα προσεκτικά και συγκρίνετε την τελευταία φωτογραφία με όλες τις υπόλοιπες. Είναι σαν να πρόκειται για κάποιο άλλο πουλάκι. Η φαιομελανίνη είναι μειωμένη στο μισό και διακρίνεται μια ανεκτή γράμμωση που κατεβαίνει απο το κεφάλι προς τον λαιμό με το μουστάκι να φαίνεται πολύ χαρακτηριστικά. Είναι αυτό που πάντα λέω .Απο μια φωτογραφία δεν σχολιάζουμε στην ουσία το πουλάκι αλλά αυτό που βλέπουμε σ' αυτήν.
-Στην ερώτηση λοιπόν τώρα. Κρίνοντας την τελευταία και μονον φωτό, θα έλεγα με μεγαλύτερη σιγουριά οτι είναι ΑΧΑΤΗΣ ΛΕΥΚΟΣ με πολύ λιγότερα λάθη απο ότι έγραψα στην αρχή (Η φαιομελανίνη λιγότερη και η γράμμωση στο μουστάκι και το κεφάλι-σβέρκο ανεκτή). Τα κεράτινα μέρη έχουν όμως αρκετη μελανίνη που διακρίνεται ακόμα και στην τελευταία φωτό έντονα.
Η καταλληλότερη νύφη θα ήταν ένας Αχάτης λευκού χωρίς φαιομελανίνη και με καθαρά κεράτινα μέρη. Ετσι μπορείς να κάνεις ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση.
 
Back
Top