Αναπαραγωγή Αχάτης κόκκινος Μωσαΐκ × ?

Εγγραφή
12 Ιαν 2023
Μηνύματα
78
Πόλη
Ηρακλειο κρητης
Αχατης κόκκινος Μωσαικ × ???
Προσπάθησα να φτιάξω σχεδιάγραμμα για να καταλάβω πως δουλεύει αλλά...επιστήμη!!
Βρήκα αυτό..Screenshot_20230114-052655_Chrome.webp
Εν ολίγοις...
Ούτε τα κίτρινα ουτε τα λευκά ζευγαρώνουν με τα κόκκινα ,τα παιδιά τους γίνονται πορτοκάλι και καταστράφηκαν!( έτσι ξερα)
Κόκκινο × Κόκκινο
Κίτρινο × κίτρινο
Κίτρινο ×κυρίαρχο λευκό
Κίτρινο × υπολειπομενο λευκό
Υπολειπομενο λευκό × υπολειπομενο λευκό
ΟΧΙ λευκό ×λευκό( κυστες ισως???Πολλές οι πληροφορίες και δεν...Μετά σου λέει δύσκολες οι καρδερινες!)
Ακόμη ότι ισχύει και για τους δύο τύπους καναρινιών χρωματος...Σωστό?
Κατι ακόμα.Μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το μαύρο- καφέ-αχατης- ιζαμπελ σε συνδυασμό με τις μεταλλάξεις που δεν
θεωρείται αξιόλογο και καλύτερα να το αποφεύγω μην καταστρέψω δουλειά χρόνων κάποιων ανθρώπων μια που πρόκειται για ράτσες..
Πχ. αχατης κιτρινος μωζαικ × ιζαμπελα οπαλ (τυχαίο)Κάποιοι ίσως χονδρικοι κανόνες (καταλαβαίνω ότι με λεπτομέρειες είναι αδύνατο!!!)
Ευχαριστώ πολύ!
 
Ζαχαρία, έχεις βάλει σε ένα τσουκάλι, ψάρια ,κοτόπουλα, κόκκινα και λευκά κρέατα, λαχανικά και θέλεις απαντήσεις για την "γεύση" της σούπας. 😅 . Αν πράγματι σε ενδιαφέρει το θέμα ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ΧΡΩΜΑΤΟΣ θα βρεθεί τρόπος να το ξεμπερδέψουμε, αλλά σιγά-σιγά, με το μαλακό. Αρχικά γράψε, αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη διασταύρωση ή εάν έχεις κάποια πουλιά και θέλεις απαντήσεις, για το πώς και με τί, πρέπει να τα ζευγαρώσεις.
 
Καλησπερα.Στις balcanica που εκτρεφω αρκετά χρόνια τώρα, τα πράγματα είναι σχετικά απλα- υγεία,σωματοτυπος, φωνή και χαρακτήρας του πουλιού μου αρκουν!!!
Έβαλα αυτούς τους πίνακες πρώτον γιατί δεν τους βρήκα εδώ στο φόρουμ ( ίσως να είναι χρήσιμοι σε κάποιους) και δεύτερον γιατί ένοιωσα ανόητος όταν τους βρήκα !!!
Φυσικά και έχεις δίκιο!!! Πρέπει να αρχίσω με μόλις μία μετάλλαξη ( πχ αχατης μαύρος/ λευκός η κίτρινος που μου αρέσουν - τον κ. Μωζαικ θα τον βάλω με θηλυκή καρδερινα-) και μετά θα δούμε. Περισσότερο ρωτήσα ελπίζοντας να καταλάβω πως προχωράμε...γιατί δεν βρήκα ούτε ένα ( έψαξα σε όλα τα pets ) χωρίς τουλάχιστον δυο μεταλλάξεις!!!Αυτός πού πηρα ήταν ο πιο
" απλός " που βρήκα. Το πιο ενημερωμένο petshop έψαχνε στο κινητό για βρει τις .μεταλλάξεις τους...Ελπίζω να βρω "καθαρά" γιατί κατάλαβα ότι διαφορετικά όχι μονάχα δεν ξέρεις τι θα βγάλουν αλλά ούτε τι έχεις!!!
Υπάρχει περίπτωση αποστολής 2-3 ζευγαριών από Αθήνα άραγε? Πάντως ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον.

1ame.webp3ame.webp
 
Aν βάλεις μια φωτογραφία του καναρινιού που έχεις, θα σου δώσω μια σαφή απάντηση με ΤΙ μπορείς να το ζευγαρώσεις, ποια θα είναι τα αποτελέσματα και για πιο λόγο . Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ' ότι φαίνονται στους πίνακες που παραθέτεις , αρκεί να πηγαίνει κανείς με μικρά και κατανοητά βήματα .ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ .
ΕΔΩ και ΕΔΩ υπάρχει κάτι για αρχή , αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει το "ψάξιμο" .
 
20230117_150204.jpg20230117_151845.webp20230117_151639.webp
[automerge]1673967888[/automerge]
Αυτό είναι το πουλάκι μας!!!!
Υποτίθεται αχατης κόκκινος Μωσαικ.
Θα μού πείτε εσείς....αλλά μου φαίνεται λίγο...ανοικτό!
 

Συνημμένα

  • 20230117_151629.webp
    20230117_151629.webp
    196,6 KB · Προβολές: 23
Τελευταία επεξεργασία:
Αν έχεις κάποιο σοβαρό ενδιαφέρον για την ποικιλία, δεν θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο πουλάκι. Ειναι ένα κακό δείγμα της ποικιλίας. Ρίξε μια ματιά στον δεξί ώμο (φαίνεται σαν να υπάρχει κύστη). Αν πάλι θέλεις να τον ζευγαρώσεις, ούτως ή άλλως, μπορείς να πάρεις ένα ίδιο θηλυκό (αχάτη κόκκινο μωσαικό) , ή ένα Αχάτη Τοπάζιο κόκκινο μωσαϊκό για να καθαρίσει λίγο το φόντο.
 
Καλησπέρα.
Ευτυχώς όχι. Ελπίζω να μου φέρει φίλος από Νάπολη (έκθεση) ένα ζευγάρι αχατες λευκούς και βλέπουμε...(δεν ξαναπαίρνω απο petshop ουτε κατσαρίδα- στο συγκεκριμένο πάω για τροφές κάθε εβδομάδα. Αυτό είναι το πρώτο πουλάκι που αγόρασα και...ήττα!!!! Ουφφφφ
Αυτά!!
Σκοπευω να το βάλω να ζευγαρώσει με μια καρδερινα πρωτάρα (20/5/2022) από παππούδες και γονείς δικούς μου πολύ ήρεμους αλλά αν δεν είναι"σβελτος" θα τα ταλαιπωρησω άδικα!
Θα μπει το Μάιο σε 90αρα και πρέπει να πετάει καλα!
Αν έχω κατάλαβει η κύστη δημιουργείται λόγω μαλακού φτερώματος που δεν διαπερνά σωστά το δέρμα? Μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα υγείας ή να επιδεινωθεί με την πτερορροια? ( στις καρδερινες δεν το έχω δει ποτέ)
Παρεμπιπτόντως οι αχατες λευκοί κυρίαρχοι σωστά? Μην κάνω πάλι καμμια......
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Παρεμπιπτόντως οι αχατες λευκοί κυρίαρχοι σωστά?
Αν σου βρούν σε υποχωρητικό λευκό, θα είναι πολύ πιο καθαρή η γράμμωση και το φόντο.

-Αν υπάρχει κύστη πρέπει να την παρακολουθείς και να την αφαιρείς όσο το δυνατόν πιο μικρή .

Το μωσαϊκό πτέρωμα δίνει συχνά κύστες, ιδιαίτερα σε μελανινικά πουλιά, αν τα μελανοκύταρα είναι αδύναμα (άτονες μελανίνες).
 
Καλησπέρα.
@mgerom φυσικά είχες δίκιο! Το πρωί έκανε έλεγχο στον ώμο και βρήκα μια μικρή κύστη!!! Ευχαριστώ πολύ!!! Με γλύτωσες από κόπο και στενοχώρια.
Φυσικά πήγε πίσω. Το καινούργιο είναι αυτό!!
[automerge]1674055443[/automerge]
20230118_152435.webp
[automerge]1674055639[/automerge]
20230118_152426.webp20230118_152426.webp
[automerge]1674055857[/automerge]
Αχάτης (ελπίζω)αλλά τι .....
 

Συνημμένα

  • 20230118_152423.webp
    20230118_152423.webp
    107,4 KB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία:
Αχάτης δεν είναι. Ενα κακό Ιζαμπελ ή ένα άτονο Καφέ είναι πιθανότατα. Ετσι λέει η πρώτη φωτό !
 
Χάχα!!!! Τουλάχιστον φαίνεται υγιές!
Αυτά είναι τα πουλιά που καταλήγουν στα petshops....θα το βάλω την άνοιξη με την καρδερινα και μετά θα τον χαρίσω! Ευχαριστώ.
 
Back
Top