Διατροφή Αχάτης κόκκινο μωσαϊκό διατροφικές συμβουλές

Gianniskyr

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2022
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθηνα
Καλησπέρα ομάδα καλός σας βρήκα. Είμαι νέος στην ομάδα και θα ηθελα τα φώτα σας σχετικά με διατροφικά θέματα καναρινιών καθως δεν γνωρίζω και πολλά! Εχω λοιπών ένα αχάτη κόκκινο μωσαϊκό ενός έτους. Θα ηθελα να μου προτείνετε μια καλή τροφή και βιταμίνη ( που ειναι για το χρώμα αν τα λεω σωστά). Επίσης τρώει φρούτα δυο τρεις φορές την εβδομάδα και αυγο ένα στις δυο εβδομάδες περίπου αλλα δεν ξετρελενεται κιολας ! Είναι κάτι λάθος; πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή; η βιταμίνη η κόκκινη πρέπει να υπάρχει πάντα ; για καλοκαίρι αλλάζουμε κατι στην διατροφή λόγο ζέστης ; την περίοδο που πέφτουν τα φτερά μπορούμε να ενισχύσουμε καπως το πουλάκι ; συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα στα καταστήματα κατάλαβα οτι λεει ο καθένας τα δικά του ! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 
Καλημέρα.
Εχω λοιπών ένα αχάτη κόκκινο μωσαϊκό ενός έτους.
Να τον χαίρεσαι, ανέβασε κοντινές καθαρές φωτογραφίες, με φυσικό φωτισμό (μέγεθος έως 1Mb), κεφάλι, πλάτη.
Θα ηθελα να μου προτείνετε μια καλή τροφή και βιταμίνη
Όσον αφορά την τροφή θα πρέπει να επιλέξεις τροφή χωρίς ρούπσεν, μια καλή είναι η Manitoba T3 Platino, υπάρχουν και άλλες επίσης καλές.
Όσον αφορά την βιταμίνη υπάρχουν συσκευασίες σε διαφανή σακουλάκια χωρίς στοιχεία οι οποίες είναι ακατάλληλες για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι ότι δεν υπάρχουν στοιχεία της σύστασής της και πρέπει να τις αποφεύγεις.
Γενικά ο όρος ''βιταμίνη'' είναι λάθος όταν αναφερόμαστε σε αυτό το είδος τροφής.

Η σωστή ονομασία είναι ''αυγοτροφή'' που επίσης δεν πρέπει να είναι σε διαφανές σακουλάκι, υπάρχουν πολλές επώνυμες συσκευασίες του 1Kgr, υπάρχουν για κίτρινα, για κόκκινα και ουδέτερες.
Στην περίπτωσή σου χρειάζεσαι επώνυμη αυγοτροφή για κόκκινα που θα δίνεις κατά την περίοδο της πτερόρροιας (το καλοκαίρι) και μία επώνυμη ουδέτερη αυγοτροφή για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του έτους.
Επίσης τρώει φρούτα δυο τρεις φορές την εβδομάδα
Τα φρούτα είναι καλύτερα να δίνονται πιο αραιά (1-2 φορές την εβδομάδα) ενώ λαχανικά (μπρόκολο, άγρια και άλλα) μπορείς να δίνει πιο τακτικά.
την περίοδο που πέφτουν τα φτερά μπορούμε να ενισχύσουμε καπως το πουλάκι ;
Υπάρχουν βιταμίνες (κανονικές) που τις προσθέτεις στο νερό ή στην αυγοτροφή που βοηθάνε την ανάπτυξη των νέων φτερών.
Αν το πουλάκι έχει καλή διατροφή και συνθήκες διαβίωσης είναι καλυμμένο ακόμα και στην περίοδο της πτερόρροιας.
Το κλουβί του πρέπει να είναι ευρύχωρο για να μπορεί να πετάει και να γυμνάζεται, επίσης ένα σουπιοκόκκαλο είναι απαραίτητο να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί (όχι καθρεφτάκια και κούνιες)

Να το χαίρεσαι !
 
Καλημέρα.

Να τον χαίρεσαι, ανέβασε κοντινές καθαρές φωτογραφίες, με φυσικό φωτισμό (μέγεθος έως 1Mb), κεφάλι, πλάτη.

Όσον αφορά την τροφή θα πρέπει να επιλέξεις τροφή χωρίς ρούπσεν, μια καλή είναι η Manitoba T3 Platino, υπάρχουν και άλλες επίσης καλές.
Όσον αφορά την βιταμίνη υπάρχουν συσκευασίες σε διαφανή σακουλάκια χωρίς στοιχεία οι οποίες είναι ακατάλληλες για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι ότι δεν υπάρχουν στοιχεία της σύστασής της και πρέπει να τις αποφεύγεις.
Γενικά ο όρος ''βιταμίνη'' είναι λάθος όταν αναφερόμαστε σε αυτό το είδος τροφής.

Η σωστή ονομασία είναι ''αυγοτροφή'' που επίσης δεν πρέπει να είναι σε διαφανές σακουλάκι, υπάρχουν πολλές επώνυμες συσκευασίες του 1Kgr, υπάρχουν για κίτρινα, για κόκκινα και ουδέτερες.
Στην περίπτωσή σου χρειάζεσαι επώνυμη αυγοτροφή για κόκκινα που θα δίνεις κατά την περίοδο της πτερόρροιας (το καλοκαίρι) και μία επώνυμη ουδέτερη αυγοτροφή για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του έτους.

Τα φρούτα είναι καλύτερα να δίνονται πιο αραιά (1-2 φορές την εβδομάδα) ενώ λαχανικά (μπρόκολο, άγρια και άλλα) μπορείς να δίνει πιο τακτικά.

Υπάρχουν βιταμίνες (κανονικές) που τις προσθέτεις στο νερό ή στην αυγοτροφή που βοηθάνε την ανάπτυξη των νέων φτερών.
Αν το πουλάκι έχει καλή διατροφή και συνθήκες διαβίωσης είναι καλυμμένο ακόμα και στην περίοδο της πτερόρροιας.
ΙΤο κλουβί του πρέπει να είναι ευρύχωρο για να μπορεί να πετάει και να γυμνάζεται, επίσης ένα σουπιοκόκκαλο είναι απαραίτητο να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί (όχι καθρεφτάκια και κούνιες)

Να το χαίρεσαι !
Πραγματικά σ ευχαριστώ πάρα πολύ νομιζω με κάλυψες πλήρως ! Ενας λαθος που έκανα του είχα συνέχεια κόκκινη... Σουπιοκοκκαλο εχω! Επίσης είχε πάρει το αφτι μου απο ενα μαγαλο άνθρωπο οτι μια φορά τον μήνα κάνει καλό το μηλοξυδο στο νερό..ισχύει ;
 
Όσον αφορά την τροφή θα πρέπει να επιλέξεις τροφή χωρίς ρούπσεν
Επειδή έχω την ίδια ράτσα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το ρούπσεν. Για ποιό λόγο δεν πρέπει να περιέχει η τροφή ρούπσεν;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 
Για ποιό λόγο δεν πρέπει να περιέχει η τροφή ρούπσεν;
Γιατί το ρούπσεν όπως και ο κρόκος του αυγού ''βάφουν'' τα φτερά, τα κιτρινίζουν και αυτό είναι κάτι που δεν θέλουν όσοι έχουν κόκκινα γιατί θα επηρεαστεί το τελικό αποτέλεσμα του ''βαψίματος''.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ για το μηλοξυδο ;
[automerge]1652101960[/automerge]
[automerge]1652102537[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ manitoba t3 platino με περιλα η χωρις ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
για το μηλοξυδο ;
Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ, δες το παρακάτω άρθρο
manitoba t3 platino με περιλα η χωρις ;
με περίλα
Περίμενε να σου πουν την γνώμη τους και άλλοι φίλοι που ασχολούνται με τα καναρίνια χρώματος.
προσπαθώ τόση ώρα ν ανεβάσω και ειναι πολλά mb..
Δοκίμασε κάποια εφαρμογή resize από το διαδίκτυο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σ ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σου ..το εκτιμώ!
[automerge]1652118206[/automerge]
@Tony Forpus εγώ προσωπικά δεν ξέρω μου είναι λίγο περίεργο να βάλω στον μικρο μηλοξυδο 🤣
 
Θα ηθελα να μου προτείνετε μια καλή τροφή.
Ολα τα γνωστά brands έχουν αξιόλογα σπορικά. Αν ήταν ένα λιποχρωμικό μωσαϊκό πουλάκι, θα είχε ίσως νόημα μια ιδιαίτερη προσοχή . Σ' ένα πουλάκι μελανίνης, το λιπόχρωμα είναι πάντοτε ανακατεμένο με τα μελανινικά στοιχεία και οι όποιες ατέλειες στην απόχρωση δεν εμφανίζονται. Το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι τα επίπεδα πρωτεινών και λίπους που προσφέρει κάθε μείγμα και το γεγονός οτι η χρήση πρέπει να διαφοροποιείται ανάλογα την εποχή και τις ανάγκες.
.και βιταμίνη ( που ειναι για το χρώμα αν τα λεω σωστά)
Δεν χρειάζεται τίποτα για το χρώμα μιας και δεν είμαστε ακόμα σε περίοδο αλλαγής πτερώματος. Αυγουλάκι καλοβρασμένο είναι ό,τι καλύτερο , μαζί με κανένα χορταρικό και λίγο μήλο.
...συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα στα καταστήματα κατάλαβα οτι λεει ο καθένας τα δικά του !
Αυτό είναι αλήθεια ,αλλά μήπως και στα φόρουμς το ίδιο δεν γίνεται ; Ο καθένας μπορεί να πει την γνώμη του, απαντόντας στα ερωτήματά σου. Ούτε εδώ υπάρχουν αυθεντίες . Γι' αυτό καλόν είναι όπου βρίσκεις πληροφορίες που σ' ενδιαφέρουν απλά να τις καταγράφεις. Θα έλθει η στιγμή που θα ξέρεις καλά, σε ποιές θα πρέπει να δώσεις την απαιτούμενη προσοχή.
 
Back
Top