Ασθένειες Αχάτης με απόστημα-όγκο στο φτερό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Potris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Potris

PB New Member
Εγγραφή
24 Οκτ 2019
Μηνύματα
9
Προ 9 περίπου μηνών αγόρασα ένα κόκκινο αχάτη, του οποίου το κελάηδημα ήταν μοναδικό τους 2 πρώτους μήνες. Μετά έπαθε πτερόρροια και για να μην πονάει, όπως μας είπε ο πωλητής, του δίναμε σταγόνες aidinine . Μετά από 2 μήνες ξανα-κελάηδησε για λίγο και…πάλι πτερόρροια και πάλι σταγόνες aidinine και…μουγκάθηκε τελείως. Σήμερα ανεκάλυψα έναν όγκο (μάλλον απόστημα) στην βάση του δεξιού φτερού.σε μέγεθος μεγάλου ρεβιθιού (φωτογραφία). Το απόστημα/όγκος νομίζω ότι είναι γεμάτος ποίον. Μια ιστορία από το παρελθόν . Είχα ένα άλλο κίτρινο καναρίνι, δώρο από φίλο, σύμφωνα με τον οποίο τον είχε τρελάνει στο κελάηδημα. Σε μας ήτανε πιο υποτονικός, μέχρι που μουγκάθηκε. Όχι τελείως, κλλά μας έκανε την χάρη σπάνια. Ο κίτρινος λοιπόν έβγαλε έναν παραπλήσιο όγκο, σχεδόν στο 1/4 του μεγέθους του σημερινού, πάνω από το δεξιό μάτι. Έγινε διαδικτυακή διάγνωση με κτηνίατρο (ο οποίος δεν είναι πλέον διαθέσιμος), αφού κατοικώ σε απομονωμένο χωριό και η συμβουλή του ήταν να σπάσουμε το απόστημα. Κάψαμε μια καρφίτσα, εγώ τον κράταγα και η γυναίκα μου έκανε την «επέμβαση» . Το πουλάκι επέζησε του χειρουργείου και «έφυγε» μετά από 2 χρόνια πλήρης ημερών. Στον σημερινό πρόβλημα του αχάτη μου, σκέπτομαι να κάνω το ίδιο. Σωστά, ή λάθος θα δείξει από το αποτέλεσμα. Αν δεν το προσπαθήσω, δεν νομίζω ότι θα λειτουργήσει η αυτοϊαση.Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

05.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στον σημερινό πρόβλημα του αχάτη μου, σκέπτομαι να κάνω το ίδιο
Το μέγεθος της συγκεκριμένης κύστης δεν ενδείκνυται για πειράματα. Νομίζω ότι αν το επιχειρήσετε, το συγκεκριμένο πουλάκι δεν θα φύγει πλήρες ημερών. Χρειάζεται αμοστατικά φάρμακα και γνώση του τρόπου και των ορίων που μπορεί να προχωρήσει κανείς προκειμένου να γίνει σωστός καθορισμός χωρίς τον κίνδυνο να "φύγει" το πουλί.

 
@Stavros
Ευχαριστώ, θα ενημερώσω σχετικά.
Υπενθυμίζω ότι κατοικώ σε απομονωμένο χωριό. Η επέμβαση έγινε στις 13,30μμ σήμερα 21/6, από την "οικιακή ιατρική ομάδα" ! Ο υπογράφων, ως τραυματιοφορέας και επιβλέπων, η δε γυναίκα μου ως χειρούργος. Σε συνθήκες, όσο το δυνατόν πλησιέστερες σε χειρουργείο, αφού βράσαμε επί αρκετή ώρα όλα τα σύνεργα. Κατά την διάρκεια χρησιμοποιήσαμε επανειλημμένα οξυζενέ. Στο τέλος Pulvo και μετά Hansaplast επίδεσμο σε μορφή Spray. Το ογκίδιο δεν ήταν ποίον, αλλά μια απροσδιόριστη μάζα, η οποία δεν θα πάει για ιστολογική εξέταση. Είχε υφή ζελατίνης και φτεράκια, την οποία αφαιρέσαμε στο μέτρο του δυνατού. Στο ξεκίνημα/άνοιγμα δεν αντέδρασε καθόλου. Ελάχιστο αίμα και ελάχιστες αντιδράσεις πόνου, ίσως 4-5 φορές, όσο πλησιάζαμε στο σώμα. Είναι πολύ νωρίς για πανηγυρισμούς, κλλά το πουλάκι είναι ζωηρότατο, "γονάτισε" ένα κομμάτι πιπεριά, που του βάλαμε να φάει + οι συνεχείς επισκέψεις στην ταΐστρα του. Γράφω αυτό το σημείωμα με πρόθεση να βοηθήσω άλλους σε ανάλογη περίπτωση και περιμένω εναγωνίως να περάσουν οι πρώτες 48 ώρες. Θα επανέλθω.
 
@Potris, πρέπει να πάρει αντιβίωση. Ποιες έχει το pet shop της περιοχής σου;

Το ογκίδιο δεν ήταν ποίον, αλλά μια απροσδιόριστη μάζα, η οποία δεν θα πάει για ιστολογική εξέταση
Είναι feather cyst ή lump. Δες τους συνδέσμους που σου παρέθεσα στο μήνυμα #2.
 
@Potris, πρέπει να πάρει αντιβίωση. Ποιες έχει το pet shop της περιοχής σου;


Είναι feather cyst ή lump. Δες τους συνδέσμους που σου παρέθεσα στο μήνυμα #2.
Το pet shop της περιοχής μου απέχει 150χλμ aller retour , οπότε θα αρκεσθώ στην αντιβιοτική κρέμα, την οποία ήδη του έβαλα. Όμως ανεκάλυψα ακόμα μία μικρότερη κύστη, την οποία προτίθεμαι να αφαιρέσω, όταν επουλωθεί η παλιά. Μάλλον έχει προδιάθεση. Ο δικός μου, ή γενικότερα οι Αχάτες;
 
Μάλλον έχει προδιάθεση. Ο δικός μου, ή γενικότερα οι Αχάτες;
Ο δικός σου και πολλές άλλες ράτσες. Έχει περισσότερο να κάνει με τον τύπο πτερώματος των γονέων και συγκεκριμένα με τη διασταύρωση buff γονέων.
Το pet shop της περιοχής μου απέχει 150χλμ aller retour , οπότε θα αρκεσθώ στην αντιβιοτική κρέμα, την οποία ήδη του έβαλα. Όμως ανεκάλυψα ακόμα μία μικρότερη κύστη, την οποία προτίθεμαι να αφαιρέσω, όταν επουλωθεί η παλιά.
Όταν αφαιρέσεις και την άλλη κύστη, θα είναι πιο ασφαλές να έχεις προμηθευτεί αντιβίωση σε χορήγηση από του στόματος.
Καλή επιτυχία.
 
Όμως ανεκάλυψα ακόμα μία μικρότερη κύστη, την οποία προτίθεμαι να αφαιρέσω, όταν επουλωθεί η παλιά. Μάλλον έχει προδιάθεση. Ο δικός μου, ή γενικότερα οι Αχάτες;
Οι αχάτες γενικά, δεν είναι απο τα πουλιά που βγάζουν κύστες. Ο,τι κύστη βρίσκεις με την αφή, να την αφαιρείς άμεσα, πριν πάρει μέγεθος. Τα σημεία των επεμβάσεων είναι πιο επιρρεπή σε επανάληψη του φαινομένου, γι' αυτό να τα ψάχνεις με μεγαλύτερη επιμονή και επιμέλεια.
 
Καλησπέρα παιδά και απο εμένα. Ήμουν έτοιμος να κάνω και εγώ ανάρτηση αλλα είδα το θέμα στο φόρουμ. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Πήγα το πουλάκι σε ένα κτηνίατρο που διάβασα στο σαιτ ότι είναι και πτηνίατρος.Αφού το είδε μου είπε ότι είναι κάτι σαν ασβέστωμα αν κατάλαβα καλά. Μου είπε ότι είναι δύσκολο να το αφαιρέσουμε (ίσως να μην τα καταφέρει ο αχάτης) και μου πρότεινε να του βάζω αλοιφή fucicort για μία εβδομάδα μήπως και μειωθεί ο όγκος και να ξαναπάω να το δει. Σήμερα τρίτη ημέρα που βάζω αλοιφή και δεν έχω δει βελτίωση. Το καναρίνι είναι μια ορεξάτο και δεν δείχνει να πονάει. Ξέχασα να σας πώ ότι όταν αγόρασα τον αχάτη μου (τον Απρίλιο) είχε πτερρόρια, γιατί ο εκτροφέας για κάποιο λόγο ήθελε τα πουλιά του να έχουν νωρίς πτερρόρια.
Σας επισυνάπτω μερικές εικόνες να μου πείτε την γνώμη σας.
 

Συνημμένα

  • 5.webp
    5.webp
    49,6 KB · Προβολές: 38
  • 2.webp
    2.webp
    71,4 KB · Προβολές: 40
  • 1.webp
    1.webp
    61 KB · Προβολές: 37
  • 3.webp
    3.webp
    39,3 KB · Προβολές: 38
Καλησπέρα παιδά και απο εμένα. Ήμουν έτοιμος να κάνω και εγώ ανάρτηση αλλα είδα το θέμα στο φόρουμ. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Πήγα το πουλάκι σε ένα κτηνίατρο που διάβασα στο σαιτ ότι είναι και πτηνίατρος.Αφού το είδε μου είπε ότι είναι κάτι σαν ασβέστωμα αν κατάλαβα καλά. Μου είπε ότι είναι δύσκολο να το αφαιρέσουμε (ίσως να μην τα καταφέρει ο αχάτης) και μου πρότεινε να του βάζω αλοιφή fucicort για μία εβδομάδα μήπως και μειωθεί ο όγκος και να ξαναπάω να το δει. Σήμερα τρίτη ημέρα που βάζω αλοιφή και δεν έχω δει βελτίωση. Το καναρίνι είναι μια ορεξάτο και δεν δείχνει να πονάει. Ξέχασα να σας πώ ότι όταν αγόρασα τον αχάτη μου (τον Απρίλιο) είχε πτερρόρια, γιατί ο εκτροφέας για κάποιο λόγο ήθελε τα πουλιά του να έχουν νωρίς πτερρόρια.
Σας επισυνάπτω μερικές εικόνες να μου πείτε την γνώμη σας.
Δεν με θεωρώ γνώστη, αλλά να απορροφηθεί το ογκίδιο, το οποίο είναι γεμάτο φτερά και μια ζελατινώδη ουσία, φοβάμαι ότι είναι αδύνατο. Το δικό μου χαίρει άκρας υγείας, μετά την αφαίρεση που του κάναμε στο σπίτι, χωρίς «κτη, ή πτηνίατρο» . Σύντομα θα κάνουμε επέμβαση και στην 2η κύστη κι ελπίζω να μην δούμε άλλη. (*) Τα γάντια που φοράς ΔΕΝ είναι αποστειρωμένα. Απλά ΣΕ προστατεύουν από όποια υγρά του πουλιού.
 
@Sissy Προτιμώ καλύτερα να μην πω τον γιατρο στο φορουμ. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος (μου πήρε 25 ευρώ και ισα που κοίταξε λίγο το φτερό του καναρινιού χωρίς να κάνει τίποτα άλλο). Στο post 2 διάβασα από εσένα για τον κ. Αχιλλέα Ακρίβο, που και αυτός είναι κοντά στην περιοχή μου και από ότι είδα μπορεί να με βοηθήσει περισσότερο. Θα πάω να μου πει και αυτός την γνώμη του και θα σας ενημερώσω.
 
Το έγραψες πιο πάνω 🙂
[automerge]1593600709[/automerge]
@Sissy Προτιμώ καλύτερα να μην πω τον γιατρο στο φορουμ. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος (μου πήρε 25 ευρώ και ισα που κοίταξε λίγο το φτερό του καναρινιού χωρίς να κάνει τίποτα άλλο). Στο post 2 διάβασα από εσένα για τον κ. Αχιλλέα Ακρίβο, που και αυτός είναι κοντά στην περιοχή μου και από ότι είδα μπορεί να με βοηθήσει περισσότερο. Θα πάω να μου πει και αυτός την γνώμη του και θα σας ενημερώσω.
Γιάννη (?) σε καταλαβαίνω και σέβομαι την απόφαση σου.
Θα πρέπει όμως βρε παιδιά να γράφουμε και τα καλά και τα κακά που αντιμετωπίζουμε στις επισκέψεις μας στους γιατρούς. Γλιτώνουμε κάποιους άλλους από κακές εκτιμήσεις, από χαμένο χρήμα αλλά το κυριότερο κάποιες ζωές πουλιών!
Φυσικά ο κ Ακρίβος δεν παίρνει επίσκεψη 25 ευρώ, αλλά να είσαι σίγουρος πως θα έχεις σωστή εκτίμηση και αντιμετώπιση (κατά την άποψή μου από την μέχρι τώρα εμπειρία μου μαζί του).
 
Τελευταία επεξεργασία:
...σε όλους. Το Σάββατο 11/7, γύρω στις 2 το μεσημέρι, κάναμε 2η επέμβαση, σε βαρύτερο περιστατικό του ίδιου Αχάτη. Περιγράφω την διαδικασία, που ίσως βοηθήσει ομοιοπαθείς. Βράσαμε τα εργαλεία, ψαλίδι, 2 τσιμπίδες και νυχοκόπτη. Αγοράσαμε κι ένα νυστέρι μιας χρήσης. Την προηγούμενη φορά το ογκίδιο ήτανε κάτω από την φτερούγα και βγήκε χωρίς απώλεια αίματος. Τώρα ήταν κολλημένη πάνω στον κορμό κι έχασε αίμα σε εμφανώς βαθύτερη πληγή. Κάναμε τομή του σάκου του ογκιδίου, τον οποίο κόψαμε και κάναμε αποκόλληση του ογκιδίου σιγά-σιγά. Το πουλάκι σπαρτάρησε, αλλά δεν λιποθύμησε. Είχε αιμορραγία (δεν μπορώ να την υπολογίσω). Αμέσως μετά την αποκόλληση και την περιμετρικά αποκοπή του σάκου (στο μέτρο του δυνατού), οξυζενέ, μετά betadin με μπατονέτα (σίγουρα δεν ήταν απολυμασμένη), pulvo και τέλος Hansaplast Spray . Με μικρο-διαστήματα αναμονής για να στεγνώνει –κατά το δυνατόν – το κάθε φάρμακο. Το ακουμπήσαμε στον πάτο στο κλουβί κι επί 10 λεπτά φαινόταν ότι κτύπαγε μεν η καρδιά του αλλά δεν κουνιότανε, είχε κλειστά μάτια και ούτε στεκότανε στα πόδια του. Βάλαμε ένα πορτατίφ με θερμική λάμπα κοντά του (όχι να το ψήσουμε), νομίζω ότι βοήθησε. Σε λιγότερο από ½ ώρα ανέβηκε στο 1ο κλαδάκι. Όμως έφαγε και ήπιε νερό την επόμενη ημέρα! Το επόμενο μεσημέρι, η πληγή ήταν σε άριστη κατάσταση. Σήμερα 16/7 το πουλί φυσάει μεν, αλλά δεν κελαηδάει, ούτε νομίζω ότι θα ξανα-κελαηδήσει ποτέ. Επανέρχομαι στην τοποθέτηση του Giovanni7 της 30/6 «…ο πτηνίατρος μου πρότεινε να του βάζω αλοιφή fucicort για μία εβδομάδα μήπως και μειωθεί ο όγκος…» . Θεωρώ ότι είμαι κοινός νους και όχι γνώστης, αλλά να απορροφηθεί ο όγκος, ο οποίος είναι γεμάτος με φτερά (σε αποσύνθεση) και μια ζελατινώδη ουσία, είναι αδύνατον . Δεν ξέρω αν μπορεί να ξεραθεί με κάποια φαρμακευτική αγωγή και να πέσει, αλλά θα ήταν πολύ μακροπρόθεσμο και πολύ βασανιστικό για το πουλάκι.
 
Είναι απαραίτητη η προληπτική αγορά και η χρήση αιμοστατικού σε ανάλογες περιπτώσεις.
8-10 σταγόνες αίματος θεωρείται σοβαρότατη αιμορραγία για ένα πουλάκι.
Περαστικά του!
 
Είναι απαραίτητη η προληπτική αγορά και η χρήση αιμοστατικού σε ανάλογες περιπτώσεις.
8-10 σταγόνες αίματος θεωρείται σοβαρότατη αιμορραγία για ένα πουλάκι.
Περαστικά του!
Ευχαριστώ για την επισήμανση, αλλά όπως ήδη έγραψα, η πλησιέστερη πόλη είναι ένα ταξίδι 150χλμ.aller-retour . Παρακαλώ ονομάστε το φάρμακο και οδηγείστε με , σε ποια ιστοσελίδα μπορώ να το βρω . Ευχαριστώ.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top