Ασθένειες Αχάτης με σηκωμένο πόδι

agriniotis6

PB New Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2012
Μηνύματα
96
Πόλη
Αχαρνές
Καλησπέρα. Εδώ και μερικές μέρες ο αρσενικός στις φωτογραφίες δεν έχει διάθεση, παρότι τρώει και πίνει κανονικά και σηκώνει συχνά το πόδι του, δείγμα πόνου στην κοιλιά (δεν έχει κάποιο χτύπημα στο πόδι).
Τον είχα βάλει για αναπαραγωγή, διατροφή μόνο συσκευασμένη τροφή Versege Laga, αυγό, μπρόκολο και λοιπά.
Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. Φωτογραφίες από κουτσουλιές θα ανεβάσω το βράδυ.

Ευχαριστώ.

1112n7e841-min.webp 222es00lv-min.webp 3339hicmo-min.webp 44423w6tmq-min.webp 555r28d9v-min.webp

Διακρίνω πρησμένη κοιλιά και κόκκινα σημάδια δεξιά και αριστερά.
 
Από τον συνδυασμό εμφάνισης κοιλιάς και κουτσουλιών, νομίζω πως είναι επείγον θέμα να πας το πουλί σε ειδικευμένο γιατρό.
Κοίτα στην λίστα υπάρχει καλός γιατρός σχετικά κοντά σου στο Περιστέρι.
Περαστικά!
 
Ελπίζω να μην βρίσκεται σε αναπαραγωγή τώρα, έτσι; Αν ναι, χώρισε το και βάλε και το ζευγάρι του σε καραντίνα.

Αυγό εξακολουθείς να του δίνεις;
 
Το έχω χωρίσει ήδη και του έκοψα σήμερα το αυγό.
Μου φαίνεται επιβεβλημένη η επίσκεψη σε γιατρό.
Ποιος μπορεί να μου συστήσει κάποιον καλό σε δυτικά ή βόρεια προάστια;
 
Μόλις είδα ότι έχει καλές συστάσεις ο Ακριβός σε Περιστέρι.
Ξέρει κανείς αν δέχεται με ραντεβού;
 
Στις κουτσουλιές, οι οποίες δεν είναι φυσιολογικές, φαίνεται ακόμη ότι υπάρχει αυγό, δηλαδή δεν έχουν "καθαρίσει" ακόμη από αυτό. Επίσης, πιθανό να περιέχουν αίμα αν και δεν φαίνεται καθαρά.

Η εικόνα της κοιλιάς θα μπορούσε να είναι τέτοια για πολλούς λόγους. Είτε από κοκκίδια, είτε από μύκητες κ. Α. Επειδή όμως θα πρέπει να είναι σίγουρος κανείς για να δώσει τη σωστή θεραπεία και επειδή φαίνεται ότι δεν υπάρχει και πολύς χρόνος για πειράματα, νομίζω κι εγώ ότι πρέπει να το δει γιατρός, με την ελπίδα ότι θα του κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις για να γίνει ακριβής διάγνωση και θεραπεία.

Η Μαρία σου έχει δώσει σχετική λίστα. Εγώ δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο. Αν κάποιος γνωρίζει, μπορεί να σου πει. Μέχρι τότε, ψάξε στη λίστα.
 
Μόλις είδα ότι έχει καλές συστάσεις ο Ακριβός σε Περιστέρι.
Ξέρει κανείς αν δέχεται με ραντεβού;
Δεν έτυχε να τον χρησιμοποιήσω, όντως έχουμε πολύ καλές μαρτυρίες άλλων μελών μας. Προφανώς θα δέχεται με ραντεβού, κάνε ένα τηλεφωνηματάκι. Περαστικά και πάλι!
 
Περαστικά σας! Μόλις έχεις νεότερα ενημέρωσε μας!
 
Επισκεφτηκα σήμερα τον κ. Ακριβό στο Περιστέρι και αφού εξέτασε σχολαστικα τον φίλο μου, διέκρινε αρκετό πάχος (λογικό γιατί τον είχα χορτασει στο αυγό λόγω αναπαραγωγικης προσπάθειας) και μια υποψια φλεγμονης στο ποδι με εμφάνιση ακαρεων.
Απο τη στιγμη που λογω παχους δεν μπορει να διακρίνει τα όργανα του, σε πρωτη φάση προχώρησε σε προληπτικη αποπαριτωση με pulmosan, μου ειπε να κοψω το αυγο και θα τον ξαναπαω τελος της άλλης εβδομάδας για να τον ξαναδει.
Ας ελπισουμε να ειναι το πρόβλημα στο πόδι και οχι σε κάποιο οργανο.
 
Έχει πάχος γιατί και ο λαιμός του έχει ένα στρώμα λίπους.
Παρόλα αυτά με ανησυχούν τα κόκκινα σημάδια που είδα στην κοιλιά του την πρώτη φορά αλλά θα μπορεί να το δει καλύτερα ο γιατρός σε καμιά δεκαριά μέρες.
 
Back
Top