Ασθένειες Αχώνευτα σπόρια στις κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης serenata
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

serenata

PB New Member
Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Χαιρετώ! Αν και μέλος αρκετό καιρό, αυτό είναι το πρώτο μου ποστ (το ξέρω, απαράδεκτη ☹) και, δυστυχώς, δεν είναι για καλό.

Όπως λέω και στον τίτλο, τις τελευταίες μέρες παρατήρησα πως στις κουτσουλιές του ενός από τα καναρίνια μου υπάρχουν αχώνευτα σπόρια. Συμπληρώνω, λοιπόν, τη σχετική φόρμα και ελπίζω να μπορέσετε να με διαφωτίσετε:

Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή): Το πουλάκι κάθεται πολύ ήσυχο για τα δεδομένα του και στις κουτσουλιές του υπάρχουν σπόρια.


Ηλικία Πουλιού: 1 έτους περίπου (δαχτυλίδι του 08, με χώρα προέλευσης το Βέλγιο)
Φύλο: Αρσενικό
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εσωτερικός βασικά, τις τελευταίες μέρες που κάπως ζεσταίνει ο καιρός ξεκίνησα να τα βγάζω λίγο τις πρωινές ώρες (10- 4) έξω.
Θερμοκρασία Χώρου: Θερμοκρασία δωματίου (~20 - 22 βαθμοί)
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: Γενάρης 2009
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: Πρώτη παρατήρηση την Κυριακή 26/4
Διατροφή: Μίγμα σπόρων Prestige Premium της Versele - Laga, αυγοτροφή της Beaphar και μία φορά κάθε 15 μέρες χορήγηση πολυβιταμινών της Bogena.
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: περιέχουν κομμάτια αχώνευτων σπόρων
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ): Κανονική
Κινητικότητα: Μέτρια
Τρέφεται Κανονικά: Ναι
Προηγηθείσα Θεραπεία: Καμία προς το παρόν
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι): Ναι, από την Κυριακή
Παρατηρήσεις: Επισκέφθηκα σήμερα κτηνίατρο (έναν από αυτούς που αναφέρονται στο σχετικό θέμα εδώ, δεν θα ήθελα να αναφέρω όνομα) και μου είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό και δε χορήγησε κάποια θεραπεία. Ωστόσο, ανησυχώ γιατί εμένα αυτό δε μυ φαίνεται φυσιολογικό (κοίταξα και στον "Κύκλο" και αγχώθηκα περισσότερο).

Αυτά! Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε το θέμα μου! 🙂
 
Μπορείς να του βάλεις mineral mix(versele laga) grit τα οποία βοηθούν στη πέψη των πουλιών και θα πρέπει πάντα να υπάρχουν στο κλουβί των πτηνών μας.
 
Ωχ, ξέχασα να γράψω πως του έχω και grit της Vitacraft σε μια βιταμινοθήκη σε μόνιμη βάση στο κλουβάκι του.
 
Αφού δεν χωνεύεται εξ ολοκλήρου η τροφή, σιγά-σιγά
θα αρχίσει να αδυνατίζει, παρ' οτι δείχνει οτι τρώει κανονικά.
Πρέπει να γίνει ακριβής διάγνωση και να δωθεί κάποια
φαρμακευτική αγωγή που να καταπολεμά την αιτία.
 
Άρα πρέπει να ψάξω για άλλον κτηνίατρο το συντομότερο... Ευχαριστώ και πάλι!
 
Back
Top