Αναπαραγωγή Αύλος οδηγός ζευγαρώματος βάσει του τύπου φτερώματος

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
Πολλοι νεοι εκτροφεις ειναι μπερδεμενοι σε ενα απο τα μεγαλυτερα κεφαλαια στην εκτροφη, το φτερωμα. Στον παρακατω ιστοτοπο θα δειτε τους δυο τυπους φτερωματος με τις 5 διαφορετικες ονομασιες τους
Οι εκτροφεις ακολουθουν σαν κανονα οτι παντα ζευγαρωνουμε πουλια αντιθετου φτερωματος ενω πουλια με ιδιο τυπο φτερωματος δεν ειναι αποδεκτο να τα ζευγαρωνουμε γιατι δημιοργουνται προβληματα. Η αληθεια ειναι οτι μπορει να γινει ζευγαρωμα yellow με yellow η buff με buff αναλογως το ποσο σκληρο η μαλακο ειναι το φτερωμα. Παρακατω θα δειτε στον Πινακα τα αποδεκτα ζευγαρωματα. Αυτη ειναι μια εισαγωγη στο μεγαλο αυτο αντικειμενο. Οπως ανεφερε σε σχολιο του ο καλος μου φιλος Donald Perez (Κορυφαιος εκτροφεας yorkshire της δεκαετιας του 80 και μετεπειτα πολυνικης στις Παναμερικανικες Εκθεσεις στα Gloster), οι τυποι του φτερωματος χωριζονται σε 12 υποκατηγοριεςοι yellow και αλλες τοσες οι buff.
 
Παναγιώτη, νομίζω πρόκειται για το πιο σύνθετο και δύσκολο θέμα όσον αφορά την επιλογή των γεννητόρων.
Δύσκολα αναλύονται αυτά και πάντως είναι αδύνατον χωρίς την οπτική τουλάχιστον επαφή.
Θα ήθελα να ακούσω ας πούμε την ανάλυση και την περιγραφή, του ΜΑΛΑΚΟΥ YELLOW και του ΣΚΛΗΡΟΥ BUFF.
Υ. Γ Δεν καταλαβαίνω τον πίνακα όταν εχει σαν διαφορετική κατηγορία το ΙΝTENSIVE και το NON FROST ή το NON INTENSIVE και το FROSTED .Αναφέρονται και τα δυό στην ίδια κατηγορία (χρώματος) και είναι όροι που περιγράφουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.
 
η μια στηλη περιγραφει το θαμπο φτερωμα με τις 5 διαφορετικες ονομασιες του και η αλλη στηλη το εντονο με τις 5 διαφορετικες ονομασιες του ανα ρατσα. Για παραδειγμα στα Λιζαρντ δεν λεμε yellow φτερωμα, το αποκαλουμε gold και το θαμπο, το buff το λεμε silver. Νομιζω οτι ειναι κατανοητο οπως το γραφει στο μπλογκ, δυο τυποι φτερωματος με πεντε διαφορερτικες ονομασιες ο καθε τυπος αναλογως την ρατσα(τα μωζαικ δεν αναφερονται καθολου γιατι ειναι απο μονο του τεραστιο κεφαλαιο), οχι δεκα τυποι. Ειναι απλα μια εισαγωγη κυριε Μακη και καμια φορα ουτε η φωτογραφια δεν φτανει για να γινουν κατανοητα ολα αυτα, χρειαζομαστε και εναν απλο μεγενθυντικο φακο και να το δουμε live.
 
Θα ήταν νομίζω περισσότερο χρήσιμο να υπάρχουν δείγματα από κάθε κατηγορία φτερώματος ώστε να υπάρχει και η σωστή αντίληψη για τους αναγνώστες.
Πολλά από όσα αναφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα στην ιστοσελίδα του Παναγιώτη @Greek yorkshire, προσωπικά με δυσκολεύουν. Οι εικόνες πιθανολογώ πως θα με βοηθούσαν.
Δεν κρύβω μάλιστα πως με το αντίστοιχο άρθρο για το φτέρωμα πουλιών προβληματίστηκα ιδιαίτερα εξ αιτίας της έλλειψης του οπτικού υλικού.. https://community.petbirds.gr/threads/Τύποι-φτερώματος-καναρινιών.25834/
 
η μια στηλη περιγραφει το θαμπο φτερωμα με τις 5 διαφορετικες ονομασιες του και η αλλη στηλη το εντονο με τις 5 διαφορετικες ονομασιες του ανα ρατσα. Για παραδειγμα στα Λιζαρντ δεν λεμε yellow φτερωμα, το αποκαλουμε gold και το θαμπο, το buff το λεμε silver. Νομιζω οτι ειναι κατανοητο οπως το γραφει στο μπλογκ, δυο τυποι φτερωματος με πεντε διαφορερτικες ονομασιες ο καθε τυπος αναλογως την ρατσα(τα μωζαικ δεν αναφερονται καθολου γιατι ειναι απο μονο του τεραστιο κεφαλαιο), οχι δεκα τυποι. Ειναι απλα μια εισαγωγη κυριε Μακη και καμια φορα ουτε η φωτογραφια δεν φτανει για να γινουν κατανοητα ολα αυτα, χρειαζομαστε και εναν απλο μεγενθυντικο φακο και να το δουμε live.

Δεν ζήτησα εξήγηση του τί βλέπω στον πίνακα, αυτό το ξέρω πολύ καλά. Μίλησα για το NON INTENSIVE - FROSTED ή το INDENSIVE - NON FROST.Αυτά λέω και πάλι αναφέρονται στην κατηγορία χρώματος και περιγράφουν το ίδιο πράγμα. Ενας απο τους δυο χαρακτηρισμούς περισσεύει. Δεν εννοώ οπτική επαφή την φωτογραφία. Εννοώ την ζωντανή επαφή του εκτροφέα αφ' ενός με πουλιά της κάθε κατηγορίας αλλά και των διαφοροποιήσεων στην σκληρότητα. Γι' αυτό νομίζω οτι δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια η απλά με μια εικόνα αυτό που ζητώ ...
...
Θα ήθελα να ακούσω ας πούμε την ανάλυση και την περιγραφή, του ΜΑΛΑΚΟΥ YELLOW και του ΣΚΛΗΡΟΥ BUFF.

Οσον αφορά τις κατηγορίες των πτερωμάτων ΠΕΡΑΝ του αρχέγονου FROST και των μεταλλάξεων αυτού, ΙNTENSIVE -MOSAICE δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Τα υπόλοιπα,όπως λές κι' εσύ, είναι ονοματολογικές διαφοροποιήσεις του ιδίου πράγματος που εξυπηρετούν απλά τις διάφορες ποικιλίες και την συνεννόηση των εκτροφέων τους. Τώρα αν θέλουμε να μπούμε στα χωράφια της σκληρότητας του πτερώματος,όχι 12 αλλά 50 διαβαθμίσεις μπορώ να παραδεχτώ οτι υπάρχουν. Πες μου όμως έναν, τον πιο σοβαρό έστω εκτροφέα, που να μπορεί να κάνει σαφή διαχωρισμό ανάμεσα σε περισσότερες 3-4 διαβαθμίσεις αυτής της σκληρότητας
 
Έτσι όπως γίνεται αυτή η συζήτηση εμείς που δεν ξέρουμε δεν καταλαβαίνουμε και το χειρότερο, δεν μαθαίνουμε κιόλας.
Ίσως θα έπρεπε Παναγιώτη μου να μας κάνεις μια ανάλυση του θέματος κι εδώ, με φωτογραφίες, έστω και αν υπάρχει στο blog σου, για να γίνεται κουβέντα επί συγκεκριμένου.
Δεν ξέρω αν ζητώ πολλά, πάντως διαφορετικά, δεν βγαίνει νόημα.
 
Έτσι όπως γίνεται αυτή η συζήτηση εμείς που δεν ξέρουμε δεν καταλαβαίνουμε και το χειρότερο, δεν μαθαίνουμε κιόλας.
Βασικα αυτο. :)
Καλα εγω ειμαι και λιγο ανεπιδεκτη, αλλα ισως με παρακινουσατε να προσπαθησω να ανοιξω τα ματια μου χεχε!
 
Αν θυμάστε καλά πριν λίγες μέρες έγινε σεμηνάριο με παρεμφερές αντικείμενο. Η συμμετοχή ; 20 άτομα, απο τα οποία και κάποια εξ ' υποχρεώσεως :). Απο το φόρουμ ΟΥΔΕΙΣ. Δεν αδικώ τις κυρίες που θέλουν και κάτι παρα πάνω . Αλλά σε επίπεδο γραπτού λόγου ΔΕΝ αναλύονται όλα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Αυτή είναι και η αρχική μου ένσταση για το θέμα όπως το ξεκίνησε ο Παναγιώτης. Να μη τον στεναχωρώ κιόλας, διότι είμαι σίγουρος απο ενδιαφέρον και διάθεση προσφοράς το "άνοιξε". :D
 
Απο το φόρουμ ΟΥΔΕΙΣ
Έχετε μεγάλο δίκιο κ. Μάκη μου, είμαστε λίγο "δυσκίνητοι". Ας έχει κι ένα ελάττωμα η τελειότης μας πιά! 🙂
Πάντως σοβαρολογώντας δεν του παραπονέθηκα αλίμονο. Ό,τι γίνεται στα πλαίσια του εφικτού πάντα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Back
Top