Φροντίδα Αύριο θα παραλάβω το Λοβάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια
Αυριο θα παραλαβω το λοβακι μου. Εχω ετοιμαστει πληρος και το κλουβι τον περιμενει
1)Η διαρυθμηση του κλουβιου ειναι οκ;
2)Εδψ δεσει το σουποιοκοκαλο με μαγειρικο σπαγκο μεχρι να παρω βαση
3) ΕΧΩ ΚΛΗΣΕΙ ΤΟ 2Ο ΠΟΡΤΑΚΙ ΤΗς ΤΑΙΣΤΡΑς ΠΑΛΙ ΜΕ ΜΑΓΕΙΡΙΚΟ ΣΠΑΓΚΟ
 

Συνημμένα

  • lucifer.webp
    lucifer.webp
    18,1 KB · Προβολές: 35
  • lucifer 2.webp
    lucifer 2.webp
    128,1 KB · Προβολές: 34
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
3) ΕΧΩ ΚΛΗΣΕΙ ΤΟ 2Ο ΠΟΡΤΑΚΙ ΤΗς ΤΑΙΣΤΡΑς ΠΑΛΙ ΜΕ ΜΑΓΕΙΡΙΚΟ ΣΠΑΓΚΟ


Aν η ταΐστρα έχει ελατήριο που την κρατάει κλειστή οκ αλλά αν είναι μόνο με το σπάγκο καλύτερα να την ασφαλίσεις με κάτι άλλο γιατί ο σπάγκος μασιέται εύκολα.
 
Aν η ταΐστρα έχει ελατήριο που την κρατάει κλειστή οκ αλλά αν είναι μόνο με το σπάγκο καλύτερα να την ασφαλίσεις με κάτι άλλο γιατί ο σπάγκος μασιέται εύκολα.
εχει και σπαγκο με την διαρυθμηση ολα οκ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Από αυτήν την ταΐστρα το λοβακι σου θα βγαίνει μια χαρά. Και δεν εννοώ μόνο από την κλειστή αλλά και από την άλλη που έχει το δοχείο για το φαγητό :D
 
Με το καλό να δεχτείς τον καινούριο σου φίλο. Σε γενικές γραμμές η διαρρύθμιση είναι καλή. Σε πρώτη ευκαιρία πάρε άλλη μια ξύλινη πατήθρα και αντικατέστησε την πλαστική. Πάρε μια κλασική πλαστική πατήθρα σαν αυτή
01.webp
κόψ' την στους 8 πόντους από την βάση και τοποθέτησέ την ανάμεσα στην ποτίστρα και την αυγοθήκη για να έχει ευκολότερη πρόσβαση το πουλάκι. Προαιρετικά μπορείς να πάρεις και να βάλεις και το ειδικό μανταλάκι για να προσφέρεις φρούτα και λαχανικά.

02.webp

Λογικά θα χρειαστείς και την δεύτερη ταΐστρα. Στη μία θα βάζεις την τροφή και στην άλλη την αυγοτροφή (εάν βέβαια έχεις σκοπό να δίνεις). Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις εσωτερικές. Την κούνια στην καμπυλωτή οροφή δεν την βλέπω και πολύ χρηστική καθώς το σχήμα της οροφής περιορίζει το εύρος κίνησης της κούνιας. Δες αν θα βολέψει το πουλάκι και αναλόγως αποφασίζεις αν θα την κρατήσεις ή θα την αφαιρέσεις. Προσοχή στο υλικό που θα χρησιμοποιήσεις για υπόστρωμα γιατί εφόσον δεν υπάρχει σχάρα στον πάτο του κλουβιού το πουλάκι θα έχει άμεση επαφή με αυτό όπως και με κουτσουλιές ή υπολείματα τροφών. Οτιδήποτε χάρτινο θα γίνεται χαρτοπόλεμος σε πολύ μικρό διάστημα και θα χρειάζεσαι συχνή αλλαγή.
 
Ευχαριστω πολύ το τι ώρα θα το σκεπάζω για να κόψατε πως θα το καταλάβω ότι θέλει να κοιμηθεί την ώρα ενώ;

@jk1980 άμα δεις την πατηθρα την μια την έβαλα κοντά στην ποτηστρα και στην αυγοθήκη για να μπορεί να πίνει νερό δες την πρώτη φότο

@ζιζι έχουν ελατήριο τα πορτακια για τις ταΐστρες και το ένα το έχω δέσει και με σ πάγκο το άλλο έχει την μια ταιστρα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλύτερα να του πάρεις ένα ανοξείδωτο μπολάκι για το φαγητό του και να το βάλεις μέσα στο κλουβί, θα το βολέψει πολύ περισσότερο.
Όταν έρθει το φιλαράκι σου θα μάθεις τις συνήθειες του και τι προτιμάει και θα διαμορφωσεις το κλουβί ανάλογα.
Προσωπικά θα κρατούσα την ξύλινη πατήθρα και την πλαστική θα την άλλαζα με μια τέτοια 41iHouoIlML._SY355_.webp, που μπορείς να την βάλεις σε ότι σχήμα θέλεις κλπ και να γίνει το κλουβί πιο πολύχρωμο και φυσικά πιο διασκεδαστικό ίσως.
Αλλά αυτό είναι δικιά μου προτίμηση και δεν σημαίνει ότι είναι λάθος όπως το έχεις.

Με το καλό να έρθει το φιλαράκι σου, ανυπομονούμε να τον δούμε!

Off topic * Να μην ξεχάσεις να μελετήσεις απο τώρα καλά την διατροφή του γιατί τώρα που θα είναι μικρό μπορεί να μάθει πιο εύκολα να δοκιμάζει διάφορες γεύσεις :)
 
@ilie mp ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και κάτι ακόμα πρι. Λίγο μίλησα με τον εκτροφεα και μου είπε το βράδυ δεν χρειάζετε να το σπάζω με κάτι και μου είπε "το πουλί θα μάθει αν ζει με εμάς και όχι το αντίθετο "
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλό είναι να το σκεπάζεις γιατί αν δεν κοιμάται όσο πρέπει μπορεί να έχει επιπτώσεις στην υγεία του.
Εννοείτα πως αν είναι να το σκεπάζεις και να ξυπνάς στις 1 το μεσημέρι, καλύτερα να μην το κάνεις!
Αλλά το σωστό είναι να το σκεπάζουμε όταν πέφτει ο ήλιος και να είναι κάπου ήσυχα για να ηρεμεί και να κοιμάται.
 
Το πουλάκι πρέπει να κοιμάται με την δύση του ήλιου και να ξυπνάει με την ανατολή ή γενικά σε ένα ωράριο κοντινό σε αυτό.Ανάλογα με τον χώρο που θα το έχεις μπορεί να χρειαστεί να το σκεπάζεις μπορεί και όχι. Η παρατήρησή μου σχετικά με την κομμένη πατήθρα έχει να κάνει με την ποτίστρα περισσότερο, η οποία φαίνεται στις φωτογραφίες να έχει απόσταση από την πατήθρα που αναφέρεις.
 
@ζιζι έχουν ελατήριο τα πορτακια για τις ταΐστρες και το ένα το έχω δέσει και με σ πάγκο το άλλο έχει την μια ταιστρα
Μπαίνουν μέσα στην ταΐστρα, σπρώχνουν το καπάκι, η ταΐστρα ανοίγει και βγαίνουν. Ούτε το ελατήριο τα σταματάει ουτε τίποτα. Εάν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα.
 
@ilie mp @jk1980 καλά ενώειτε σύμφωνα με δύση και την ανατολή του ήλιου αλλά πχ δεν χρειάζετε να είναι νωρίς η κάτι τέτοια πχ ας πούμε μπορεί να κοιμάστε 11 με 10-11 δεν είναι κάποια συγκεκριμένη ωρα
 
@ζιζι αν την κυρια πορτα την κλεινω με ενα μανταλακι ειανι οκ ; αν οχι με τι πρεπει να την κλεινω ;
Νομίζω ένα δερμάτινο σχοινάκι θα είναι ό,τι πρέπει.

Εάν του μάθεις εσύ να βγαίνει κάποιες ώρες κάθε μέρα έξω από το κλουβάκι του, μπορεί να μην χρειάζεται να δραπετεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@ilie mp @jk1980 καλά ενώειτε σύμφωνα με δύση και την ανατολή του ήλιου αλλά πχ δεν χρειάζετε να είναι νωρίς η κάτι τέτοια πχ ας πούμε μπορεί να κοιμάστε 11 με 10-11 δεν είναι κάποια συγκεκριμένη ωρα

Οπως σου ειπαν τα παιδια το πουλακι πρεπει να κοιμαται με τη δυση του ηλιου αντε μεχρι τις 9 9μιση και να ξυπναει με την ανατολη αντε παλι μεχρι τις 9 9μιση παλι! 11 το βραδυ που λες ειναι αργα!
 
Back
Top