Αναπαραγωγή Αύριο θα σκάσουν τα αυγά, όμως η κανάρα είναι ανήσυχη στη φωλιά

Giannisch

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2020
Μηνύματα
43
Πόλη
Λεμεσός
Καλημερα παιδια, νομιζω αυριο θα σκασουν τα αυγα του 1ου ζευγαριου μου, ομως απο εχθες η καναρα ειναι πολυ ανησυχη στη φωλια χωρις κατι να την εχει ενοχλησει. Ξερεται μηπως αν σημβαινει αυτο λογω του οτι θα εκκολαυθουν τα αυγα απο μερα σε μερα η ειναι κατι αλλο;
Ευχαριστω
 
Τι εννοεις ανησυχη; Δεν καθεται αρκετα στην φωλια ή καθεται αλλα κουνιεται συνεχεια;
Καθεται αλλα κουνιεται συνεχεια, στριφογυρναει στην φωλια συνεχεια
 
Καθεται αλλα κουνιεται συνεχεια, στριφογυρναει στην φωλια συνεχεια
Δεν ξερω τι συμβαινει... ισως ειναι αυτο που λες. Μπορει ομως να γυρναει τα αυγα για να θερμενονται ομοιομορφα. Καποιος πιο εμπειρος μπορει να γνωριζει! Δεν νομιζω οτι πρεπει να σε ανισιχει.
 
Την εχεις κοιταξει την φωλια μεσα;
Την κοιταξα τωρα γιατι ακουγα ενα τσιτ τσιτ παραξενο... Εσκασε το πρωτο αυγουλακι και εχουμε τον πρωτο νεοσσο🤗
 
Ευχαριστω Κωστα... λογικα περιμενουμε ακομα 3 σημερα και το 5ο αυριο αφου τα επεστρεψα ολα πισω οταν εκανε το 4 και στην συνεχεια εκανε και 5ο... Ολα ενσπορα... Παραξενευτηκα ομως που εσκασε σημερα το πρωτο γιατι τα περιμενα αυριο να σκασουν
 
Την κοιταξα τωρα γιατι ακουγα ενα τσιτ τσιτ παραξενο... Εσκασε το πρωτο αυγουλακι και εχουμε τον πρωτο νεοσσο🤗

Αυτο εδωσε και απαντηση στο αρχικο σου ερωτημα!
Καλοκλαρωτα!
 
Το αυγό δεν βλάπτει και για εμένα πάντα πρέπει να υπάρχει, ειδικά τώρα όπου υπάρχει η δυνατότητα κάποιος νεοσσός να μένει μονίμως πλακωμενος.

Σε μια φωλιά με τρεις νεοσσούς, δηλαδή σχεδόν άδεια, δεν υπάρχει αυτή η πιθανότητα.
 
Το αυγό δεν βλάπτει και για εμένα πάντα πρέπει να υπάρχει, ειδικά τώρα όπου υπάρχει η δυνατότητα κάποιος νεοσσός να μένει μονίμως πλακωμενος.
Και εγω με αυτο το σκεπτικο το προτεινα. Μεχρι στηγμης δεν ειχα χρησιμοποιησει αυτη τη μεθοδο αλλα μαλλον βοηθαει!
 
Το αυγό δεν βλάπτει και για εμένα πάντα πρέπει να υπάρχει, ειδικά τώρα όπου υπάρχει η δυνατότητα κάποιος νεοσσός να μένει μονίμως πλακωμενος.

Σε μια φωλιά με τρεις νεοσσούς, δηλαδή σχεδόν άδεια, δεν υπάρχει αυτή η πιθανότητα.
Ωραια οπουε βαζω ενα ψευτικο, καλο κανει κακο δεν κανει... Σας ευχαριστω πολυ
 
Back
Top