Αναπαραγωγή Βάζουν νήμα στη φωλιά αλλά ρίχνουν το υπόλοιπο κάτω

Giagalakis

PB New Member
Εγγραφή
8 Οκτ 2019
Μηνύματα
55
Καλησπέρα έχω ένα ζευγάρι gloster, μετά από προετοιμασία (διατροφική) για ζευγάρωμα και μετά που είδα την θηλυκια να κάθεται στην φολια έβαλα τον αρσενικό στο ίδιο κλουβί, αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι Ναι μεν βάζουν νιμα και οι δύο στην φολια αλλά ρίχνουν το υπόλοιπο κάτω, είναι φυσιολογικό ή δεν χρειάζονται άλλο και να τους το βγάλω;
Ευχαριστώ!
 
Ναι η φολια είναι σχεδόν στρωμένη,έχω βάλει και τσόχα, ο αρσενικός είναι του 18 και η θηλυκια του 19 και είναι η πρώτη φορά τους,τα πουλάκια τα έχω έξω.
 
Καλησπέρα έχω ένα ζευγάρι gloster, μετά από προετοιμασία (διατροφική) για ζευγάρωμα και μετά που είδα την θηλυκια να κάθεται στην φολια έβαλα τον αρσενικό στο ίδιο κλουβί, αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι Ναι μεν βάζουν νιμα και οι δύο στην φολια αλλά ρίχνουν το υπόλοιπο κάτω, είναι φυσιολογικό ή δεν χρειάζονται άλλο και να τους το βγάλω;
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα. Θα σου πρότεινα να παρέχεις στο ζευγάρι καθαρό νήμα κ να το αφαιρέσεις μόλις δεις το 1ο αυγό. Το νήμα που έχει πέσει κάτω, καλό είναι να αφαιρείται κατά τον καθαρισμό του κλουβιού.
 
τα πουλάκια τα έχω έξω.
Και εγώ έχω ένα ζευγάρι σε εξωτερικό χώρο, και παρατηρώ πως όταν ο καιρός χαλάει η φωλιά είναι ότι να'ναι...
Πεταμένα νήματα κ. Τ.λ
Όταν όμως έχει καλό καιρό αρχίζουν και την αναστατώνουν...
Επίσης το ζευγάρι είναι περσινό!

Θέλω να σου πω, πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς... Είναι φυσιολογική συμπεριφορά...
Συνήθως πρέπει τα πουλάκια να είναι πολύ πυρρωμμενα, για να φτιάξει κατευθείαν το θηλυκο φωλιά, και να μην βλέπεις ίχνος νήματος κάτω!

*Αν κάπου είμαι λάθος, διορθώστε με.
 
Back
Top