Αναπαραγωγή Βάζω για ζευγάρωμα κανάρα που της έπεσε η ουρά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tarasis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tarasis

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
83
Πόλη
Γιαννιτσά
Σημερα είχαμε ένα μικρό ατύχημα, καθώς έπιασα τη θυληκια μου μου γλίστρησε από το χέρι, λογω απειρίας και της βγήκαν τα πίσω πούπουλα (δεν ξέρω αν το λένε ουρά συγχωρήστε με,).
. Ερώτηση:Τη βάζω για ζευγάρωμα; .
;
 
Ήθελα να τη βάλω σε ένα άλλο κλουβί για να το καθαρίσω και να το απολυμανω
 
Η ουρά έχει το ρόλο της στο ζευγάρωμα... Βοηθά.
Καλό είναι να υπάρχει η ουρά... έστω δυο τρία φτερά... αλλά χωρίς άλλη εναλλακτική λύση την αφήνεις και πιστεύω κι εγώ πως όλα θα πάνε μια χαρά.
Αυτό που πρέπει με κάθε τρόπο να αποφεύγουμε είναι η ύπαρξη σπασμένων φτερών στην ουρά που είναι ποικιλοτρόπως ζημιογόνα και επικίνδυνα για τη φωλιά.
 
Η ουρά έχει το ρόλο της στο ζευγάρωμα... Βοηθά.
Καλό είναι να υπάρχει η ουρά... έστω δυο τρία φτερά... αλλά χωρίς άλλη εναλλακτική λύση την αφήνεις και πιστεύω κι εγώ πως όλα θα πάνε μια χαρά.
Αυτό που πρέπει με κάθε τρόπο να αποφεύγουμε είναι η ύπαρξη σπασμένων φτερών στην ουρά που είναι ποικιλοτρόπως ζημιογόνα και επικίνδυνα για τη φωλιά.
Δεν υπάρχουν σπασμένα φτερά. Θα τα βάλω και ότι γίνε.
 
Για τη
Θα βοηθούσε @misalouris να μας πεις λίγα λόγια περισσότερα για την χρήση της ουράς στην φωλιά.
Αν ρωτάς για τα σπασμένα φτερά της ουράς... Ναι, γίνονται όπλα εχθρικά λόγω της σκληρότητας που έχουν τόσο στα μικρά όσο και στα αυγά όταν βγαίνει η καναρα απο αυτή βιαστικά
 
Το ξέρω Σταύρο. Γενικά αναφέρομαι σ' αυτό που έγραψα εδώ.
Αυτό που πρέπει με κάθε τρόπο να αποφεύγουμε είναι η ύπαρξη σπασμένων φτερών στην ουρά που είναι ποικιλοτρόπως ζημιογόνα και επικίνδυνα για τη φωλιά.
 
Γιάννη, ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πως της έφυγε όλη η ουρά.. Απλά με ένα πέσιμο! Μάλιστα υπάρχουν ζευγάρια που πέφτει το ''ξύλο της αρκούδας'' για ένα βάτεμα..άλλα χτυπιούνται με φόρα πάνω στα κάγκελα και δεν πέφτει πούπουλο!
συγνώμη που ρωτώ.. Από εγκυκλοπαιδική περιέργεια και μόνο..
 
Γιάννη, ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πως της έφυγε όλη η ουρά.. Απλά με ένα πέσιμο! Μάλιστα υπάρχουν ζευγάρια που πέφτει το ''ξύλο της αρκούδας'' για ένα βάτεμα..άλλα χτυπιούνται με φόρα πάνω στα κάγκελα και δεν πέφτει πούπουλο!
συγνώμη που ρωτώ.. Από εγκυκλοπαιδική περιέργεια και μόνο..

Όπως την είχα στα χέρια μου πήγε να φύγει και όπως την ξανά έπιασα της έφυγε η ουρά.
 
Back
Top