Αναπαραγωγή Βάζω τα δαχτυλίδια την 5 ή 6 μέρα ζωής των μικρών καναρινιών;

Manos Tyro

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2019
Μηνύματα
330
Καλησπέρα παιδιά! Τα δαχτυλίδια που παρήγγειλα για την φετινή μου αναπαραγωγή ήρθαν. Τα αγόρασα από το birdrings. Πήρα 30 για το 2020 και μου έδωσε 60 διάφορα χρώματα. Πείτε μου σας παρακαλώ τα βάζω στα μικρά την 5 ή την 6 ημέρα ζωής τους;
[automerge]1572522451[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 20191031_134729.webp
    20191031_134729.webp
    54 KB · Προβολές: 43
Ανάλογα με τη διάμετρο και την ανάπτυξη του πουλιού. Ξεκινάς από την 5η μέρα αλλά αν είναι μεγάλα και βγαίνουν, δοκιμάζεις την 6η ή και την 7η μέρα.

Τι διάμετρο έχουν τα δαχτυλίδια που πήρες;

Περισσότερη ενημέρωση:
 
Τα δαχτυλίδια που παρήγγειλα για την φετινή μου αναπαραγωγή ήρθαν. Τα αγόρασα από το birdrings

Καλησπέρα @Manos Tyro! Aπ' ότι βλέπω έκανες ειδική παραγγελία ώστε να φέρουν το λογότυπό σου πάνω. Πολύ ωραία είναι.
Πείτε μου σας παρακαλώ τα βάζω στα μικρά την 5 ή την 6 ημέρα ζωής τους;

Όπως πολύ σωστά προανέφερε ο @Stavros ξεκινάς συνήθως την 5η μέρα. Προσωπικά μου χει τύχει την 5η μέρα να περνάει οριακά. Όμως αυτό ήταν μια εξαίρεση. Έχε υπόψη σου ότι θα πρέπει να μπαίνουν με ελαφρά δυσκολία, καθώς η ευκολία κατά την εισαγωγή τους συνεπάγεται ευκολία και στην εξαγωγή τους από τη μητέρα. Γενικά στην περίπτωση που η τοποθέτηση των δακτυλιδιών γίνεται εύκολα, θα πρέπει να γίνεται καθημερινός έλεγχος για την σωστή θέση του δακτυλιδιού στο πόδι(να μην έχει ανέβει ψηλά στο μηρό), ενώ αυξάνονται και οι πιθανότητες για ανεστραμμένο πίσω δάκτυλο(αν και μου χει τύχει ακόμη και σε περίπτωση μη δακτυλιδωμένου νεοσσού).
 
Τι διάμετρο έχουν τα δαχτυλίδια που πήρες;
2,9
[automerge]1572591987[/automerge]
Κανεις ελεγχομενη επωαση Μανο ή τα αφηνεις στην "τυχη" τους;
Αν εννοείς αν σημειώνω Πότε θα βγούνε τα μικρά, Ναι το κάνω
[automerge]1572592068[/automerge]
Σας ευχαριστώ όλους για τις σκέψεις
 
Απο 2.5 εως 3.2 ειναι οι διαστασεις στα καναρινια γενικα με την 2.9 να ειναι η σωστη στα καναρινια φωνης και χρωματος.

Με την ελεγχομενη επωαση εννοω αν αποσυρεις τα αυγα και τα τοποθετεις ολα μαζι οταν ερχεται το τελευταιο ωστε να εχεις ταυτοχρονη εκκόλαψη.
 
Η φωτογραφία τα δείχνει πολύ μεγαλύτερα και επειδή δεν βλέπω να έχουν κάποιο χαρακτηριστικό διαμέτρου. Γι' αυτό ρώτησα. Τα πλαστικά είναι ακατάλληλα. Δεν έχουν "γύρισμα" στο τελείωμά τους και δεν είναι καν φινιρισμένα. Καλύτερα να μη χρησιμοποιηθούν.
 
Απο 2.5 εως 3.2 ειναι οι διαστασεις στα καναρινια γενικα με την 2.9 να ειναι η σωστη στα καναρινια φωνης και χρωματος.

Με την ελεγχομενη επωαση εννοω αν αποσυρεις τα αυγα και τα τοποθετεις ολα μαζι οταν ερχεται το τελευταιο ωστε να εχεις ταυτοχρονη εκκόλαψη.
Ναι Αντώνη το κάνω. Τα αντικαθιστώ με τα πλαστικά!
[automerge]1572608559[/automerge]
Η φωτογραφία τα δείχνει πολύ μεγαλύτερα και επειδή δεν βλέπω να έχουν κάποιο χαρακτηριστικό διαμέτρου. Γι' αυτό ρώτησα. Τα πλαστικά είναι ακατάλληλα. Δεν έχουν "γύρισμα" στο τελείωμά τους και δεν είναι καν φινιρισμένα. Καλύτερα να μη χρησιμοποιηθούν.
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση! Δεν τα αγόρασα αυτά, μου τα έστειλε με τη παραγγελία μου.
 
Καλησπέρα! Όπως διάβασα στο άρθρο που παραθέσατε υπάρχει ο κίνδυνος η μαμά να μη δεχτεί τα δαχτυλίδια στα μικρά και να προσπαθεί να τα βγάλει. Θα μπορούσα να βάλω χύμα τα πλαστικά που είναι ακατάλληλα για τα μικρά, μέσα στη φωλιά ώστε να συνηθίσει;
 
Και αυτο μπορεις να κανεις αλλα και απο τα κανονικα να ριξεις γιατι καποιες καναρες ειναι πολυ επιλεκτικες και "καθαρες".
Αν δεις οτι δεν τα δεχονται στη φωλια τοτε θα τα ντυσεις με τραυμαπλαστ σε μπεζ χρωμα.
 
Back
Top