Διατροφή Βάση αυγοτροφής με ξηρούς καρπούς, βότανα και φρούτα (υπερτροφές)

Εγγραφή
14 Απρ 2017
Μηνύματα
238
Πόλη
Ανάβυσσος
Η δικη μου προταση βασης αυγοτροφης. Σε μια κουταλια του γλυκου απο αυτο το μιγμα, αν προσθεσει κανεις ενα βρασμενο αυγο "πατημενο" θα εχει μια ωμη αυγοτροφη με αυτη την συνθεση για την προετοιμασια αναπαραγωγης. Θεωρω οτι ειναι μια καλη προσεγγιση στην φυσικη διατροφη εκτος των σπορων μεσα στα πλαισια του εφικτουκαι κοντα στον κανονα του οτι φυσικη διατροφη ειναι αυτη που η φυση πρωτογενως παραγει για να ταισει τα ζωα της. Η συνταγη αυτη μπορει ευκολα να αλλαξει, αναλογα την περιοδο,την εποχη, την περιοχη, η την επιθυμια του καθε εκτροφεα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Περιέχει
Cranberries...3%
Βlueberries...3%
Κουρκουμα...1%
Χρυσο μπερι...3%
Ιπποφαες...3%
Σποροι πετροκερασιας (κουμαρινη)...2%
Καρδαμο...2%
Γκότζι μπέρι...4%
Κουκουναρόσπορο...3%
Καρυδόψυχα...3%
Αμυγδαλόψυχα...3%
Βρώμη...6%
Ζεα...7%
Ηλιόσπορο ψύχα...5%
Σουσάμι...3%
Σουσαμι μαυρο...2%
Γλυκάνισο...3%
Φυστίκι βολιβιας...4%
Σιλιβο (γαιδουραγκαθο)...10%
Ταραξακο...8%
Τσουκνιδα...8%
Kανελα Μαδαγασκαρης...1%
Θυμαρι...3%
Μανταλιδα...3%
Ριγανη...3%
Σιναποσπορος...1%
Σιτελαιο...3%
 
Πράγματι, φαίνεται ενδιαφέρουσα, αλλά με απασχολεί και εμένα η σύστασή της και το ποσό των σακχάρων στην σύνθεσή της. Είναι υπολογισμένο Νίκο;
 
. Η συνταγη αυτη μπορει ευκολα να αλλαξει, αναλογα την περιοδο,την εποχη, την περιοχη,
Αυτό είναι στις βασικές σκέψεις μου αυτή την περίοδο. Δηλαδή όσο καλό και ωφέλιμο και αν είναι ένα συστατικό, δεν είναι δυνατόν να το "μπουκώνουμε" στα πουλιά μας καθ' όλη την διάρκεια του έτους. Όπως κι εμείς διατρεφόμαστε με εποχιακά τρόφιμα και δεν είναι σωστό να τρώμε όλο τον χρόνο πχ σταφύλια, το ίδιο δεν πρέπει να ισχύει και για τα πτηνά μας; Δεν πρέπει να ακολοθούμε τον ετήσιο κύκλο και την περιορισμένη ποσότητα με εναλλαγές ανά περίοδο;
Φυστίκι βολιβιας
Αυτά που λέμε και βραζιλίας και έχουν σελήνιο;
Αυτό το φυτό δεν το γνώριζα και το έψαξα τώρα είναι είδος χρυσάνθεμου και στην Ελλάδα ευδοκιμεί ιδιαιτέρως στην Μήλο
https://en.wikipedia.org/wiki/Glebionis_coronaria αν ψάξετε σελίδες στ' αγγλικά με την ονομασία chrysanthemum coronarium θα βρείτε πολλές πληροφορίες.
Αν τα καταφέρουμε, θα το καταχωρήσουμε στο σχετικό πεδίο των ασφαλών και στα media τους.
Ευχαριστούμε Νίκο!
 
Αυτό που με προβληματίζει είναι η βάση για αυγοτροφή. Καθώς είδα το αυγό περιέχει περίπου 12% πρωτεΐνη. (Σύνθεση του. Νερό 85-90%; Πρωτεΐνες (αλβουμίνες) 12%; Λίπος 0,25%; Τέφρα 0,6% ..). Αναμειγνυόμενο με τη βάση, οπωσδήποτε το παραπάνω ποσοστό πέφτει. Η ζητούμενη ποσοστιαία αναλογία πρωτεΐνης για τα καναρίνια σε αυγοτροφή, λέγεται ότι κυμαίνεται μεταξύ 20-24%. Μήπως στην συγκεκριμένη βάση πρέπει να προστεθούν σκουλήκια (worms);
 

φυσικων σακχαρων

Περιμενω αναλυση χημειου, αλλα δεν με απασχολουν, προερχονται απο φυσικες πηγες, δεν ειναι επεξεργασμενα και 13 μηνες τωρα δεν εχουν απασχολησει.
Αν στο μελλον δειξουν καποια δραστηριοτητα ανεπθυμητη το βλεπουμε και το αλλαζουμε.
 
Όπως κι εμείς διατρεφόμαστε με εποχιακά τρόφιμα

Σωστα, εμεις ομως τα τρωμε με επιλογη μας και λογω αφθονιας για την ικανοποιηση των αισθητηριων του ουρανισκου μας,
και λιγοτερο διοτη προσδωκουμε σε οφελος απο αυτακαι εχουμε την δυνατοτητα λογω αφθονιας να το κανουμε, ισχυει το ιδιο στη φυση για τα πουλια; οχι, εκει καθε πραγμα στον καιρο του. τον υπολοιπο χρονο οτι υπαρχει για την επιβιωση, υποθετω, μπορει να ισχυει μονον το καθε πραγμα στον καιρο του, ψαχνουμε.

Αυτά που λέμε και βραζιλίας και έχουν σελήνιο;

ακριβως.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η βάση για αυγοτροφή. Καθώς είδα το αυγό περιέχει περίπου 12% πρωτεΐνη. (Σύνθεση του. Νερό 85-90%; Πρωτεΐνες (αλβουμίνες) 12%; Λίπος 0,25%; Τέφρα 0,6% ..). Αναμειγνυόμενο με τη βάση, οπωσδήποτε το παραπάνω ποσοστό πέφτει. Η ζητούμενη ποσοστιαία αναλογία πρωτεΐνης για τα καναρίνια σε αυγοτροφή, λέγεται ότι κυμαίνεται μεταξύ 20-24%. Μήπως στην συγκεκριμένη βάση πρέπει να προστεθούν σκουλήκια (worms);

Η χρηση και απο το παρελθον υπαγορευει οτι με ζωικη πρωτεινη απο το βρασμενο αυγο ολο τον χρονο στην διατροφη, παρουσιαζει καλα αποτελεσματα την περιοδο της αναπαραγωγης.
Παρατηρωντας την φυση, βλεπουμε οτι αναζητουν εντομα αυτη την περιοδο για την ζωικη πρωτεινη, οντως διοτη την χρειαζονται,και γιατι τους λειπει, αλλα και γιατι τοτε μονον η φυση τους την προσφερει για να ικανοποιησει τις οργανικες τους αναγκες.

Πιστευω χωρις να εχω δοκιμασει σε σποροφαγα, οτι αν τρωνε ολο τον χρονο αυγο, δεν θα θελουν να φανε σκουλικια ζωντανα την ανοιξη.
 
Μήπως να μπεί και μια λιτή εξήγηση που θα έκανε κάποιον αρκετά ενθουσιώδη ώστε να ακολουθήσει τα παραπάνω βήματα;
Αν κάποιος φτιάξει το μείγμα, πόσο καιρό μπορεί να το αφήσει στην άκρη;
Αφορά καί τα καναρίνια;Ή είναι πολύ βαρβάτο με αυτή την σύσταση;
 
Αν κάποιος φτιάξει το μείγμα, πόσο καιρό το μπορεί να το αφήσει στην άκρη;
Νομίζω πως όλα τα υλικά πλην του σιτέλαιου και του αυγού που αναφέρεται στην αρχή, είναι σπόροι και σκόνες. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα μείγματος αν δεν βάλεις αυτά τα δύο. Δηλαδή δεν υπάρχει υγρασία στα υπόλοιπα.
 
Μήπως να μπεί και μια λιτή εξήγηση που θα έκανε κάποιον αρκετά ενθουσιώδη ώστε να ακολουθήσει τα παραπάνω βήματα;
Αν κάποιος φτιάξει το μείγμα, πόσο καιρό το μπορεί να το αφήσει στην άκρη;
Αφορά καί τα καναρίνια;Ή είναι πολύ βαρβάτο με αυτή την σύσταση;

Πολυ ωραια πάσα ευχαριστω.
1) Βιντεο δειχνει γνωστα υλικα για ωμη βαση αυγοτροφης με απολυτη διαφανεια, για πρωτη φορα και για κατι που ισως καποια στιγμη γινει προιον. (δεν ειχε κανεις μας αυτη την δυνατοτητα, εστω και αν πληρωναμε αδρα.)
2) Υπαρχει αναλυση σε τι ποσοστο υπαρχει στο μειγμα απο το καθε υλικοκαι θα υπαρξει εκτος της νομικης και καθε
ουσιαστικη αποδειξη, για την ποιοτητα του περιεχομενου.
3) Υπαρχει δυνατοτητα ανταλλαγης αποψεων και ερωτησεων με τον "αν θελετε" κατασκευαστη,(ειμαι και θα ειμαι
εδω, συμφωνα με τα δικα μου σχεδια):D
4) Για να γινει αυτο συνεργαστηκαν, ολοι εσεις που γραφεται και εδω και αλλουκαι εκδηλωνεται τις παρατηρησεις σας,τις
ανησυχιες σας,την γνωμη και τις εμπειριες σας, ενας τεχνολογος τροφιμων, ενα χημικος και ενας εμπειροτεχνιτης.

Στην ακρη του ψυγειου για απολυτη ασφαλεια , απο οξειδωση λιπαρων κ. Α. Διοτη δεν εχει συντηρητικα.

Στοχος ειναι τα ιθαγενει με τα πολλα προβληματα, τα υλικα "μιλουν" απο μονα τους, αν εκει υπαρξει προοδος και δουμε καθαρες κοιλιες, βοτανα και εναλακτικες πιο ασφαλεις πηγες βιαταμινων και ιχνοστοιχειων, για τα καναρια ειναι "βουτυρο στο ψωμι τους"

Βαρβατο
Εγω θεωρω βαρβατες τις πολυβιταμινες στην ποτιστρα, χωρις προηγουμενος αιματολογικη εξεταση επιβολη.

Ειπες λιτη ε.. Το παρακανα!meh

Υ/Γ η συνθεση δεν ειναι τελικη,ισως υπαρξουν αλλαγες μετα την αναλυση του χημειου.
 
ενας τεχνολογος τροφιμων, ενα χημικος και ενας εμπειροτεχνιτης
Αυτό με ικανοποιεί πολύ και με καθησυχάζει, γιατί πάντα στην άκρη του μυαλού μου φοβάμαι τους ατυχείς συνδυασμούς πολύτιμων υλικών από ρομαντική διάθεση αλλά ερασιτεχνισμό.
Την εχινάκεια την σκεφθήκατε και την απορρίψατε; ή απλά δεν την σκεφθήκατε; Ρωτάω γιατί πρόσφατα την συναντήσαμε πολλάκις στα διαβάσματα της αναπαραγωγής και των φωλιών.
 
Νομίζω πως όλα τα υλικά πλην του σιτέλαιου και του αυγού που αναφέρεται στην αρχή, είναι σπόροι και σκόνες. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα μείγματος αν δεν βάλεις αυτά τα δύο. Δηλαδή δεν υπάρχει υγρασία στα υπόλοιπα.

Δεν ειναι μονον το σιτελαιο, λιπαρα εχουν και οι καρποι,
θελει ψυγειο για ασφαλεια απο οξειδωση και αφλατοξινες

Την εχινάκεια την σκεφθήκατε και την απορρίψατε; ή απλά δεν την σκεφθήκατε; Ρωτάω γιατί πρόσφατα την συναντήσαμε πολλάκις στα διαβάσματα της αναπαραγωγής και των φωλιών.


Περι του ηπατος ο λογος και ο στοχος για τα ιθαγενει.
 
Στοχος ειναι τα ιθαγενει με τα πολλα προβληματα, τα υλικα "μιλουν" απο μονα τους, αν εκει υπαρξει προοδος και δουμε καθαρες κοιλιες
Αναφέρεσαι βασικά στα κοκκίδια; Αν ναι, θεωρείς ότι δυνητικά θα μπορούσαν να εκριζωθούν έστω και σε ένα πουλί; (όχι να ελέγχεται ο πληθυσμός τους όπως με τα κοκκιδοστατικά φάρμακα, αλλά εννοώ πλήρη εκρίζωση - να μην υπάρχουν δλδ)
 
Αναφέρεσαι βασικά στα κοκκίδια; Αν ναι, θεωρείς ότι δυνητικά θα μπορούσαν να εκριζωθούν έστω και σε ένα πουλί; (όχι να ελέγχεται ο πληθυσμός τους όπως με τα κοκκιδοστατικά φάρμακα, αλλά εννοώ πλήρη εκρίζωση - να μην υπάρχουν δλδ)

Και εκεικαι παντου, "καθαρα" αρα λειτουργικα στο μεγιστο σπλαχνα, ειναι νωρις ακομη, η αντιδραση θελει χρονο για συμπερασματα εκ του ασφαλους, αλλα σε αυτες τις βασεις στηριζετε το ολο σκεπτικο.

Και παλαιοτερα με απλες πρακτικες ισως και επικινδυνες καποτε στην διατροφη, εμφανιζονταν παρομοια φαινομενα, μαστιγα ομως δεν ηταν.

Μην ζητησεις προς το παρον συγκριτικα στοιχεια, για να κατευθυνο την σκεψη σου συμπερασματικα, φετος ελευθερωσα ενα πουλι πριν χρησιμοποιησω φαρμακα για αυτο.
 
φετος ελευθερωσα ενα πουλι
Θα ήθελα, πιστεύω ότι όλοι θα θέλαμε να μας μιλήσεις για την απελευθέρωση - τι είδους πουλάκι, σε ποια περιοχή έγινε, για ποιο λόγο απελευθερώθηκε κτλπ - .
Θα ήθελες να ανοίξεις ένα τέτοιο θέμα στο αντίστοιχο Φόρουμ;
 
Θα ήθελα, πιστεύω ότι όλοι θα θέλαμε να μας μιλήσεις για την απελευθέρωση - τι είδους πουλάκι, σε ποια περιοχή έγινε, για ποιο λόγο απελευθερώθηκε κτλπ - .
Θα ήθελες να ανοίξεις ένα τέτοιο θέμα στο αντίστοιχο Φόρουμ;

Γιατι οχι ξεκινησε το εσυ εαν θαλεις σε παρακαλω.
 
Γιατι οχι ξεκινησε το εσυ εαν θαλεις σε παρακαλω.
Δεν ξέρω, τις τελευταίες δύο μέρες έχουν στην κυριολεξία παίξει τα νεύρα μου με ασθένειες πουλιών που ακούω, αλλά και τη στάση κάποιων ανθρώπων που δεν μπορούν - θέλουν να καταλάβουν ότι συμμετέχουν συνήθως ως αποδέκτες σε αιχμαλωτίσεις άγριων πουλιών.
Δεν σου κρύβω ότι το να ανοίξω ο ίδιος ένα θέμα στο οποίο εσύ έχεις τα στοιχεία, με κάνει να διστάζω...Από την άλλη μεριά μάλλον χρειαζόμαστε μια τονική είτε στο θέμα ασθενειών είτε και σε αυτό των απελευθερώσεων. Οπότε, απάντησέ μου από τι ελευθέρωσες ένα πουλί, από ασθένεια ή από το κλουβί; Για να ξέρω τι θέμα θα ανοίξω... Και τι πουλάκι ήταν... Καναρίνι / καρδερίνα...
 
Πρέπει να είναι φοβερό πράμα! Κατά την γνώμη μου για κάθε μέρα ίσος θα είναι υπερβολικό αλλα για 1 φορά την εβδομάδα θα έδινα και εγώ τέτοιο! Λιγούρες με πιάσανε τώρα, να το δοκιμάσω!
 
Μετα την τονικη για την οποια οφειλω να ζητησω συγνωμη για τον θυμο μου,τα γεγονοτα εχουν ως εξης
Ο κουμπαρος μου εφερε μια καρδερινα να του φροντισω διοτι δεν την εβλεπε καλα,(κλασικος καταναλωτης ισχυρων αντιβιοτικων για προληψη).
Το πουλακι φαινονταν λιγο φουσκωμενο αλλα παρατηρησα οτι δεν ειχε και δακτυλιδι, το κρατησα 2-3 ημερες δεν ειχε πολυ ορεξη να φαεικαι στην προσπαθεια μου να το βγαλω απο το κλουβι, παρουσια του κουμπαρου μου, μου εφυγε απο το χερι,
με στολισε βεβαια ο κουμπαρος, αλλα το πουλακι επεστρεψε στην φυση και οχι στα αντιβιοτικα και κατ' επεκταση στον δημιουργο του.
 
Back
Top