Γενικά Βάση με ονόματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης grcathens
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

grcathens

PB Member
Εγγραφή
17 Νοε 2008
Μηνύματα
107
Πόλη
Κερατσίνι
Καλησπέρα,
είμαι καινούριος στο PB και επειδή δεν έχω βρεί κάτι αντίστοιχο κάνω μια πρόταση. Να δημιουργήσουμε μια βάση δεδομένων με ονόματα η οποία θα συμπληρώνεται συνέχεια, έτσι ώστε ο καθένας θα μπορεί να ανατρέχει εκεί για να βρεί για τους φτερωτούς μας φίλος το όνομα το οποίο θα του ταιριάζει. Συγκεκριμένα για τους παπαγάλους (τους... μικρομεσαίους...) τα ονόματα για να μπορούν να τα προφέρουν πιο εύκολα θα πρέπει συνήθως να αποτελούνται από 2 συλλαβές και να περιέχουν κάποια γράμματα τα οποία είναι πιο εύκολο να ειπωθούν (όπως ΄ρ΄ και ΄κ΄). Μπορούμε και να τα χωρίσουμε σε κατηγορίες για αρσενικά θηλυκά και ζευγάρια...
Περιμένω τις απόψεις και εάν γίνει δεκτό έχω κάποιες ιδέες...

Φιλικά,
Γιάννης
 
δεν καταλαβα... Να πουμε το ειδος των παπαγαλων μας και το πως τα λεμε ή να πουμε πια ονοματα μας αρεσουν;
 
.. Να πούμε διάφορα ονόματα τα οποία θα κρατηθούν σε μια βάση και θα μπορεί ο καθένας να ανατρέχει για να βρεί ονομασία.. εάν χρειάζεται πάντα! Μπορεί να μην είναι απολύτως χρηστικό αλλά νομίζω ότι θα έχει χιούμορ..
 
Δισύλλαβη και με ρ και κ ειναι το κατάλληλο ονομα για μικρομεσσαία πουλιά ε;

ΜΑΡΚΟΣ... (το cockatiel μου)

δεν το ήξερα τυχαία το έβαλα..😀


Πέρα απ την πλάκα πάντος.. Δεν νομίζω να έχει νόημα να κάνουμε βάση δεδομένων με ονόματα.. ένα θέμα για χιούμορ.. Ναι θα είχε πλάκα..
 
Eγω τα Lovebirds μου τα εχω ονομασει Μπιξ-Μπιξ και Μπομπιλα.Αστεια και παπαγαλιστικα ονοματα νομιζω διοτι ειναι διαολακια.:D
 
... Θα ξεκινήσουμε έτσι λοιπόν...
για ζευγάρια:
RIF - RAF
STOP - GO
YING - YANG

Θήλυκά:
NIOBH
KIRA
MIA
PANDORA

Αρσενικά:
ALI
INCA
KIKO
TICO
TACO
ZIGGY
PEPE
KERMIT
COSMO

καλή συνέχεια...

Φιλικά,
Γιάννης
 
Back
Top