Αναπαραγωγή Βάφει η Manitoba T3 Platino τους νεοσσούς κόκκινων λιποχρωμικών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Iliassp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Iliassp

PB New Member
Εγγραφή
29 Νοε 2020
Μηνύματα
43
Πόλη
Γρεβενά
Καλησπέρα σε όλους, έψαξα στο φόρουμ αλλα δεν βρήκα απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση!
Μια ερώτηση σχετικά με μια τροφή σε περίοδο αναπαραγωγής,η Manitoba T3 Platino Για Καναρίνια Χρώματος Με Περίλλα υπάρχει περίπτωση να "βάψει" εστω και στο ελάχιστο νεοσσούς κόκκινων λιποχρωμικών; Ρωτάω επειδή θέλω να μην πάρουν καθόλου χρωστική τον πρώτο ενάμιση μήνα, να την δώσω άφοβα ή να κοιτάξω για κάποια άλλη;
ξέρω πως ειναι νωρίς να κοιτάζω για τροφή για την περίοδο αναπαραγωγής, αλλα μένω επαρχία και θελω να στοκάρω σε τροφές κλπ γιατί περα απ το οτι ειναι δύσκολο να τα βρώ στη γύρω περιοχη, έχουμε και τον covid που ακόμα και απ το ιντερνετ οι παραγγελίες πάνε πίσω..ποσο μαλλον εαν παραγγειλω απο περισσοτερα απο ενα καταστήματα...
 
Μια ερώτηση σχετικά με μια τροφή σε περίοδο αναπαραγωγής,η Manitoba T3 Platino Για Καναρίνια Χρώματος Με Περίλλα υπάρχει περίπτωση να "βάψει" εστω και στο ελάχιστο νεοσσούς κόκκινων λιποχρωμικών;
Οχι, η συγκεκριμένη τροφή δεν περιέχει ρούπσεν το οποίο συνήθως βάφει (πορτοκαλίζει).
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ για την απάντηση Ιωάννη!
Ρωτάω επειδή παρόλο που την εμφανίζει στη λίστα με τις τροφές χωρις ρουπσεν, την αναφέρουν ως τροφή για καναρίνια χρώματος
 
την αναφέρουν ως τροφή για καναρίνια χρώματος
Χωρίς να είμαι ειδικός στα χρώματα πιστεύω ότι είναι μια τροφή ουδέτερη που δεν επηρεάζει τον χρωματισμό των πουλιών, έτσι ο κάθε εκτροφέας χρησιμοποιώντας τις κατάλληλες χρωστικές και αυγοτροφές βάφει ανάλογα τα πουλιά χωρίς το αποτέλεσμα να επηρεάζεται από το βασικό μείγμα σπόρων.
 
Ρωτάω επειδή θέλω να μην πάρουν καθόλου χρωστική τον πρώτο ενάμιση μήνα,
Αν αυτό σημαίνει οτι θέλεις λευκόπτερα κόκκινα λιποχρωμικά, θα σου έλεγα να ταΐζεις μόνον ασπούρι. Αλλα το εάν θα έχεις τελικά πουλάκια με λευκά φτερά και ουρά, εξαρτάται κατά πολύ μεγάλο μέρος και απο τα γονίδια που τους κληροδότησαν οι γονείς τους. Συνήθως το αρχέγονο κίτρινο ,έστω και σαν άτονη απόχρωση κάνει την εμφάνισή του.
 
@mgerom καλησπέρα κ.Μάκη
Ο στόχος ναι, είναι τα λευκοπτερα, τώρα αν λόγω γονιδίων βγουν και λίγο κιτρίνισμενα δεν πειράζει. Θα μιλήσω και με τους 2 εκτροφεις που πήρα τα πουλιά για να έχω μια εικόνα του τι να περιμένω.
Μονο με ασπουρι + και μια καλή αυγοτροφη(για λευκά καναρίνια) θα είναι καλυμμένα ώστε να αναπτυχθούν σωστά σε αυτό το διάστημα των 50 ημερών;
 
Back
Top