Φροντίδα Βάψιμο κλουβιών

apostolos.k

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2007
Μηνύματα
2
Πόλη
Δράμα
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να μου πείτε με τι υλικό θα μπορέσω να βάψω τα κλουβιά μου ώστε να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο τοξικό. Υπάρχει κάτι ακόμα που θα πρέπει να προσέξω;
 
Καταρχήν πολύ καλό τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο για να μη μείνει πουθενά σκουριά και στη συνέχεια βάψιμο με σπρέι ή λαδομπογιά που να μην περιέχει μόλυβδο. Ρώτησε στο μαγαζί που θα την πάρεις ή διάβασε αν το αναφέρει πάνω στη συσκευασία. Όταν δεν περιέχουν μόλυβδο το αναφέρουν «περήφανα».
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ρεπουλινη (λαδομπογιά) νερού. Αυτή την αραιώνουμε με νερό αντί για νέφτι και σαφώς είναι οικολογική και ακίνδυνη για τα πουλιά.
Η προεργασία είναι σημαντική (καλό τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο) ζήτα να σου δώσουν FREECAT 120. Όταν τελειώσεις να αφήσεις να στεγνώσει καλά μια-δυο μέρες πριν βάλεις μέσα τα πουλιά.
 
Καλησπερα, το FREECAT 120 τι ακριβως ειναι; ξερετε αν το πλεγμα (φανταζομαι γαλβανιζε ειναι) θελει κ αυτο βαψιμο;
 
Το FREECAT είναι γυαλόχαρτο και το 120 είναι το νούμερο του (δηλ. το πάχος του)
Το γαλβανιζε για να βαφτεί θέλει ειδικό αστάρι να περάσεις πριν το χρώμα. Θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με το γαλβανιζε αν δεν ξέρεις γιατί το πιο πιθανό είναι μετά το βάψιμο το χρώμα να (μαδάει ) οπότε θα υπάρχει πρόβλημα με τα πουλιά.
 
Κύριε Βασίλη απο τις απαντησεις που δώσατε μου δοθηκε η εντυπωση πως ειστε ειδικός και το κατέχετε το πραμα. Θα ηθελα σας παρακαλω μια διευκρίνηση. Ρωτησα σε μαγαζί με χρώματα και μου ειπαν οτι υπαρχει μεν χρωμα χωρις μολυβδο που αραιωνεται με νερό αντι για αστάρι, αλλά κανει μονο για ξύλινες και οχι για μεταλλικές επιφάνειες. Μου συνεστησαν ενα σπρέι που ναι μεν περιέχει μόλυβδο, αλλα οπως χαρακτηριστικά μου ειπαν, μολις " κλειδώσει ''( μαλλον στεγνωσει ηθελε να πει) το χρώμα ειναι ακίνδυνο για τα πουλια. Και δεν ξερναει... ( Συγνωμη για την ορολογια, αλλα αυτη χρησιμοποιησε ο μάστορας)

Επίσης μου συνεστησε να " χαίδέψω" πριν το κλουβι με ενα ειδικό σφουγγαρι- γυαλόχαρτο, που το ονομασε scotch brite (μοιαζει με το ομονυμο συρμα για τα πιάτα) και μετα να το βαψω ψεκαζοντας μια οριζόντια και μια κάθετα.

Θα σας παρακαλούσα να μου πειτε την γνωμη σας, ετσι για να ξέρω κατα πόσο μου εδωσε σωστες πληροφορίες. Ευχαριστω πολυ...
 
Αρχικά θα ήθελα να παρακαλέσω να μου γράφετε στον ενικό. Τώρα στο θέμα μας, αστάρι χρειάζεται να χρησιμοποιήσουμε μονό αν το κλουβί είναι γαλβανιζε και θέλουμε να το βάψουμε. Είναι όμως ειδικό αστάρι που αραιώνετε με νέφτι. Αυτή τη δουλειά πρέπει να την κάνει κάποιος έμπειρος που έχει γνώσεις ώστε να γίνει σωστή δουλειά και να μην «μαδάει» το βάψιμο ειδικά όταν τα πουλιά μας τσιμπούν τα κάγκελα. Μετά το αστάρωμα μπορεί να βαφτεί το κλουβί με λαδομπογιά και σε ότι χρώμα θέλουμε. Με λαδομπογιά μπορούμε να βάψουμε μεταλλικές επιφάνειες εφόσον αυτές δεν είναι εκτεθειμένες σε ειδικές καιρικές συνθήκες δηλ. ( ήλιος, βροχή, υπερβολική ζέστη, υπερβολικό κρύο κλπ). Νομίζω ότι κανένα κλουβί με πουλάκι δεν είναι εκτεθειμένο σε τέτοιες συνθήκες οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ένα από τα πλεονεκτήματα της λαδομπογιάς νερού είναι ότι δεν κιτρινίζει με το πέρασμα του χρόνου. Σαφώς όμως κάνουμε πιο γρήγορα την δουλειά αν βάψουμε με σπρέι.
Αν αφήσουμε το κλουβί που θα βάψουμε με σπρέι να στεγνώσει και να ξεμυρίσει μερικές μέρες (5-6) τότε δεν έχουν πρόβλημα τα πουλιά. Αλλά ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε και λίγο το περιβάλλον αν πρόκειται για σπρέι (όλοι ξέρουμε τις επιπτώσεις στο περιβάλλον από την χρήση του). Τέλος υπάρχει βέβαια και το σκοτς για να τρίψεις το κλουβί αλλά να ξέρετε ότι αν δεν γίνει πάρα πολύ καλό τρίψιμο η δουλειά δεν θα γίνει σωστά και καλό τρίψιμο γίνεται μόνο με γυαλόχαρτο βέβαια και σε όλα τα σημεία του κλουβιού. Αυτή είναι η πιο σημαντική δουλειά πριν το βάψιμο.
Αυτά προς τον παρών ότι άλλο χρειάζεστε θα επανέλθω.
 
αχ ! Πειτε μου..

τελικα τι να παρω σε σπρεΐ για να το βαψω;

με διάλυμα νερου ή με διάλυμα νέφτι!?

Ευχαριστω πολυ..
 
θα σου βγει ποιο φθηνα μαλλον ενα νεο κλουβι.
 
Δωστα για ηλεκτροστατικη βαφη ουτε τριψιμο, ουτε τιποτα και δεν βλαπτει τα πουλια. Εγω ετσι τα βαφω εδω και 2 χρονια και κανενα προβλημα.
 
Εγω προσωπικα πρωτα τριβω ελαφρα να φυγουν οι σκουριες και μετα περναω ενα χερι μινιο! Την αλλη μερα το βαφω στο χρωμα που θελω με λαδομπογια κλασικη! Αλλωστε ειναι η μονη που αντεχει γιατι του νερου φευγει ευκολα! Αλλωστε και τα αγοραστα με τετοιες βαφες ειναι!
 
Νερού δεν κάνει για τέτοιες δουλειές, θα αγοράσεις σύρμα οικιακό και θα τρίψεις το κλουβί, θα το βάψεις με σπρει απο μέσα και μετά απο έξω, ας το στον ήλιο για κανα δύο μέρες και είναι εντάξει, δεν είναι δα και τόσο τρομερό να βάψεις ένα κλουβί, και αυτά που αγοράζουμε με μπογιά είναι βαμένα.
 
θα παρει ενα καινουργιο κλουβι και τελειωνει το θεμα και οτι χρωμα σου αρεσει
 
Για να κατσεις να τριψεις τα καγκελα ειναι λιγο ζορι εκτος και αν εχεις διαθεση και χρονο.
Για να τα βαψεις ειναι ακομα πιο πακετο γιατι εκει που δενουν τα καγκελα θα σου τρεξει το χρωμα και θα κανει κουτσουλια την οποια τα πουλια θα μπορουν να φανε!
Οποτε το καινουργιο ειναι η προταση μου, αλλα παραληλα κανε και μια δοκιμη να βαψεις ενα και βλεπεις αν σου βγει!
 
Eπειδη εβαφα αρκετο καιρο με μπιστολι και με σπρευ, και επειδη ξερω τι παει να πει τριψιμο πριν μπει η μπογια, σας λεω οτι προκειται περι πολυ μεγαλης υπομονοης και περι πολυ επισης δυσκολης δουλειας. Ιδιος που τα καγκελα ειναι τοσο λεπτα και εχουμε μεγαλο προβλημα στο να τρεξει ασχημα η μπογια εκει που κανουν σταυρο τα καγκελα, περαν απο αυτο η καλυτερη λυση ειναι η ηλεκτροστατικη, αλλα ειναι αρκετα ακριβη, πραγμα που μας αναγκαζει να παρουμε ενα καινουργι κλουβι. Η ηλεκτροστατικη χρησιμοποιειται στης ζαντες αυτοκινητων, και ο λογος επειδη η μπογια εχει την καλυτερη προσκοληση με το αντικειμενο που κολατε. Οσο για την απλη λαδιομπογια δεν ειναι λυση, θα μπορουσε να ηταν αν περιειχε καταλυτη.. Ο καταλυτης εχει την ιδιοτητα να κοκαλωνει την μπογια και να την σκληραινει.
Αν βαψετε με λαδιομπογια οσο και να στεγνωση, με το πρωτο δαγκωμα του πουλιου θα την σπαει. Εκτος μονο και αν ψηθει σε φουρνο οποτε ειναι οκ
 
αυτο που κανω εγω καθε χρονο τετοια εποχη ειναι να βαφω τα κλουβια μου, επειδη ο πατερας μου ειναι βαφεας αυτοκινητων τα βαφω με πιστολι και χρωμα αυτοκινητου και ποτε δεν ειχα προβλημα!
 
Αποστολε θα πας σε καποιο διαγωνισμο βαψιματος;θα πας σε καποιο διαγωνισμο να δειξεις τα κλουβια σου; Αν οχι παρε 1 πινελο μισο κιλο μπογια και 1 γυαλοχαρτο και ξερεις τι πρεπει να κανεις
 
Back
Top