Διατροφή Βάψιμο κόκκινων αχατών κατά τον απογαλακτισμό

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα

Απο τον Σεπτέμβριο για πρωτη φορα που ασχολούμαι με καναρίνια στα 10 χρόνια , μου έφεραν ενα ζευγάρι κόκκινους αχάτες έκανα οτι έπρεπε για την προετοιμασία τους και τα πουλια μπήκαν σε αναπαραγωγη. Σημερα μετράω 4 μικρά 10 ημερών , μιας και δεν έχω ιδιαίτερες γνωσεις πάνω στα "κοκκινα" ηθελα να ρωτήσω πότε ξεκιναει το βαψιμο στα μικρά και επίσης στην αυγοτροφή πέρα απο την κοκκινη βάση να χρησιμοποιώ carophyll??. Φοβάμαι λιγο επειδη εχω νεοσσούς.
Να σημειώσω οτι κατα την διαρκεια της προετοιμασίας μέχρι και την γέννηση του πρωτου αυγου χρησιμοποιούσα carophyll χρωστική μεσα στην αυγοτροφή μου.
 
@TZANNSPY δηλαδή τους αχατες απο οτι κατάλαβα στην αυγοτροφη τους να προσθέσω carophyll μετα την 6 εβδομάδα ζωης των νεοσσών , σωστα?
 
@TZANNSPY δηλαδή τους αχατες απο οτι κατάλαβα στην αυγοτροφη τους να προσθέσω carophyll μετα την 6 εβδομάδα ζωης των νεοσσών , σωστα?
Eξαρτάται απο την κατηγορία του πτερώματος. ΑΝ είναι έντονο ή χιονέ απο την προετοιμασία για αναπαραγωγή αν είναι μωσαικού τύπου αφού ολοκληρωθεί το πτέρωμα της φωλιάς .Μετά απο 50-60 ημέρες .
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ θα ανεβάσω σημερα
[automerge]1649233542[/automerge]
@mgerom ειναι αρκετα έντονο επειδή δεν μπορώ να ανεβάσω λόγω κινητού βρήκα αυτές , τα πουλιά είναι ολόιδια Σαν δυο σταγόνες νερό , αριστερά είναι ο αρσενικός μου
[automerge]1649234088[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ορίστε , σημερα μου ηρθε και η carophyll να περιμενω να βγουν τα μικρα απο την φωλια για να προσθέσω στην αυγοτροφή τους ή μπορω να ξεκινησω απο σμρ??
 

Συνημμένα

  • IMG_20220406_112411.webp
    IMG_20220406_112411.webp
    12,8 KB · Προβολές: 5
  • IMG_20220406_112338.webp
    IMG_20220406_112338.webp
    49,9 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top