Αναπαραγωγή Βάψιμο κόκκινων νεοσσών

NikosPap2

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2022
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα στην ομάδα!
Οι μπόμπιρες ξεπετάχτηκαν και είναι σχεδόν έτοιμοι να ζήσουν και μόνοι!
Επειδή κάνω πρώτη φορά αναπαραγωγή κόκκινα, δεν γνωρίζω τα στάδια του χρωματισμού.
Ακολούθησα κανονικά τις οδηγίες μέχρι να γεννηθούν τα αβγά.
Τώρα, περιμένω την πτερόροια; Το πορτοκαλί τους χρώμα θα αρχίσει να κοκκινίζει; Υπάρχει κάποια πληροφορία / φωτογραφία με τα στάδια χρωματισμού των νεοσών;
Σας ευχαριστώ!
288884496_341361604842636_3000059654713690257_n.webp
 
Τώρα, περιμένω την πτερόροια;
Συνέχισε να δίνεις μέχρι να ολοκληρωθεί το φτέρωμα των μικρών (μέχρι η ουρά να αποκτήσει το ολοκληρωμένο μέγεθος της).
Μετά θα αρχίσεις να δίνεις πάλι χρωστική όταν ξεκινήσεις η πρώτη πτερόρροια (περίπου 2,5- 3 Μήνών) και θα σταματήσεις όταν ολοκληρωθεί.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
Το έχω διαβάσει το άρθρο, αλλά λόγω ότι το ζευγάρι το πήρα ήδη έτοιμο δεν γνωρίζω τι προετοιμασία είχε κάνει ο προηγούμενος εκτροφέας.
[automerge]1657532571[/automerge]
Μετά θα αρχίσεις να δίνεις πάλι χρωστική όταν ξεκινήσεις η πρώτη πτερόρροια (περίπου 2,5- 3 Μήνών) και θα σταματήσεις όταν ολοκληρωθεί.
Έχεις να προτείνεις κάποια αξιόπιστη χρωστική ώστε να σώσω το αποτέλεσμα;
 
Έχεις να προτείνεις κάποια αξιόπιστη χρωστική ώστε να σώσω το αποτέλεσμα;
Δεν υπάρχει λόγος να σώσεις οτιδήποτε, στην περίοδο της 1ης πτερόρροιας θα μπορέσεις να δώσεις χρωστική και να βελτιώσεις την κατάσταση.
Επίσης στην επόμενη πτερόρροια θα μπορέσεις να ''βάψεις'' όπως κάνουν στα ενήλικα κόκκινα.
Το πόσο καλά θα βαφτούν δεν εξαρτάται μόνο από την χρωστική αλλά και από την δυνατότητα του κάθε πουλιού να μεταφέρει το χρώμα στα φτερά.
Για χρωστικές γνωρίζω ότι αναφέρεται στα άρθρα, καλύτερα να περιμένεις τις απόψεις πιο ειδικών στα χρώματα.
Αν θες γράψε ποια διαδικασία ακολούθησες και ποια χρωστική μέχρι τώρα.
 
Χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη αβγοτροφή η οποία περιέχει ποσοστό κεραφύλλης.
288893607_542608870926003_7936563941730815514_n.webp
και την συγκεκριμένη χρωστική πρόλαβα για περίπου μία εβδομάδα πριν την ωοτοκία.
1657533616037.webp
 
Λάθος αναφορά πριν! Την συγκεκριμένη αβγοτροφή δίνω.
 

Συνημμένα

  • 1657539840831.webp
    1657539840831.webp
    21,2 KB · Προβολές: 6
Ναι, εγώ θα έδινα.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με κόκκινα καναρίνια και η κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη!
 
Περιέχει Καροφύλη, στην συσκευασία δεν αναφέρει το ποσοστό.
Στην παρακάτω ιστοσελίδα αναφέρει carofhyll red(0,8%)

Είναι αρκετό το 0,8% για σωστό βάψιμο ?
 
Περιέχει Καροφύλη, στην συσκευασία δεν αναφέρει το ποσοστό.
Στην παρακάτω ιστοσελίδα αναφέρει carofhyll red(0,8%)

Είναι αρκετό το 0,8% για σωστό βάψιμο ?
εάν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν είναι αρκετό το ποσοστό. Εγώ δεν γνωρίζω
 
Back
Top