Διατροφή Βάψιμο μάσκας καρδερίνας

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ την παρέα!!!
Θα σας απασχολήσω σχετικά με το βάψιμο μάσκας της καρδερίνας, μέχρι στιγμής έχω 3 πουλιά (όλα εκτροφής) ο ένας ο αρσενικός είναι ο μεγάλος μου τον έχω 2 χρόνια έχει μώβ δαχτυλίδι τα άλλα δύο θηλυκά (το ένα 100% το άλλο παίζεται) με μπλε δαχτυλίδι φετινά δηλαδή....

Εμένα με απασχολεί ο μεγάλος τα μικρά ευτυχώς βάφονται καλουτσικα....η μάσκα του βγήκε πορτοκαλοκόκκινο σε αντίθεση με τα προηγούμενα δύο χρόνια που έβγαινε γυαλιστερό κόκκινο, η απορία που εχω είναι η εξής.... Μπορώ να κάνω κάτι για να πάρει πιο έντονο χρώμα ή εφόσον έχουν κάνει την εμφάνιση τους τα νέα φτερά έχει τελειώσει η διαδικασία βαψιματος.

Να τονίσω πως διατροφικά έχουν τα πουλιά αυγό, Bella Di notte, καμελινα , μπούκοβο, κόκκινη & πράσινη πιπεριά και καρότο, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ώστε να έχω καλύτερα αποτελέσματα με φυσικό τρόπο χωρίς χρωστικές;
Προλαβαίνω να κάνω κάποια επέμβαση για να έχω καλύτερα αποτελέσματα;
 
@Akanthillis κι εγω το ιδιο θεμα εχω με τον Λουκουμακη μου που περυσι που τον αποκτησα 5 μηνων ειχε κοκκινη μασκα, ενω τωρα μετην πτερρορροια μεχρι στιγμης ειναι πορτοκαλι..θα ρωτησω τον εκτροφεα που την εδωσε
 
@Akanthillis κι εγω το ιδιο θεμα εχω με τον Λουκουμακη μου που περυσι που τον αποκτησα 5 μηνων ειχε κοκκινη μασκα, ενω τωρα μετην πτερρορροια μεχρι στιγμης ειναι πορτοκαλι..θα ρωτησω τον εκτροφεα που την εδωσε
λοιπον πληροφοριακα, ο εκτροφεας του Λουκουμακη μου με ειπε οτι χρησιμοποιει το Avianvet Mascara Roja Muda Jilgueros – Χρωστική για καρδερίνες δεν ξερω ομως εγω κατα ποσο φυσικο ειναι. Και επρεπε να το εδινα νωριτερα ,αν ηθελα
 

Συνημμένα

  • ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΗΣ 2022 (1).webp
    ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΗΣ 2022 (1).webp
    367,1 KB · Προβολές: 16
@Irene chatzimichail δυστυχώς τον κατιφε ούτε να τον δει ο μεγάλος , τα μικρά που πήρα τρώνε όμως, έδωσα καλαμπόκι κομμένο σε φέτα που εξίσου βοηθάει στο βάψιμο λόγω λουτεινης.
[automerge]1697245180[/automerge]
@kika αποφεύγω τις χρωστικές, λυπάμαι τα συκωτια των πουλιών να την πληρώσουν, τα έχω και σε εξωτερικό χώρο, δεν το διακινδυνεύω με τις υγρασιες.... Επίσης οι χρωστικές έχουν κυρίως κανθαξανθινη η οποία δεν είναι και ότι καλύτερο... Φυσικές τροφές μόνο !!!
 
αποφεύγω τις χρωστικές, λυπάμαι τα συκωτια των πουλιών να την πληρώσουν
Αν θέλεις σωστό βάψιμο δεν μπορείς να δώσεις κόκκινες χημικές χρωστικές διότι επηρεάζουν αρνητικά το κίτρινο (πορτοκάλιζει). Εκτός από άσχημη εικόνα είναι και σφάλμα στους διαγωνισμούς. Μπορείς να δίνεις μόνο ειδικές χρωστικές για καρδερίνες.

Εναλλακτικά, μπορείς να δίνεις κεράσματα σπόρων που βάφουν - ενισχύουν το χρώμα της μάσκας ή λαχανικά και φρούτα που περιέχουν υψηλό ποσοστό καροτινοειδών, λουτεΐνη, ζεαξανθίνη. Η λίστα είναι μεγάλη αλλά ένας πρακτικός τρόπος για να τα αναγνωρίζεις είναι αυτά που έχουν κόκκινο, μωβ, πορτοκαλί, έντονο χρώμα και τα φυλλώδη πράσινα με βαθύ πράσινο χρώμα.

 
Back
Top