Γενικά Βήμα εξήμερωσης του Johnny

Μετα απο πολλες προσπαθειες καταφεραμε να κανουμε ενα μεγαλο βημα στην εκπαιδευση του Johnny 🙂

View attachment 34144 View attachment 34145 View attachment 34146
Πολλά τα μπράβο στην προσπάθειά σου.
Να φροντίσεις να καταπολεμήσεις κάθε διάθεση ή προσπάθεια να το πιάσεις με το χέρι. Αν καταφέρεις ακόμη και στις δύσκολες στιγμές και αποφύγεις το πιάσιμο (με τη χούφτα) του πτηνού τότε όλα όσα περιγράφεις θα αυξηθούν... μια και θα αυξηθεί η εμπιστοσύνη του σε σένα.
Καλή συνέχεια με το φίλο σου που είναι και πανέμορφος...
 
Παιδια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με το αν συμφωνειτε στο κοψιμο των φτερων. Εγω καθε φορα που αφηνω τον παπαγαλο ελευθερο στο σαλονι τον βαζω πανω στη βαση αλλα αυτος παει συνεχως πανω στα πολυφωτα με αποτελεσμα μετα απο ωρα να γινεται κουραστικο. Εσεις τι μου προτεινετε να κανω;
DSC_0104.webp DSC_0105.webp DSC_0109.webp
 
Ευχαριστω για τις ιδεες. Οσο για τα παιχνιδια ηταν κατι που δεν ειχα σκεφτει αλλα τωρα που μου εδωσες την ιδεα θα το επιχειρησω
 
Εκτός απο κουραστικό για εσένα είναι και άκρως επικίνδυνο για το πουλί το σκαρφάλωμα στα φωτιστικά. Τα επιδέξια τους ράμφη θέλουν ελάχιστα δευτερόλεπτα κι έλλειψη προσοχής απο μέρους σου για να ροκανίσουν κάποιο καλώδιο του φωτιστικού και να γίνουν ψητά επι τόπου.

Εαν αποφασισίσεις να μην κόψεις τα φτερά πτήσης να επιμείνεις πολύ στην εκπαίδευση του και η προσοχή σου να είναι στο 101% ωστέ να μην έχει κάποιο ατύχημα.
 
Τελικα μετα απο πολλη σκεψη αποφασισα να κοψω τα φτερα του παπαγαλου μου με την βοηθεια ειδικου. Μηπως αμα κοψω τα φτερα του αλλαξει η συμπεριφορα του;
 
Όχι αλλά θα νοιώσει άσχημα αμέσως μετά το κόψιμο, ανάλογα βέβαια και το κόψιμο. Πάντως θα νοιώθει περίεργα.
 
Εξαρτάται από την προσωπικότητα του πουλιού. Διάβασες την συζήτηση που σου πρότεινε η Μιράντα στο #7# ;
 
Back
Top