Φροντίδα Βαμπίριασε πάλι

VampireConure

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2022
Μηνύματα
128
Πόλη
Κέρκυρα
Λοιπόν εκτός από τα υπόλοιπα (ράμφος, πτερωμα, δεν πλησιάζει παιχνίδια και αντικείμενα στο κλουβί γενικώς, ειδικά αυτά που δεν είναι σταθερά και ακόμα χειρότερα αν έχουν παρδαλά χρώματα), έχουμε 1 θεματακι και στον ύπνο εξού και το όνομα Βαμπίρ όπως σας είχα πει.
Είχαμε λύσει το πρόβλημα και είχαμε μεγάλη πρόοδο, καθώς με το πετσετακι που στερεώνω με μανταλάκια κάθε βράδυ πάνω από τον πάτο του κλουβιού είχαμε φτάσει στο σημείο να κοιμάται ακόμα και αν έβγαινα από το δωμάτιο.
Χτες όμως έκανα το έγκλημα να το βάλω για πλύσιμο και να του βάλω ένα άλλο, ίδιο υλικό, ίδιο μέγεθος, στο ίδιο σημείο, αλλά αντί για μπλε γαλάζιο ήταν μπλε σκούρο. Οϊμέ τι μας βρήκε!
Πανικοβληθηκε και γαντζωθηκε ψηλά στην άλλη άκρη του κλουβιού στα κάγκελα.
Τον έβαζα κάτω, ξανανεβαινε και έκανε που και που ένα κοφτό πολύ χαμηλό "κιου" της απόγνωσης. Κατά τη 1μιση τον έβγαλα από το κλουβί να ηρεμήσει λίγο πάνω μου. Τον ξανάβαλα μέσα αλλά μετά εγώ έσβησα και δεν ξέρω τι έκανε. 7μιση ήταν ξύπνιος πάντως κλασικά.
Εν τω μεταξύ εχω παραγγείλει τεντακι ύπνου για πουλιά με παρδαλά χρώματα, ε ρε γλέντια.
Σας έχει τύχει τέτοιο θέμα; Να θέλει καταφύγιο για να κοιμηθεί ο παπαγάλος σας;
Επίσης, λέτε να του δημιουργηθεί καμμιά ορμονική διαταραχή και από την έλλειψη ύπνου και από το άγγιγμα στην πλάτη την ώρα του ύπνου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δεν πρεπει να πηγαίνεις την νύχτα να τον βάλεις πανω σου καθώς αυτο θα του γινει συνήθεια και θα αναζητά την προσοχη σου τα βράδια και δεν θα κοιμάται. Οι παπαγάλοι συνήθως εχουν ενα ωράριο υπνου που ειναι κοιμούνται μόλις αρχίσει να βραδιάζει και ξυπνανε οταν ξηνερωνει. Που σημαίνει οτι κοιμούνται 12 ωρες απο τις 24. Γενικά δεν πρεπει να τον κρατας στην πλατη καθώς το σημείο ειναι σημείο που μπορει να τον κανει ορμονικο. Δεν θα πρεπι να χρησιμοποιείς καταφύγια για πουλια καθώς τα κανουν ορμονικα και σε περίπτωση που μασησουν το υλικό υπαρχει κίνδυνος αποφραξης προλοβου.
 
Είναι φυσιολογικό να φοβούνται κάποια πουλάκια νέα αντικείμενα ή νέα χρώματα κτλ.
Γι αυτό πριν τα χρησιμοποιήσουμε τα βάζουμε κάπου κοντά στο κλουβί για να συνηθίσουν.
 
Δεν πηγαίνω ακριβώς, στο δωμάτιό μου τον έχω, στα 2 μέτρα. Και αυτό είναι βελτίωση διότι στις αρχές κοιμόταν στο κομοδίνο μου!
Για να μην αναφερθώ στην 3η νύχτα που κοιμήθηκε χουχουλιαζοντας μεταξυ λαιμού μαξιλαριού και μαλλιού.
Λοιπόν χτες βράδυ δεν έβαλα κανένα πετσετακι με μανταλάκια και δεν άκουσα το κοφτό χαμηλόφωνο κιου της κατάθλιψης. Μάλλον κοιμήθηκε.
Όσο για τις 10-12 ώρες που κοιμούνται οι παπαγάλοι, ούτε καν. Το είχα διαβάσει αυτό πριν τον πάρω και είπα να το πάω by the book, 2 πρώτες μέρες τον έβαζα "απομόνωση" και με σεντόνι στο κλουβί. Δεν έκλεινε μάτι. Τον άκουγα να κουνιέται ακόμα και 4+ τα ξημερώματα, ε και του βγήκε το όνομα.
Ίσως αργότερα πετύχουμε 8 ώρες σερί ύπνο αυτός είναι ο βραχυπροθεσμος στόχος προς το παρόν.
Τονυ, δε φοβάται όλα τα νέα αντικείμενα περιεργως. Έχει κάποια κριτήρια σε μεγέθη και χρώματα.
Όπως επίσης έχει και αντικείμενα που εδώ και μήνες δεν τα δέχεται, πχ σουπιοκοκαλο. Και ένα σχοινί πορτοκαλί και μπαλάκι πορτοκαλί άπαπα

Λοιπόν στο θέμα του τοπικ, συζητούσα με μια παπαγαλομανιακ με χρόνια εμπειρίας και μου έλεγε ότι ίσως το Βαμπίρ είχε χρησιμοποιηθεί για εκτροφή και γιαυτό δεν κοιμόταν στο κλαδί, ίσως είχε συνηθίσει να κοιμάται σε φωλιά. Όχι στο πετ σοπ βέβαια. Εκεί 2 πλαστικές λεπτές πατηθρες είχε.
Ήταν μια σωστή σκέψη και με προβλημάτισε.
Επίσης, βλέπω ότι πολλοί κονουρογονεις βάζουν ανάσκελα τα κονουρακια, τα τυλίγουν με πετσέτες κλπ οπότε μιλάμε για άγγιγμα στη ράχη. Όλα αυτά παθαίνουν ορμονικές διαταραχές; Εγώ το Βαμπίρ το παίρνω στην παλάμη σχεδόν κάθε μέρα για λιμαρισμα στο ράμφος, δεν πρέπει να το αποφύγω.
 
Και ένα σχοινί πορτοκαλί και μπαλάκι πορτοκαλί άπαπα
Αυτό λογικά θα το παρατηρήσεις και σε τροφές. Π.χ μπορεί να μην δεχτεί πολύχρωμα pellets η να δεχτεί μια πράσινη πιπεριά αλλά όχι μια κόκκινη.
 
Καλημέρα! 1 μήνα το έχω. Είναι από εισαγωγέα (πιθανότατα), ηλικία και φύλο άγνωστα.
Όσων αφορά το θέμα του ύπνου, μην το γρουσουζεψω αλλά τις τελευταίες 2 μέρες κοιμάται σε κλαδί, έγινε το θαύμα. Όποτε κι αν παραλάβω τη σκηνή/κρεβάτι από Σανγκάη δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσω.
Πάμε καλά. Σταδιακά θα αρχίσω να σκεπάζω λίγο λίγο μέρος του κλουβιού, να συνηθίσει και αυτό.

@HxC Περιεργως αν πρόκειται για φρούτο πέφτει με τα μούτρα ό, τι χρώμα κι αν είναι. Αλλά στα αντικείμενα είναι πιο άνετος με τα φυσικά χρώματα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα χρησιμοποιεί. Ακόμα δεν έχουμε φτάσει να σκίζει και να μασουλαει δυστυχώς.
 
Ακόμα δεν έχουμε φτάσει να σκίζει και να μασουλαει δυστυχώς
Το κάθε πουλάκι θέλει τον χρόνο του δεν θα αρχίσει να τα κάνει όλα μαζί αμεσως. Πάντως οκ κάπως βελτιώθηκε ο ύπνος του.
Όσον αναφορά το χάιδευμα στην πλάτη του δημιουργεί κάτι σαν διάθεση για ζευγαρωμα καθώς η συγκεκριμένη κίνηση έχει σχέση με το ταίρι του.
 
Ναι φυσικά και πόσω μάλλον όταν πρόκειται για πουλί που έχει παρελθόν παραμέλησης και βγάζει θέματα. Έχω παραγγείλει foraging παιχνίδια, με τρύπες για αναζήτηση τροφής και ελπίζω ότι αυτό θα βοηθήσει να ξεκινήσει να ασχολείται με ξύλινα κυρίως παιχνίδια. Το σκίσιμο του το δείχνω λίγο κάθε μέρα αλλά προς το παρόν μόνο το κέλυφος από αμύγδαλα και φυστίκια σκίζει (αρκεί να τα κρατάω). Στις αρχές διέλυε καλαμποκογκοφρετες ενώ την κρατούσα ακίνητη, τώρα δε θέλει πλέον.
 
Back
Top