Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο αυγό χωρίς να το περιμένουμε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Σήμερα συνέβη κάτι απρόβλεπτο. Ο Ερμής μας, τον τελευταίο καιρό δεν είχε διάθεση, έτσι του πήραμε για παρέα μία κανάρα. Το κλουβί τους είναι αρκετά μεγάλο, έτσι βάλαμε μία φωλιά και νήμα, μήπως και θέλουν να ζευγαρώσουν. Τους παρατηρούσαμε για λίγες μέρες, όμως δεν φάνηκε να υπήρχε ενδιαφέρον από την μεριά του Ερμή. Η θηλυκιά έβαζε νήμα, τον κυνήγαγε αλλά αυτός δεν... Πριν δύο-τρεις μέρες, αποφάσισα να τους χωρίσω, για να μην στρεσάρεται ο μικρός, και αναζητούσα γαμπρό για την Ιόλη. Σήμερα το πρωί, βρήκαμε ένα αυγό στην φωλιά. Εκείνη, κάθεται συνέχεια εκεί, έβγαλα και το χώρισμα και ο Ερμής κάθεται δίπλα της στο κλαδί, και εμείς δεν ξέρουμε τι να κάνουμε! Εννοείται ότι της έχω φρέσκια αυγοτροφή, καλή συσκευασμένη τροφή με ποικιλία σπόρων, σουπιοκόκκαλο, λαχανικά κλπ... Τι άλλο να κάνουμε; Τι να περιμένουμε; Είναι από ζευγάρωμα ή επειδή ήταν πυρωμένη έκανε το αυγό? Σας ευχαριστώ
 
Να την αφήσετε να ολοκληρώσει την ωοτοκία της και να κλωσήσει για μερικές μέρες τ' αυγά.
Υποθέτω πως δεν θα έχουν ζωή μέσα τους αφού όπως καταλαβαίνω δεν υπήρξε ένωση...
Αλλά για σίγουρα θα ξέρουμε μετά την ωοσκόπηση που μπορείς να κάνεις την 6-7 μέρα μετρώντας από το 3ο αυγό για σίγουρα.
Αν θέλεις βοήθεια.. εδώ είμαστε.
 
Να την αφήσετε να ολοκληρώσει την ωοτοκία της και να κλωσήσει για μερικές μέρες τ' αυγά.
Υποθέτω πως δεν θα έχουν ζωή μέσα τους αφού όπως καταλαβαίνω δεν υπήρξε ένωση... αλλά για σίγουρα θα ξέρουμε μετά την ωοσκόπηση που μπορείς την 6-7 μέρα (από το 3ο αυγό) να κάνεις.
Αν θέλεις βοήθεια.. εδώ είμαστε.
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Επειδή είχα μπερδευτεί λίγο διαβάζοντας, κάπου διάβασα πως πρέπει να βγάζουμε τα αυγά και να τα αντικαθιστούμε με ψεύτικα. Οπότε, πρέπει να περιμένω να δω εάν θα κάνει άλλα, οπότε από μετρώντας από σήμερα, να κάνω ωοσκόπηση την 7η μέρα. Ίσως και να ζευγάρωσαν όταν έλειπα στην δουλειά που δεν μπορούσα να τα παρακολουθήσω.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Επειδή είχα μπερδευτεί λίγο διαβάζοντας, κάπου διάβασα πως πρέπει να βγάζουμε τα αυγά και να τα αντικαθιστούμε με ψεύτικα.
Αυτό είναι και το σωστό..
Απλά από ένα σημείο και μετά εξετάζουμε αν είναι εφικτό, επικίνδυνο και στην τελική αν αξίζει τον "κόπο".
 
Αν δεν υπάρχουν οι σωστές προϋποθέσεις, δεξιότητες, σκεύη και υλικά... καλύτερα να το αποφεύγουμε.
Χρειάζονται γνώσεις, τσιμπίδα, ψεύτικα αυγά, σκεύος για ασφαλή φύλαξη και κυρίως σωστές συνθήκες...

Γράφοντας συνθήκες εννοώ θερμοκρασία, υγρασία κλπ...
 
Αν δεν υπάρχουν οι σωστές προϋποθέσεις, δεξιότητες, σκεύη και υλικά... καλύτερα να το αποφεύγουμε.
Χρειάζονται γνώσεις, τσιμπίδα, ψεύτικα αυγά, σκεύος για ασφαλή φύλαξη και κυρίως σωστές συνθήκες...
Μαλιστα... Καταλαβα... Θα πραξω οπως μου ειπες... Σε ευχαριστώ πολύ

Καλημέρες και από εδώ. Έτσι είναι η κατάσταση στο ζεύγος, για να δούμε...
13296245_1045940215473524_1486303486_n.webp 13296190_1045940212140191_1275948655_n.webp
 
Όμορφα... αν θέλεις άλλαξε το χαρτί με τα πολλά χρώματα στον πάτο και βάλε χαρτί απλό ρολό...
Να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα, αλλά δεν ήμουν σίγουρη γιατί δεν ακουμπάνε επάνω, έχει σχάρα το κλουβί με συρόμενο "ταψάκι". Θα το κάνω αμέσως τώρα.
 
Καλημέρα Ελεάννα μου!

έτσι του πήραμε για παρέα μία κανάρα. Το κλουβί τους είναι αρκετά μεγάλο,
Ποτέ μα ποτέ όταν παίρνουμε ένα νέο πουλάκι δεν το βάζουμε μαζί με το δικό μας. Πάντα τηρούμε καραντίνα! https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Ο Ερμής μας, τον τελευταίο καιρό δεν είχε διάθεση,
όμως δεν φάνηκε να υπήρχε ενδιαφέρον από την μεριά του Ερμή. Η θηλυκιά έβαζε νήμα, τον κυνήγαγε αλλά αυτός δεν...
Αυτό που θα με ανησυχούσε εμένα θα ήταν η κακή διάθεση του Ερμή... Αν είναι έτσι νωχελικός και χωρίς διάθεση τότε κάτι τον ενοχλεί.. Είναι εύκολο να τον πιάσεις και να βγάλεις μερικές φώτο το στέρνο και την κοιλιά του;

Εννοείται ότι της έχω φρέσκια αυγοτροφή, καλή συσκευασμένη τροφή με ποικιλία σπόρων, σουπιοκόκκαλο, λαχανικά κλπ...
Μόλις τελειώσει η ωοτοκία και κάνει 4-5 αυγά, απλά κόψε την αυγοτροφή και το αυγό. Δίνε μόνο λαχανικά χορταρικά, μηλαράκι και φυσικά σπόρους και φρέσκο νερό.

Είναι από ζευγάρωμα ή επειδή ήταν πυρωμένη έκανε το αυγό?
Απ την περιγραφή σου θεωρώ πως απλά είναι πυρωμένη.. Αν ο Ερμής ήταν πυρωμένος θα το καταλάβαινες.. 😛

Και ναι λοιπόν, σήμερα είδαμε και το 2ο αυγό! Και αναμένουμε!
Τι άλλο να κάνουμε; Τι να περιμένουμε;
Από σήμερα και για τις επόμενες 3-4 μέρες δίνεις στο νεράκι υδατοδιαλυτό ασβέστιο!

πρέπει να βγάζουμε τα αυγά και να τα αντικαθιστούμε με ψεύτικα.
Αυτό θέλει λιγάκι εμπειρία.. Θα στο πρότεινα να το δοκιμάσεις αλλά όπως λέει ο Γιάννης οι συνθήκες περιβάλλοντος δεν το επιτρέπουν.. Οπότε άστα όπως είναι!

να κάνω ωοσκόπηση την 7η μέρα.
Την 7η μέρα απ το τελευταίο αυγό!
Εδώ βλέπεις ωοσκόπηση με 2 ένσπορα αυγά!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ένσπορο αυγό:
hqdefault.jpg


Άσπορο αυγό:
%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF-5-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BD-jpg.45


Με έναν τέτοιο φακό, απλά θα πας σε ένα σκοτεινό δωμάτιο, θα ακουμπήσεις τα αυγά απαλά και θα καταλάεις! Δεν χρειάζεται να τα πιάσεις ή να τα βγάλεις εκτός φωλιάς! 😉
 
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω βοήθεια πάλι!
Όπως έχω γράψει, δεν γνωρίζω ακόμη εάν τα αυγά είναι του Ερμή, δεν τον έχω δει να την ταίζει, μία φορά που έκανε μπάνιο και πήγε κοντά του της αγρίεψε κλπ... Το βράδυ βέβαια, όταν η κανάρα κοιμάται στην φωλιά, εκείνος συνήθως κοιμάται στην πατήθρα δίπλα της.
Και ερχόμαστε στο θέμα μας... 👎 Εχθές το βράδυ, κατά τις μία, ενώ όλα τα πουλιά κοιμόντουσαν, άκουσα πεταρίσματα στο κλουβί, σαν να μαλώνουν, τρόμαξα και όταν σηκώθηκα και πήγα, είδα την κανάρα στην φωλιά όρθια με ένα πούπουλο του Ερμή στο ράμφος της, προφανώς του το έβγαλε! Εκείνος είχε καθίσει στο απέναντι κλαδί, και όταν η κανάρα βγήκε από την φωλιά για να φάει επειδή μας είδε, πήγαινε ο αρσενικός στην φωλιά και έβαζε το κεφάλι του μέσα, σαν να ήθελε να τσιμπήσει τα αυγά! Καθίσαμε κανένα τέταρτο και τον παρακολουθούσαμε... Όποτε πήγαινε στην φωλιά, στεκόταν στην άκρη και έβαζε το κεφάλι του μέσα! Τελικά, βάλαμε το χώρισμα στο κλουβί για να τους χωρίσω. Σήμερα, χωριστά πλέον και οι δύο, δεν έχει γίνει κάτι το αξιοπερίεργο.
Τι λέτε για όλα αυτά; Ευχαριστώ!
 
Τι λέτε για όλα αυτά;
Δείχνουν πουλιά που δεν έχουν γίνει "ζευγάρι".
Κι από τέτοια πουλιά, όλα τα σενάρια είναι πιθανά.
Τον είδα τον φακό σε ένα σχόλιο του Γιάννη, οπότε θα τον πάρω.
Μήπως πρέπει πρώτα να μας πεις αν έχεις κάνει ωοσκόπηση και αν ναι πιο το αποτέλεσμα;
 
Δείχνουν πουλιά που δεν έχουν γίνει "ζευγάρι".
Κι από τέτοια πουλιά, όλα τα σενάρια είναι πιθανά.

Μήπως πρέπει πρώτα να μας πεις αν έχεις κάνει ωοσκόπηση και αν ναι πιο το αποτέλεσμα;
Σήμερα είναι η 7η ημέρα από το τελευταίο αυγό, οπότε το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα κάνω...
Καλά δεν έκανα που τους χώρισα;
 
Καλησπέρα και πάλι! Μόλις έκανα ωοσκόπηση στα αυγά και είναι και τα τρία άσπορα... Τουλάχιστον, αποκτήσαμε κάποια εμπειρία απ΄όλο αυτό όσον αφορά την φωλιά, την διατροφή κλπ. Είναι ίδια με την εικόνα που μου έβαλες Αλίκη μου.
Τώρα τι κάνω; τα βγάζω από την φωλιά και μετά;
 
Καλά έκανες.. εξάλλου ποτέ δεν έδειξαν δείγματα πως έχουν ταιριάξει...
Καλημέρα και από εδώ! Να τα βγάλω τα αυγά και την φωλιά; Τους έχω ακόμη χωρισμένους εννοείται, και θα τους κρατήσω έτσι! Από δω και στο εξής τι κάνω;
 
Προφανώς πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες για το πέρασμα από τη φάση της αναπαραγωγής στη φάση ηρεμίας και της πτερόρροιας που θα ακολουθήσει.
Δηλαδή τα πουλιά σε ήσυχο και καθαρό περιβάλλον με καλή και πλούσια διατροφή και ασφαλώς χώρια.
 
Τώρα τι κάνω;
Από δω και στο εξής τι κάνω;
Άστην να τα κλωσήσει λίγες μέρες, και ίσως τα παρατήσει και από μόνη της. Μετά βγάζεις νήμα και φωλιά, αλλάζεις διατροφικές συνήθειες (σπόροι μόνο και λαχανικά/χορταρικά + μηλαράκι, αυγό ή αυγοτροφή δίνεις 1 φορά την εβδομάδα), και πολλά μπάνια! 😉 Α και καλό καλοκαίρι!
 
Προφανώς πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες για το πέρασμα από τη φάση της αναπαραγωγής στη φάση ηρεμίας και της πτερόρροιας που θα ακολουθήσει.
Δηλαδή τα πουλιά σε ήσυχο και καθαρό περιβάλλον με καλή και πλούσια διατροφή και ασφαλώς χώρια.
Καλησπέρα. Αυτό έκανα, τα χώρισα και τα άφησα να ηρεμήσουν. Τον Ερμή τον έβαλα μόνο του όπως πριν και είναι ευχαριστημένος γιατί τον παρατηρώ πως αντιδρά. Η θηλυκιά στην αρχή ήταν ανήσυχη, αλλά ηρέμησε τώρα.

Άστην να τα κλωσήσει λίγες μέρες, και ίσως τα παρατήσει και από μόνη της. Μετά βγάζεις νήμα και φωλιά, αλλάζεις διατροφικές συνήθειες (σπόροι μόνο και λαχανικά/χορταρικά + μηλαράκι, αυγό ή αυγοτροφή δίνεις 1 φορά την εβδομάδα), και πολλά μπάνια! 😉 Α και καλό καλοκαίρι!
Το έκανα Αλίκη μου, περιόρισα και την αυγοτροφή, και φυσικά τους έβαλα μπανιέρες! Καλό καλοκαίρι να έχουμε :D
 
Back
Top