Αναπαραγωγή Βγηκε το θηλυκο απο τη φωλια και εκατσε το αρσενικο, μπορει να κανει επωαση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Danaos69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Danaos69

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2017
Μηνύματα
73
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σήμερα βγήκε το θηλυκό να φάει και έκατσε το αρσενικό στην φωλιά λέτε να έχουν σκάσει τα αυγα και να τα προσεχει; Η μπορεί και το αρσενικό να κάνει έπωαση;
 

Συνημμένα

  • 20170322_092253.webp
    20170322_092253.webp
    14,7 KB · Προβολές: 17
Καλημέρα σήμερα βγήκε το θηλυκό να φάει και έκατσε το αρσενικό στην φωλιά λέτε να έχουν σκάσει τα αυγα και να τα προσεχει; Η μπορεί και το αρσενικό να κάνει έπωαση;
Πολλά αρσενικά αντικαθιστούν τα θηλυκά στη φωλιά, όταν βγαίνουν να σιτιστούν ή να ξεμουδιάσουν για λίγο. Δε νομίζω όμως ότι μπορούν να ανεβάσουν τη θερμοκρασία επώασης όπως ένα θηλυκό. Πότε περιμένεις να σκάσουν τα αυγά;
 
Πολλά αρσενικά αντικαθιστούν τα θηλυκά στη φωλιά, όταν βγαίνουν να σιτιστούν ή να ξεμουδιάσουν για λίγο. Δε νομίζω όμως ότι μπορούν να ανεβάσουν τη θερμοκρασία επώασης όπως ένα θηλυκό. Πότε περιμένεις να σκάσουν τα αυγά;
Σημερα αύριο συμπληρωθηκαν οι 14 μέρες... Με έχει φάει η αγωνία είναι η πρώτη μου αναπαραγωγή...
 
με έχει φάει η αγωνία είναι η πρώτη μου αναπαραγωγή...
Σε καταλαβαίνουμε και σεβαστό αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι τώρα... υπομονή! Αύριο μεθαύριο ξαναενόχλησε να δεις τι παίζει στη φωλιά.

Ξεκίνα να δίνεις και αυγοτροφή σε περίπτωση που έχει βγει κάποιος νεοσσός. :)
 
Σε καταλαβαίνουμε και σεβαστό αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι τώρα... υπομονή! Αύριο μεθαύριο ξαναενόχλησε να δεις τι παίζει στη φωλιά.

Ξεκίνα να δίνεις και αυγοτροφή σε περίπτωση που έχει βγει κάποιος νεοσσός. :)
Οκ σευχαριστω
 
Τώρα να ρωτήσω; Πόση ώρα έχει περάσει από την στιγμή που έλεγξες τη φωλιά ( χωρίς να τη μετακινήσεις δλδ) για να δεις αν έχει εκκολαφθεί κάποιο αυγό;
 
Σήμερα είναι όλο πάνω στα αυγά η θηλυκια η ο αρσενικός και δεν τα ενόχληση για να δω...

Εχθές δεν είχε κάτι παντός τα αυγα ήταν κανονικά
 
Έχουμε κάποιο νεότερο απ τη φωλιά; Έλεγξες όταν έμεινε άδεια;
 
Πάλι δεν έχω προλάβει να την δω αδεια πριν μια ώρα ήταν το αρσενικό μέσα και το θηλυκό έτρωγε...
 
😀 @stefanos88 τον αγχώσαμε τον άνθρωπο! 😛

@Danaos69 μόλις δεις τη φωλιά άδεια, και αν τη δεις, πηγαινεις κοντά και ελέγχεις. Αλλιώς μην τα ενοχλεις ξέρεις! 😉
 
Δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με την φωλιά Αθηνά. Οταν υπάρχουν εκκολάψεις θα δείς τα κελύφη των αυγών που έχουν εκκολαφθεί πεταγμένα στον πάτο του κλουβιού ή σε κάποια απο τα τάγιστρα. 😉
 
Οταν υπάρχουν εκκολάψεις θα δείς τα κελύφη των αυγών που έχουν εκκολαφθεί πεταγμένα στον πάτο του κλουβιού ή σε κάποια απο τα τάγιστρα. 😉
Ή και πουθενά! Τα δικά μου τα λαίμαργα τα τρώνε δεν αφήνουν κανένα ντοκουμέντο! 😱
 
Αντε να δούμε έχω καταντηση κατάσκοπος έτσι όπως τα παρακολουθώ
 
Back
Top