Ασθένειες Βλέπετε κάποιο πρόβλημα στην κανάρα;

Καλησπερα φενεται φουλ πυρωμενη σαν να εχει το αυγο ετοιμο.
Ειναι με αρσενικο μαζι;
Εχει φτιαξει φωλια;
Πρεπει να ειναι και μεγαλη σε ηλικια
 
Καλησπερα φενεται φουλ πυρωμενη σαν να εχει το αυγο ετοιμο.
Ειναι με αρσενικο μαζι;
Εχει φτιαξει φωλια;
Πρεπει να ειναι και μεγαλη σε ηλικια
Καλήμερα ναι την έχω με τον αρσενικό!
Δεν είναι μεγάλο σε ηλικία περσινό πουλακι δικό μου είναι.
Φώλια έχει φτιάξει εδώ και 2 βδομάδες!
 
Αυτό το μαύρο δεξιά τί είναι;Θανάση μόνο μια παρατήρηση. Είμαι από τους τελευταίους εδώ που θα δώσω συμβουλή καθώς είμαι τελείως αρχάριος στο χώρο. Μην τα στρεσσάρεις με τα πιασίματα συνέχεια και κυρίως όταν έχει κάνει φωλιά. Τα πας πίσω τα πουλιά αλλά κινδυνεύουν να βγάλουν και προβλήματα. Τις τελευταίες ημέρες ρωτάς συχνά για πουλάκια και βγάζεις φωτογραφίες κρατώντας τα.Αν έχεις κάποια υπόνοια περιέγραψε καλύτερα τί σε κάνει να ανησυχείς για το κάθε πουλί τί παρατήρησες περίεργο και αν χρειαστεί βγάζεις φωτογραφία κουτσουλιές και κοιλιά.Αυτό το πουλάκι φαντάζομαι δεν έχει κάνει αυγό και φοβάσαι για δυστοκία; Αυτό το μελανό σημείο δεν ξέρω τί είναι και αν είναι τόσο κακό. Κατά τα άλλα καλά το βλέπω.Αν τα πουλάκια τρώνε πίνουν και είναι δραστήρια δεν βλέπω για πιο λόγο φοβάσαι. Εντελώς φιλικά στο λέω και δεν σε μαλώνω.Αν όμως τα πιάνουμε γιατί κάτι δεν μας αρέσει στο τέλος θα εμφανιστούν άλλα τόσα.Ζητώ συγνώμη αν με παρεξήγησες για τον τρόπο μου.Απλά εγώ αυτά πιστεύω.
 
Γιατί ρωτάς, σε ανησυχεί κάτι;
Δεν ξερω κάτι δεν μου φαίνεται σωστό στο ολο θέμα πολύ πρησμένη μου φαίνεται από κάτω σε σχέση με άλλες καναρες

Αυτό το μαύρο δεξιά τί είναι;Θανάση μόνο μια παρατήρηση. Είμαι από τους τελευταίους εδώ που θα δώσω συμβουλή καθώς είμαι τελείως αρχάριος στο χώρο. Μην τα στρεσσάρεις με τα πιασίματα συνέχεια και κυρίως όταν έχει κάνει φωλιά. Τα πας πίσω τα πουλιά αλλά κινδυνεύουν να βγάλουν και προβλήματα. Τις τελευταίες ημέρες ρωτάς συχνά για πουλάκια και βγάζεις φωτογραφίες κρατώντας τα.Αν έχεις κάποια υπόνοια περιέγραψε καλύτερα τί σε κάνει να ανησυχείς για το κάθε πουλί τί παρατήρησες περίεργο και αν χρειαστεί βγάζεις φωτογραφία κουτσουλιές και κοιλιά.Αυτό το πουλάκι φαντάζομαι δεν έχει κάνει αυγό και φοβάσαι για δυστοκία; Αυτό το μελανό σημείο δεν ξέρω τί είναι και αν είναι τόσο κακό. Κατά τα άλλα καλά το βλέπω.Αν τα πουλάκια τρώνε πίνουν και είναι δραστήρια δεν βλέπω για πιο λόγο φοβάσαι. Εντελώς φιλικά στο λέω και δεν σε μαλώνω.Αν όμως τα πιάνουμε γιατί κάτι δεν μας αρέσει στο τέλος θα εμφανιστούν άλλα τόσα.Ζητώ συγνώμη αν με παρεξήγησες για τον τρόπο μου.Απλά εγώ αυτά πιστεύω.
Καλήμερα δεν έχω θέμα κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Τα πουλιά τα πιάνω μόνο αν καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά!
Και στην συγκεκριμένη περιπτωση αυτο που φοβάμαι είναι η δυστοκία οπως είπες και εσύ!
την καναρα την πατατηρισα όταν καθάριζα τα κλουβιά οτι είναι πολύ πρησμένη.
Για να καταλάβεις στην φωτο ούτε καν την φυσάω για να φανεί...
Και ανησύχησα γτ είδα το πρήξιμο και σκευτικα οτι έχει κανει φωλιά πάνω από 2 εβδομάδες τώρα και δεν έχει κάνει τπτ!
 
Βλέπει κάποιος κάποιο πρόβλημα μήπως;
Δε μοιάζει άρρωστο.
Πως συμπεριφέρεται..
Έχει όρεξη;
Τρώει;
Σε μένα μοιάζει σαν ένα θηλυκό που βρίσκεται στην τελευταία φάση της αναπαραγωγικής ετοιμότητας.
Δε βλέπω όμως να κάνει αυγό τα αμέσως επόμενα εικοσιτετράωρα.
Δεν έχει κάνει αυγό ακόμη
Με αφορμή τις δικές απορίες θέλω να γράψω κάτι γενικότερο... Προς όλους τους αναγνώστες και κατόχους πτηνών.
Πιάνοντας ένα πουλί για να ελέγξουμε την αναπαραγωγική ετοιμότητά πετυχαίνουμε τα ακριβώς αντίθετα από τα προσδοκώμενα αποτελέσματα.
Το έχω συναντήσει πολλές φορές... λίγο η αδημονίας, λίγο η ανησυχία, λίγο η περιέργειά μας, μας οδηγεί πολλές φορές σε έλεγχο της γενετήσιας περιοχή κυρίως των θηλυκών.
Κοντολογίς... αν βιαζόμαστε και θέλουμε να έχουμε πιο γρήγορα αναπαραγωγικά αποτελέσματα... αφήνουμε εντελώς ήσυχα τα πουλιά.
Αποδεδειγμένα όλα θα γίνουν συντομότερα από ότι αν τα ενοχλούμε.
Φώλια έχει φτιάξει εδώ και 2 βδομάδες!
Κανονικά θα έπρεπε να είχε κάνει αυγό.
Όμως κανείς δεν μπορεί να προσδιορίσει αν και πότε θα το κάνει.
Θα σου πρότεινα μάλιστα να βγάλεις σήμερα τη φωλιά και να βάλεις νέα αύριο...
Αν όντως θέλει να γεννήσει άμεσα αυγό θα την έχει έτοιμη μέχρι το απόγευμα...
 
Εγώ παλι πιστεύω οτι πολυ σύντομα θα έχεις το πρώτο αυγουλακι. Παρακολούθηση διακριτική και αν σου φανεί οτι είναι κάτω στον πάτο του κλουβιού ή άρρωστη κλπ, δίνεις λίγο ασβεστιο στο νερό, και ίσως και λίγη δεξτρόζη για ενέργεια και όλα καλα θα πάνε.
Εννοειται οτι έχεις ελέγξει το σουπιοκόκκαλο και εχει διαθέσιμο ασβεστιο. Αν θελεις βάλε και λίγο σουσαμάκι και τσόφλια αυγού για έξτρα.
 
Κοντολογίς... αν βιαζόμαστε και θέλουμε να έχουμε πιο γρήγορα αναπαραγωγικά αποτελέσματα... αφήνουμε εντελώς ήσυχα τα πουλιά.
Αποδεδειγμένα όλα θα γίνουν συντομότερα από ότι αν τα ενοχλούμε.
ακολούθησα την συμβουλή σας έβγαλα την φολια και θα την βαλω πάλι αύριο..
να δουμε τι θα γινει

Ελπίζω να πάει καλά η θηλυκιά σου.Ίσως είναι στο τελευταίο στάδιο πριν κάνει το αυγό. Την βλέπεις ζορίζεται όταν είναι στη φωλιά;
Το θέμα είναι ότι δεν κάθεται καθόλου στην φωλιά και γι αυτο ανησυχώ και το έκανα θέμα εδώ!

Εγώ παλι πιστεύω οτι πολυ σύντομα θα έχεις το πρώτο αυγουλακι. Παρακολούθηση διακριτική και αν σου φανεί οτι είναι κάτω στον πάτο του κλουβιού ή άρρωστη κλπ, δίνεις λίγο ασβεστιο στο νερό, και ίσως και λίγη δεξτρόζη για ενέργεια και όλα καλα θα πάνε.
Εννοειται οτι έχεις ελέγξει το σουπιοκόκκαλο και εχει διαθέσιμο ασβεστιο. Αν θελεις βάλε και λίγο σουσαμάκι και τσόφλια αυγού για έξτρα.
Σουπιοκοκαλο έχει μόνιμα μέσα και υγρό ασβέστιο βάζω 2 φορές την εβδομαδα.
αυγό της βάζω με το τσόφλι 1 φορά
 
Θέλει πιο συχνά αυγό Θανάση τώρα που πλησιάζουν οι μέρες για τα αυγά.3 φορές την εβδομάδα είναι καλά.
 
Σουπιοκοκκαλο, τσοφλι αυγου κ λιγο ωμ8 σουσαμι θα βαζεις. Ασβεστιο βαζουμε για 2 3 ημερες αφου κανει το 2ο αυγο γιατι αν βαζουμε ασυχνα ο οργανισμος αδρανει και "επαναπαυεται" με το ετοιμο ασβεστιο.
 
Μην τα στρεσσάρεις με τα πιασίματα συνέχεια και κυρίως όταν έχει κάνει φωλιά. Τα πας πίσω τα πουλιά αλλά κινδυνεύουν να βγάλουν και προβλήματα.
Με αφορμή τις δικές απορίες θέλω να γράψω κάτι γενικότερο... Προς όλους τους αναγνώστες και κατόχους πτηνών.
Πιάνοντας ένα πουλί για να ελέγξουμε την αναπαραγωγική ετοιμότητά πετυχαίνουμε τα ακριβώς αντίθετα από τα προσδοκώμενα αποτελέσματα.
Το έχω συναντήσει πολλές φορές... λίγο η αδημονίας, λίγο η ανησυχία, λίγο η περιέργειά μας, μας οδηγεί πολλές φορές σε έλεγχο της γενετήσιας περιοχή κυρίως των θηλυκών.
Για τους παραπάνω λόγους, όταν χωρίζουμε τα ζευγάρια μας, δηλαδή 1-2 μήνες πριν την αναπαραγωγή τότε τσεκάρουμε την υγεία τους και πως είναι από κάτω. Μετά τα αφήνουμε να πυρώσουν στην ησυχία τους!
 
Για τους παραπάνω λόγους, όταν χωρίζουμε τα ζευγάρια μας, δηλαδή 1-2 μήνες πριν την αναπαραγωγή τότε τσεκάρουμε την υγεία τους και πως είναι από κάτω. Μετά τα αφήνουμε να πυρώσουν στην ησυχία τους!
Καλησπέρα!
κάθε χρόνο τσεκάρω τα πουλιά μου πριν αρχίσω προετοιμασία να δω αν χρειάζονται κάτι παραπάνω άλλα φετος με αυτον τον καιρό δεν μπορείς να έχεις τπτ σίγουρο μια ζέστη μια κρύο!
 
Back
Top