Ασθένειες Βλέπετε κάτι ανησυχητικό στο θηλυκό μου budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos79
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos79

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2021
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,
Σήμερα είπαμε να πιούμε καφέ στην αυλή...
[automerge]1616940717[/automerge]
Βλέπετε κάτι περίεργο στη θυληκια ή εγώ ανυσηχω υπερβολικά; Γενικά τρώει πίνει, αν την πριξει ο αρσενικός τον πλακώνει. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τρέμει η ουρά της αλλά το απέδιδα στην γρήγορη αναπνοή της.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210328_170752_800x600.webp
    IMG_20210328_170752_800x600.webp
    12,7 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20210328_170743_800x600.webp
    IMG_20210328_170743_800x600.webp
    12,9 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20210328_170739_800x600.webp
    IMG_20210328_170739_800x600.webp
    18,8 KB · Προβολές: 18
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Μακάρι να είναι κάτι τέτοιο. Επειδή έχω διαβάσει ότι όταν είναι άρρωστα το κρύβουν και συνήθως είναι πολύ αργά όταν κάτι είναι φανερό αγχώνομαι...
Πάντως συμβαδίζει και με την συμπεριφορά του αρσενικού. Την ταΐζει της κάνει τσαχπινιες την καθαρίζει κλπ.
Πάντως σήμερα έξω το καταχάρηκαν μόλις προσαρμοστηκαν λίγο. Είχα πάρει επίτηδες και την κουβέρτα και για να έχουν ένα πιο κλειστό / ασφαλή χώρο αλλά και για τον καιρό. Άκουγαν τα άλλα πουλιά και άρχισαν και αυτά να κελαηδαν...
 
Θα πρέπει να παρακολουθείς τις κουτσουλιές και την γενικότερη συμπεριφορά τους, αν κάτι σε προβληματίσει μια επίσκεψη σε Πτηνίατρο για εξέταση κουτσουλιάς, έλεγχο βάρους και οτιδήποτε άλλο είναι επιβεβλημένη.
 
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τρέμει η ουρά της αλλά το απέδιδα στην γρήγορη αναπνοή της.
Αυτα οπως ακριβώς τα περιγράφεις ειναι σημάδια ασθένειας. Το πουλάκι δεν δείχνει άρρωστο στις φωτογραφίες αλλα οι φωτογραφίες δεν δείχνουν την συνολική εικόνα του.
 
@Φοίβος Καλημέρα, ξέρουμε κάποιον πτηνιατρο στις περιοχές Χαλάνδρι, Χολαργό, Παπάγου, Αγία Π κλπ; Ευχαριστώ πολύ!
 
@Φοίβος Καλημέρα, ξέρουμε κάποιον πτηνιατρο στις περιοχές Χαλάνδρι, Χολαργό, Παπάγου, Αγία Π κλπ; Ευχαριστώ πολύ!
Διάβασε όμως και τα σχόλια στις Παρουσιάσεις
 
@panos79 Αν κοιτάξεις την λίστα των κτηνιάτρων, σε αυτές τις περιοχές υπάρχει το ιατρείο της κα. Gray. Μια συμβουλή και όχι αποτροπή. Σε περίπτωση που αποφασίσεις να επισκεφτείς το συγκεκριμένο ιατρείο, διάβασε τις κριτικές και ψάξε το λίγο, ώστε να εισαι λίγο υποψιασμένος.😉 Αυτό μόνο.
 
@panos79 Καλημερα. Μάλλον έχω παρεξηγηθεί. Δεν σου πρότεινα ΠΟΤΕ την κα. Μαντακα. Έχω πάει μόνο μια φορά. Ούτε την ξέρω την κυρία. Η εμπειρία μου είναι ότι προφανώς διάβασες. Παρόλα αυτά εύχομαι όλα να πάνε καλά με το μικρό σου.
 
@marapo Καλημέρα! Δεν θα πάω επειδή πηγές εσύ απλά επειδή σε σχέση με άλλα με βολεύει. Τα υπόλοιπα είναι παντελώς εκτός για εμένα... Επίσης έψαξα και εκτός site και μάζεψα πληροφορίες. Ευχαριστώ πολύ!
 
@panos79 Συγνώμη. Κατάλαβα τελείως λάθος τις απαντήσεις σου. 🥺 Χίλια συγνώμη. 😞Αν μπορούσα θα ακυρωνα όλα τα προηγούμενα ποστ. Πήγαινε όπου επιλέξεις και μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις.
 
Back
Top