Αναπαραγωγή Βλέπω βατέματα στα budgie μου, τι πρέπει να κάνω;

Εγγραφή
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία. Εχω 2 budgie σε μεγάλη κλούβα σε εξωτερικό χώρο και τις τελευταίες μέρες βλέπω βατεματα μεταξύ τους και δεν ξέρω τι να κάνω. Δυο λεπτομέρειες είναι ότι χαλινός του θηλυκού παραμένει καφέ απο το Σεπτέμβρη και 2 δεν είχα φωλιά μέσα στο κλουβί.Απο διατροφή τα καθιερωμένα αυγό μια φορά την εβδομάδα φρούτα κάθε μέρα συν φυτρες σιταριού κάθε βδομάδα. Ευχαριστω πολύ!
 
Καλησπέρα.Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.Αν τα είχες σε εσωτερικό χώρο το συζητάγαμε.Αλλά σε εξωτερικό χώρο και με τις συνθήκες που επικρατούν δεν είναι καλή ιδέα να βάλεις φωλιά. Σε εξωτερική εκτροφή προσωπικά θα έβαζα φωλιά τέλη Μαρτίου. Κόψε αυγό και αυγοτροφή, αν δίνεις, και περιόρισε φρούτα και λαχανικά σε 1-2 φορές την εβδομάδα το πολύ, και αυτό για να μην τα ξεσυνηθίσουν, μήπως βγουν από την αναπαραγωγική φάση και το καθυστερήσεις λίγο.Αν τώρα δεις κάποιο αυγό στον πάτο του κλουβιού πέτα το.Λογικά, χωρίς φωλιά, στα 2-3 αυγά θα σταματήσει. Έχε και σε ετοιμότητα συμπλήρωμα ασβεστίου σε σταγόνες.Αφού είναι τόσο δεμένο ζευγάρι θα σου κάνουν αυγά αμέσως μόλις βάλεις φωλιά την άνοιξη, εφόσον βέβαια θέλεις να ασχοληθείς με γεννητούρια και ότι αυτό συνεπάγεται. Οπότε κάνε λίγο υπομονή.
 
Back
Top