Ασθένειες Βοήθεια! Δεν ξέρω τι έπαθε το καναρινάκι μου

aphrodita_

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2016
Μηνύματα
21
Πόλη
Καστοριά
Έχω ένα καναρινακι που ήταν πολύ ζωηρό και χαρούμενο και κελαηδουσε όλη μέρα. Έχει κάποιες μέρες που δεν κελαηδάει τόσο και σήμερα καθόλου από το πρωί ειναι συνέχεια φουσκωμένο και σαν να κοιμάται με το κεφάλι μέσα στα πούπουλα..σρο ραβδί που κάθεται σαν να τρέμει και είναι αναπουπουλιασμενο στο κεφάλι και στην ουρά.. Τι μπορεί να έχει;δν θελω να μου πάθει τίποτα...
 
Το πουλάκι το έχεις μόνιμα έξω ή μέσα στο σπίτι; Τι διατροφή παρέχεις; Αν μένεις σε μεγάλη πόλη, ειδικά στην Αθήνα, μπορείς άμεσα κιόλας να το πας σε κάποιον εξειδικευμένο στα πτηνά κτηνίατρο. Εδώ και η λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Kαλησπερα θα μπορουσες να βαλεις ενα κομματι χαρτι κουζινας στο πατο του κλουβιου να δουμε τις κουτσουλιες του;
Και ακομα να μπορεις να μας βαλεις μια φωτογραφια με την κοιλια του ισως το πουλακι να εχει εντερικα
 
Ζω Καστοριά το έχω πάντα μέσα και τρώει καρότο μαρουλάκι σπορακια την τροφή γ τα καναρινια και λίγο χωμακι του βάζω.. Τωρα θα σας πω και για τις κουτσουλιές του.. Ευχαριστώ πολύ παιδιά
 
Η κατάσταση που περιγράφεις είναι άκρως ανησυχητική...
Κινδυνεύει άμεσα η ζωή του...
Γιατρός όπως γράφει και η Αλίκη...
Ένα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και λίγα λεπτά αργότερα βγάλε μερικές φωτογραφίες. Θα τις χρειαστεί και ο γιατρός αλλά και εμείς εδώ για να συζητήσουμε.
Αν καταφέρεις... Παραμερίζοντας με λίγο νερό... Τα πούπουλα της κοιλιάς και του στήθους του... Να βγάλεις κι από κει μερικές...
Θα περιμένουμε νεότερα

Υ. Γ. ευτυχώς με πρόλαβε η αμεσότητα του forum... μπράβο @Kwstas26
 
τρώει καρότο μαρουλάκι
Αν αυτά δεν πλύθηκαν και δεν στέγνωσαν καλά τότε ίσως να τον βλέπεις έτσι επειδή έπαθε κάποιου είδους δηλητηρίαση.. ☹

σπορακια την τροφή γ τα καναρινια
Συσκευασμένη ή χύμα τροφή;

λίγο χωμακι
Γιατί του βάζεις χώμα; Τι χώμα ακριβώς;

τωρα θα σας πω και για τις κουτσουλιές του
Ανέβασε φώτο με τις κουτσουλιές του...
 
Αν αυτά δεν πλύθηκαν και δεν στέγνωσαν καλά τότε ίσως να τον βλέπεις έτσι επειδή έπαθε κάποιου είδους δηλητηρίαση.. ☹


Συσκευασμένη ή χύμα τροφή;


Γιατί του βάζεις χώμα; Τι χώμα ακριβώς;


Ανέβασε φώτο με τις κουτσουλιές του...
Ψωμί έγραψα όχι χωμα

Δν μπορώ να σας στείλω και φωτι λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο... Ναι συσκευασμένη τροφή.. Τωρα για τα λαχανικά δν ξέρω αν έκανα λάθος
 
Ψωμί έγραψα όχι χωμα
Αν κοιτάξεις πιο πάνω στο μήνυμα σου χωμάκι έγραψες.. :)

Δν μπορώ να σας στείλω και φωτι λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο...
Γι αυτό το πρόβλημα δες εδώ: petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/

τωρα για τα λαχανικά δν ξέρω αν έκανα λάθος
Τα έπλυνες καλά πριν του τα δώσεις; Τα στέγνωσες καλά;
 
Πρωτη φορα ακουω να βαζουν ψωμι στα καναρινια.
Δεν ξερω αν στο ειπε καπιος αυτο το να βαζεις ψωμι αλλα τα καναρινια δεν ειναι σπουργιτια ουτε περιστερια.
Πιστευω πως το προβλημα ειναι εντερικο με τα λαχανικα που του εβαζες αν δεν εχουν πλυθει καλα με ξυδι και νερο και να εχουν στεγωσει καλα τοτε πολυ πιστευω πως κινδυνευει.
Προσπαθησε μια φωτο σε παρακαλω να μας βγαλεις την κοιλια απο κατω.
 
Πρωτη φορα ακουω να βαζουν ψωμι στα καναρινια.
Δεν ξερω αν στο ειπε καπιος αυτο το να βαζεις ψωμι αλλα τα καναρινια δεν ειναι σπουργιτια ουτε περιστερια.
Πιστευω πως το προβλημα ειναι εντερικο με τα λαχανικα που του εβαζες αν δεν εχουν πλυθει καλα με ξυδι και νερο και να εχουν στεγωσει καλα τοτε πολυ πιστευω πως κινδυνευει.
Προσπαθησε μια φωτο σε παρακαλω να μας βγαλεις την κοιλια απο κατω.
Ν σκάσω ειμαι δεν ήξερα ότι δν κάνει..ςιχα απο πάντα καναρίνια πρώτη φορά ταλαιπωρώ κάποιο έτσι με το φαγητό.. Τωρα είδα τις κουτσουλιές του σαν διάρροια εχει το καημένο μου
 
τωρα είδα τις κουτσουλιές του σαν διάρροια εχει το καημένο μου
Αν του δίνεις πολλά λαχανικά βρεγμένα τότε είναι λογικό.. Αλλά δεν νομίζω πως είναι μόνο αυτός ο λόγος που είναι φουσκωμένο και κοιμάται.. Δώστου ηλεκτρολύτες ή νερό με ζάχαρη να πάρει δυνάμεις και οπωσδήποτε αν θες να σε βοηθήσουμε, και για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης του πουλιού, στείλε μας φώτο της κοιλιάς του και των κουτσουλιών του. Το λινκ αυτό: petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ θα σε βοηθήσει να ανεβάσεις τις φώτο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δν νομίζω πως θα τακαταφερει... Δν μπορεί ούτε στα ποδαράκια τ να σταθεί τα έχει ανοιχτά κ κάθεται κάτω κάτω.. Θα τ βάλω νερό με ζάχαρη αλλα δύσκολα.. Ευχαριστώ πολυ παντως

Αν του δίνεις πολλά λαχανικά βρεγμένα τότε είναι λογικό.. Αλλά δεν νομίζω πως είναι μόνο αυτός ο λόγος που είναι φουσκωμένο και κοιμάται.. Δώστου ηλεκτρολύτες ή νερό με ζάχαρη να πάρει δυνάμεις και οπωσδήποτε αν θες να σε βοηθήσουμε, και για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης του πουλιού, στείλε μας φώτο της κοιλιάς του και των κουτσουλιών του. Το λινκ αυτό: petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ θα σε βοηθήσει να ανεβάσεις τις φώτο!
Έστειλα στο email μια φωτογραφία π μπόρεσα να βγάλω.. Ευχαριστώ πολύ!
 
Η υγρασία που πιθανόν να έχουν τα φρεσκοπλυμένα φύλλα έχει ελάχιστη για να μην πω μηδενική συμμετοχή στη διάρροια των πουλιών. Σίγουρα οι "πρασινάδες" κάνουν λίγο περισσότερο υγρές τις κουτσουλιές τους.
Η διαφοροποίηση ή καλύτερα η διατάραξη της εντερικής ισορροπίας και η επικείμενη διάρροια προέρχεται από μικροβιακής φύσεως επιθέσεις.
Το ψωμί είναι μη αφομοιώσιμο από το εντερικό σύστημα των καναρινιών και πολλών πουλιών ακόμη και της κότας που δε φημίζεται για την εκλεκτικότητά της. Στα περισσότερα πουλιά προκαλεί διάρροια.
@aphrodita_ απομακρύνεις όλα όσα φαγώσιμα υπάρχουν στο κλουβί εκτός από το μείγμα σπόρων.
Καθαρίζεις καθημερινά το χώρο του πουλιού...
Αν δεν είναι αργά για το πεπτικό σύστημα του καναρινιού... Θα επανέλθει σιγά σιγά.
 
Το, τί έχει, είναι θέμα γιατρού. Μέχρι να το βρούμε εμείς απο μακρυά, θα έχει "ταξιδέψει" το πουλάκι. Το ψωμί πάντως δεν είναι αυτό που το "χάλασε".Αφροδίτη, μπορείς να το βοηθήσεις με... Ζέστη(πολύ ζέστη, ακόμα και 30 β.) - σπόρους μαλακούς και θρεπτικούς (ΠΕΡΙΛΛΑ) - με ΔΕΞΤΡΟΖΗ στο νερό του. Ετσι ίσως δοθεί λίγος χρόνος μέχρι να πάρει την σωστή φαρμακευτική αγωγή.
 
Δν νομίζω πως θα τακαταφερει... Δν μπορεί ούτε στα ποδαράκια τ να σταθεί τα έχει ανοιχτά κ κάθεται κάτω κάτω.. Θα τ βάλω νερό με ζάχαρη αλλα δύσκολα.. Ευχαριστώ πολυ παντως
Αν του το βάλεις στην ποτίστρα δε θα το πιει ποτέ.. Πιάστο μαλακά μαλακά και δώστου νερό με ζάχαρη.. Αν μπορείς φτιάξε ένα χυλό με βραστό αυγό, χλιαρό νερό και φρυγανιά, μια κρέμα και τάισε τον με σύριγγα.. Αν τα καταφέρει με αυτές τις κινήσεις SOS, και αν είναι καλύτερα τότε το ξανασυζητάμε! Εύχομαι να βελτιωθεί η κατάσταση του!

Αγαπημένοι μου @misalouris και @mgerom δεν νομίζω ότι το καναρινάκι έχει δυνάμεις να φάει και να σπάσει σπόρους μόνο του.. Πρέπει να το ταΐσει με σύριγγα κατά τη γνώμη μου και να του δώσει νερό με Δεξτρόζη (Ηλεκτρολύτες) ή πιο άμεσα νερό με ζάχαρη..
 
...
Αγαπημένοι μου @misalouris και @mgerom δεν νομίζω ότι το καναρινάκι έχει δυνάμεις να φάει και να σπάσει σπόρους μόνο του... Πρέπει να το ταΐσει με σύριγγα κατά τη γνώμη μου και να του δώσει νερό με Δεξτρόζη (Ηλεκτρολύτες) ή πιο άμεσα νερό με ζάχαρη...

Εχεις δίκιο. Δεν είδα το τελευταίο πόστ. Αλλά δυστυχώς ενήλικα άτομα, ταϊσμένα με την βία κάτω απο τέτοιες συνθήκες δεν έχουν επιστροφή
 
Μη καθυστερείς, πάρε από το φαρμακείο κάψουλες ενεργού άνθρακα (για ανθρώπινη χρήση) και μια μικρή σύριγγα.
Διαλύουμε σε χλιαρό νερό (1/4 μικρού φλιτζανιού του καφέ), 1-2 κάψουλες ενεργού άνθρακα, ανακατεύουμε πολύ καλά (διαλύεται με δυσκολία).
Για άμεση λήψη, δίνουμε στο στόμα του πουλιού να πιει σταγόνα-σταγόνα με σύριγγα (χωρίς βελόνα).
Ενεργός Άνθρακας, οδηγίες χορήγησης σε έκτακτη ανάγκη
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ γ όλα είστε υπέροχοι και μπράβο σας που αγαπάτε τόσο τα κατοικίδια μας.. Δυστυχως το δικό μ δν τα κατάφερε σήμερα έπρεπε ν κανω κάτι τις προηγούμενες μέρες π σταμάτησε ν κελαηδάει, στο επόμενο που θα πάρω θα ψάξω καλα για το πως να το προστατέψω.. Πολυ λυοηθηκα σήμερα :'(
 
Back
Top