Γενικά Βοήθεια για αναγνώριση φύλου καναρινιών

vasilis

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
53
Πόλη
Κύμη
Γεια σας, είμαι καινούριος στο forumκαι γενικός στο καναρίνια, θα ήθελα την βοήθεια σας για δυο καναρίνια που ενώ τα έχω αγοράσει τον χειμώνα για θηλυκά ούτε φωλιά έφτιαξαν και ούτε αβγά έκαναν ενώ τα είχα με αρσενικά μαζί, αντίθετος κατά διαστήματα σιγώ κελαηδούν, ανεβάζω από τρεις φωτογραφίες από κάθε καναρίνι με πρώτη μια ολόσωμη για το καθένα,

καναρίνι (1)

rsz_1_zpsfvgck8ci.webp rsz_23_zpsnpuscfgq.webp rsz_32_zpspcckhddn.webp

καναρίνι (2)

rsz_4_zps07sfhe64.webp rsz_56_zpslhosuv21.webp rsz_65_zpsvkmjuguh.webp

Αναμένω την γνώμη και βοήθεια σας

Σας ευχαριστώ
 
Με μια γρήγορη ματιά το πρώτο αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό...
Τι ηλικία έχουν τα καναρίνια;

Όταν αγοράστηκαν το χειμώνα μου είπαν πως ήταν για αναπαραγωγή άρα λογικά θα πρέπει να είχαν τουλάχιστον ένα χρόνο, δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω την ακριβή ηλικία τους
 
Όταν αγοράστηκαν το χειμώνα μου είπαν πως ήταν για αναπαραγωγή άρα λογικά θα πρέπει να είχαν τουλάχιστον ένα χρόνο, δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω την ακριβή ηλικία τους
Αν δεν υπάρχει σωστή προετοιμασία δεν θα έχεις τα προσδοκώμενα ποτέ αποτελέσματα
Αν ηλικιακά είναι γερασμένα - υπέργηρα δεν θα μπορέσουν να αναπαραχθούν ποτέ..
Θεωρώ πως πρέπει να διαβάσεις όσα σχετικά με την αναπαραγωγή έτσι ώστε του χρόνου να είσαι έτοιμος.
 
Μπορει και να ειναι αρκετα νεαρα για να αναπαραχθουν.. Δηλαδη να ηταν μικροτερα του ετους οταν τα πηρες.
 
Αν δεν υπάρχει σωστή προετοιμασία δεν θα έχεις τα προσδοκώμενα ποτέ αποτελέσματα
Αν ηλικιακά είναι γερασμένα - υπέργηρα δεν θα μπορέσουν να αναπαραχθούν ποτέ..
Θεωρώ πως πρέπει να διαβάσεις όσα σχετικά με την αναπαραγωγή έτσι ώστε του χρόνου να είσαι έτοιμος.
Misalouriσε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Μπορει και να ειναι αρκετα νεαρα για να αναπαραχθουν.. Δηλαδη να ηταν μικροτερα του ετους οταν τα πηρες.
myraεσύ συμφωνείς ότι το πρώτο είναι αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό;
 
Ετσι μου φαινεται, αλλα χρυσο μου δεν ξερω αν υπαρχει πιο ασχετος ανθρωπος απο μενα :) Ειμαι της κλασσικης, αν δε δεις αυγο ειναι αρσενικο (που και παλι δεν ισχυει παντα) Οποτε εμπιστευομαι την κριση του κυριου Γιαννη!
 
Και εμένα μου φαίνεται για αρσενικό το πρώτο και θηλυκό το δεύτερο.
 
Το πρώτο 100% αρσενικό και μη σου πω και πυρωμένο! Το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω πολύ καλά... Εγώ θα έλεγα αρσενικό αλλά με μεγάλη αβεβαιότητα.. Τα είχες μαζί με αρσενικό στο ίδιο κλουβί και δεν είδες μάχες ή τσακωμούς;
 
Το πρώτο 100% αρσενικό και μη σου πω και πυρωμένο! Το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω πολύ καλά... Εγώ θα έλεγα αρσενικό αλλά με μεγάλη αβεβαιότητα.. Τα είχες μαζί με αρσενικό στο ίδιο κλουβί και δεν είδες μάχες ή τσακωμούς;
Για όσο το είχα μαζί με αρσενικό σκοτωνόντουσαν όταν όμως έβαλα το διαχωριστικό κάγκελο στην μέση της ζευγαρωστρας και τα χώρισα τότε δεν σταματούν να φιλιούνται να είναι κολλημένα στο κάγκελο να ταΐζονται και να μην αλλάζουν την θέση ούτε στον ύπνο, έβγαλα το κάγκελο μετά από λίγες ημέρες και πάλι τα ίδια σκοτωμός και τώρα τα έχω χώρια πάλι να μην τραυματιστούν, επίσης και τα δυο στης φωτογραφίες ψιλό κελαηδούν όχι στην ίδια ένταση με τα αρσενικά,

Χεριάζετε να βγάλω κάποια πιο συγκεκριμένη φωτογραφία έτσι ώστε ναι είναι πιο σαφής;
 
Για όσο το είχα μαζί με αρσενικό σκοτωνόντουσαν όταν όμως έβαλα το διαχωριστικό κάγκελο στην μέση της ζευγαρωστρας και τα χώρισα τότε δεν σταματούν να φιλιούνται να είναι κολλημένα στο κάγκελο να ταΐζονται και να μην αλλάζουν την θέση ούτε στον ύπνο, έβγαλα το κάγκελο μετά από λίγες ημέρες και πάλι τα ίδια σκοτωμός και τώρα τα έχω χώρια πάλι να μην τραυματιστούν, επίσης και τα δυο στης φωτογραφίες ψιλό κελαηδούν όχι στην ίδια ένταση με τα αρσενικά,

Χεριάζετε να βγάλω κάποια πιο συγκεκριμένη φωτογραφία έτσι ώστε ναι είναι πιο σαφής;
Δεν υπάρχει λόγος..
Κάτι πήγε "στραβά" φέτος και χάθηκε άδοξα η αναπαραγωγική περίοδος...
Μείνε συντονισμένος εδώ, διάβασμα των σχετικών... και του χρόνου θα γεμίσεις τον τόπο καναρίνια...
 
Για όσο το είχα μαζί με αρσενικό σκοτωνόντουσαν όταν όμως έβαλα το διαχωριστικό κάγκελο στην μέση της ζευγαρωστρας και τα χώρισα τότε δεν σταματούν να φιλιούνται να είναι κολλημένα στο κάγκελο να ταΐζονται και να μην αλλάζουν την θέση ούτε στον ύπνο, έβγαλα το κάγκελο μετά από λίγες ημέρες και πάλι τα ίδια σκοτωμός και τώρα τα έχω χώρια πάλι να μην τραυματιστούν, επίσης και τα δυο στης φωτογραφίες ψιλό κελαηδούν όχι στην ίδια ένταση με τα αρσενικά,

Χεριάζετε να βγάλω κάποια πιο συγκεκριμένη φωτογραφία έτσι ώστε ναι είναι πιο σαφής;
Ποιο απ τα δύο ήταν με το αρσενικό και δίνανε φιλάκια; Μπερδεύτηκα...
 
Όλο αυτό που έγραψα παραπάνω αφορά το δεύτερο καναρίνι :)
Ε τότε πιστεύω πως είναι θηλυκό που λόγω καιρού ή ηλικίας δεν πύρωσε! Του χρόνου με σωστή προετοιμασία και όσο μένεις στην παρέα μας θα εκδηλωθεί και αυτή η μικρή κυρία! 😉 😛
 
Back
Top