Φροντίδα Βοήθεια για επιλογή πολυβιταμίνης

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Θα ηθελα να παρω μια πολυβηταμινη για να ενυσχησω την διατροφη των πουλιων μου και επειδη το ενα κοκατιλ επειδη ειναι μικρο και σταματησε την κρεμα πριν απο μισο μηνα και μου εκανε νερουλες κουτσουλιες οπως σας ειχα πει, ο εκτροφεας και απο που το πειρα με ειπε να παρω πολυβηταμινες και συγκεκριμενα τις Bogena https://petbirds.gr/product/beaphar-multi-vit-bird/ και King Essential Multi - Komplex Plus.
 
Εγώ σπάνια τους δίνω, μία με δύο φορές τον χρόνο, χωρίς λόγο, έτσι μήπως και υπάρχει κάποια έλλειψη και χρησιμοποιώ της Bogena.
Δεν ξέρω για την άλλη, περίμενε κάποιον που ίσως την χρησιμοποιεί.
 
Τα κάθε είδους βοηθητικά σκευάσματα δίνονται κυρίως στις περιπτώσεις που τα σιτιζόμενα πτηνά στερούνται κάποια βασικά για την υγεία τους "στοιχεία" όπως τα φρέσκα λαχανικά ή φρούτα, πρωτεΐνες ή βρίσκονται σε μεγάλους αριθμούς σε "κλειστούς" χώρους και κυρίως έχουν μικρή ή ελάχιστη επαφή με το ηλιακό φως και τις απαραίτητες ηλιακές ακτίνες.
Αν όλα τα παραπάνω είναι υπό πλήρη έλεγχο στη διαβίωση του πτηνού, δε βλέπω το λόγω χορήγησης τέτοιων βοηθητικών σκευασμάτων, δε βλέπω καν την αναγκαιότητά τους.
Η υπερ-δοσολογία σε βιταμινούχα σκευάσματα αντί για το προσδοκώμενο καλό κάνουν "συνήθως" κακό.
Είναι απαραίτητα κυρίως, όταν τα πτηνά "βγαίνουν" από αναρρώσεις ασθενειών με τις αντίστοιχες χορηγήσεις φαρμάκων και αντιβιώσεων ή μπαίνουν σε περιόδους "ψηλότερων" οργανικά απαιτήσεων, όπως είναι η πτερόρροια ή βρίσκονται μετά τον απογαλακτισμό τους κλπ.
Για το συγκεκριμένο πτηνό και την υγεία του που βρίσκεται σε "κίνδυνο" νομίζω πως θα το βοηθήσεις... η αιτία όμως της διάρροιας δεν θα πάψει να υπάρχει και θέλει περισσότερη προσοχή... ίσως χρειαστεί και επίσκεψη σε κάποιον γιατρό.
Για τα υπόλοιπα τώρα... αν ένα πτηνό βρίσκεται σε πολύ καλή υγεία, δεν τα έχει καμία ανάγκη τουλάχιστο άμεση. Από αυτά που κατά καιρούς διαβάζω από σένα... Νομίζω πως τα έχεις καλύψει σε μεγάλο βαθμό...
Το σκεύασμα της bogena που προτείνεις είναι ένα από τα καλά και σίγουρα μπορεί να βρεις κι άλλα εφάμιλλα, ή ακόμη και καλύτερα. Γνωρίζω κάποια χωρίς απαραίτητα να είναι καλύτερα ή χειρότερα όπως... Ferti VIT το CEDE MULTIVIT το Compex Quiko το OROPHARMA-Omni-Vit ... ασφαλώς υπάρχουν περισσότερα χωρίς να γνωρίζω αν διαφοροποιούνται για το είδος των πτηνών. Εγώ χρησιμοποιώ το Multivitamine του Dr. COUTTEEL
Δήμο... επειδή πιθανόν να διαβάζουν και παιδιά με μικρότερη εμπειρία να πούμε πως σίγουρα είναι απαραίτητο να βρίσκεται σε κάποιο ντουλάπι για κάποιες έκτακτες περιπτώσεις... αλλά πρέπει να το χρησιμοποιούμε περισσότερο με σύνεση και όποτε υπάρχει πραγματική ανάγκη... όπως στην περίπτωση με το φιλαράκο σου.
Το ερώτημα είναι ρητορικό και αφορά όλη την παρέα... χρειάζονται τις πολυβιταμίνες τα πτηνά μας ή απλά θέλουμε να αισθανόμαστε καλύτερα απέναντί τους?
 
Καλησπερα Γαννη, κατανοω ολα αυτα και για αυτον ακριβως το λογο το θελω διοτι το πουλι ειναι υποσιτισμενο και επειδη ειναι μολις 3 μηνων και ο εκτροφεας μου ειπε να μην του δινω φορυτα και λαχανικα απο τωρα επειδη ειναι μικρο και εχει ενα θεμα με τις κουτσουλιες το οποιο σχεδον το ξεπερασε. Ειναι 3,5 μηνων και ειναι 68γρ. Επισης την bogena για παπαγαλους ειναι και για καναρινια
 
Καλησπερα Γαννη, κατανοω ολα αυτα και για αυτον ακριβως το λογο το θελω διοτι το πουλι ειναι υποσιτισμενο και επειδη ειναι μολις 3 μηνων και ο εκτροφεας μου ειπε να μην του δινω φορυτα και λαχανικα απο τωρα επειδη ειναι μικρο και εχει ενα θεμα με τις κουτσουλιες το οποιο σχεδον το ξεπερασε. Ειναι 3,5 μηνων και ειναι 68γρ. Επισης την bogena για παπαγαλους ειναι και για καναρινια
Ναι Δήμο.. Πρέπει στη συγκεκριμένη περίπτωση να συνεχίσεις τη "βοήθεια" στο πτηνό.
Εγώ με αφορμή την ερώτησή σου μίλησα γενικά για τα προς χορήγηση σκευάσματα και τη "συνήθεια" της συνεχής και πολύ πιθανά μη απαραίτητης χορήγησής τους.
Να δούμε μέσα από τα γραφόμενα, αν τα πουλιά τα χρειάζονται πραγματικά.
 
Δήμο αφού δεν τρώει ικανοποιητικά τα σπόρια γιατί σταμάτησες την κρέμα; Πρέπει να την συνεχίζουμε όσο την έχει ανάγκη το πουλί. Άλλα ξεπετάγονται γρήγορα άλλα αργότερα. Δεν τα αφήνουμε νηστικά για κανένα λόγο.
 
Δήμο αφού δεν τρώει ικανοποιητικά τα σπόρια γιατί σταμάτησες την κρέμα; Πρέπει να την συνεχίζουμε όσο την έχει ανάγκη το πουλί. Άλλα ξεπετάγονται γρήγορα άλλα αργότερα. Δεν τα αφήνουμε νηστικά για κανένα λόγο.
Καταρχας το πουλακι το πειρα απο εκτροφεα και την κρεμα την σταματησε 2,5 μηνων (εχει 1 μηνα τωρα)! Κατα δευτερον ουτε εγω το ηξερα (παρολο που τρωει αρκετα και ειναι ''λεμαργο'' συνεχεια τρωει και φωναζει),το διαπιστωσα αυτες τις μερες και μου ειπε ο εκτροφεας να του δωσω πολυβιταμινες! Εγω θα της δινω και αυγο 2 φορες την εβδομαδα για να παει τουλαχιζτον 80 γραμμαρια. Θα της βαλω και παραπανω ηλιοσπορους, που εχουν πολλους υδατανθρακες.
 
Έχω μπερδευτεί λίγο από τις περιγραφές σου. Έχεις την δυνατότητα να της κάνεις εξέταση στις κουτσουλιές;
Τι δεν ήξερες και το διαπίστωσες αυτές τις μέρες; Φαίνεται το κόκκαλο του στέρνου στο πουλάκι; Η καρίνα δηλαδή;
 
Το ερώτημα είναι ρητορικό και αφορά όλη την παρέα... χρειάζονται τις πολυβιταμίνες τα πτηνά μας ή απλά θέλουμε να αισθανόμαστε καλύτερα απέναντί τους?
Συμφωνώ και επαυξάνω, αυγουλάκι, μήλο, μπρόκολο, φρέσκα χορταράκια.
 
Back
Top