Φροντίδα Βοήθεια για μωρό περιστέρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης varney
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

varney

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2016
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Γεια χαρά σε όλους!
Πριν 5 ημέρες περίπου βρήκα ένα μικρό περιστεράκι παρατημένο από τους γονείς του και το πήρα σπίτι να το φροντίσω μέχρι να μεγαλώσει. Υπολογίζω οτι τώρα πρέπει να είναι περίπου 15 ημερών. Μέχρι στιγμής φαίνεται να τα πάει καλά, αλλά επειδή μέχρι τώρα δεν είχα καμία ιδέα για το θέμα, έχω μερικές απορίες.
Τώρα που είναι μικρό το ταίζω μίγμα σε σκόνη για μικρά πουλία με σύριγγα, περίπου 10-15 ml, τρεις φορές την ημέρα και δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λιγο. Ο πρόλοβος του φουσκώνει αρκετα, αλλα μου φωνάζει και φαίνεται να πεινάει συνέχεια, μήπως κανω κάτι λάθος;
Σε ποια ηλικία μπορώ να αρχίσω να του δίνω στερεά τροφή, και τι να του δώσω; Θα ήθελα αν γινεται να πάρω έτοιμο μίγμα σπόρων, αλλά νομίζω ότι θα δυσκολευτώ να βρώ κάτι ειδικό για περιστέρια, οπότε τι να του πάρω; Η τροφή για καναρίνια για παράδειγμα θα ήταν κατάλληλη;
Τέλος, με αγχώνει το πώς θα καταφέρει να πετάξει. Μου είναι αδύνατον να το κρατήσω μεσα στο σπίτι όταν θα μεγαλώσει, γιατί έχω δύο σκύλους. Φαντάζομαι ότι όταν θα έρθει η ώρα θα του βάλω το καλάθι του στο μπαλκόνι, για να πετάξει όταν είναι έτοιμο, αλλά αφενός μένω στον 4ο όροφο και φοβάμαι μην πέσει στην πρώτη του πτήση και αφετέρου δεν έχει τύχει να δω πολλά περιστέρια στη γειτονιά μου, παρα μόνο κάποιες δεκαοχτούρες. Θα έχει πιστεύετε πρόβλημα;
Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου είναι πολύτιμη!
 
Σε όλα τα περιστεροειδή οι γονείς ταΐζουν σπόρους που τους έχουν βάλει στον πρόβολο τους.
Θα σου πρότεινα χωρίς να είμαι ειδικός να βάλεις λίγο στάρι, και βρώμη... ίσως και λίγο σπασμένο καλαμπόκι... σε λίγο βραστό νερό και να το αφήσεις για μερικές ώρες μέχρι να γίνει χλιαρό...
Στη συνέχεια θα το δώσεις στο πουλάκι.
Νομίζω πως είναι καλή η συνταγή...
Βέβαια περισσότερα θα μας γράψουν οι περιστεράδες όταν μπουν.
 
Σε όλα τα περιστεροειδή οι γονείς ταΐζουν σπόρους που τους έχουν βάλει στον πρόβολο τους.
αυτό γίνετε μετά την πρώτη εβδομάδα της ζωής τους μέχρι τότε τα ταΐζουν με ειδικό γάλα που παράγετε στον πρόλοβο και των δύο γονιών

Αφού είναι 15 ημερών μπορείς να συνεχίσεις με σπόρους μουλιασμένους σε χλιαρό νερό (κατάλληλοι σπόροι είναι από: σιτάρι, κριθάρι και καλαμπόκι) καλό θα ήταν να συνεχίσεις και την τροφή που του δίνεις συμπληρωματικά για να παίρνει και προτείνεις.

Το περιστεράκι τώρα θα είναι σε θέση να φάει μόνο του όταν φτάσει στον ένα μήνα της ζωής του, και τότε είναι που θα αρχίσει της πρώτες πτήσεις (δεν θα είναι όμως σε θέση να ζήσει μόνο του) οπότε μέχρι τις 35 - 40 ημερών θα χρειαστεί να μείνει μαζί σου, μετά μπορεί να ζήσει ελεύθερο.
 
Γιώργο, τα περιστέρια μαθαίνουν απο μόνα τους ποιες τροφές μπορούν να καταναλώσουν και που μπορούν να τις βρουν ή αυτο το διδάσκονται απο τους γονείς τους;
 
Γιώργο, τα περιστέρια μαθαίνουν απο μόνα τους ποιες τροφές μπορούν να καταναλώσουν και που μπορούν να τις βρουν ή αυτο το διδάσκονται απο τους γονείς τους;
Βασικά μαθαίνουν βλέποντας τα υπόλοιπα,
αλλά και μόνα τους τα βρίσκουν με μια μικρή υπόδειξη απο εμάς (ιδίως για το νερό πρέπει να τους βουτήξεις το ράμφος μια δυο φορές στο μπολ για να καταλάβει)
 
Βάλε λίγο σιτάρι, λίγο καλαμπόκι και βρώμη στο μπλέντερ μέχρι να γίνει σκόνη - τρίψαλα. Διαφορετικά αγόρασε λίγο φύραμα. Μούλιασε τα μέχρι να γίνει ένας λασπερός πολτός και δώσε του μα φάει με την σύριγκα. Να γεμίζει καλά ο πρόλοβος. Όταν μεγαλώσει 20+ ημέρες να του ρίχνεις και μερικούς σπόρους να τρώει μόνο του. Για το νερό σου είπε ο Γιώργος.
 
στη τροφη τα παν(φυραμα για κοτοπουλακια επισης ειναι οτι πρεπει)
τα πρωτα πεταγματα εχουν κινδυνο οποτε μην το επισπευσεις και παρακολουθα το στο πρωτο αν μπορεις
τωρα οπως ειπε και ο george98 μαθαινουν βλεποντας τα αλλα και τους γονεις κυριως, ασε λιγο σταρι στο μπαλκονι σου οταν πρωτοπεταξει για να το βοηθησεις(αν και αυτο ισως το κανει να ερχεται καθεμερα εκει για τροφη δε ξερω αν αυτο το θελεις)-παντως εχεις καιρο ακομα ωσπου να γινει αυτονομο στη τροφη
 
Σας ευχαριστω πολύ όλους, θα προσπαθήσω οταν μεγαλώσει λίγο ακόμα να τον μαθω να τρώει στερεά, σε συνδυασμό με την κρεμα που του δινω τωρα, Πάντως όσο περνάνε οι μέρες όλο και τσιμπολογαει την εφημερίδα του μπας και βρει τίποτα φαγωσιμο. Όταν μαθει να πεταει παντως δεν με πειραζει καθολου να με επισκεπτεται στο μπαλκονι για φαγητο, ισα-ισα μου αρεσει κιολας. Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι καλα και να μην κινδυνευει
 
Back
Top