Φροντίδα Βοήθεια για νέα παπαγαλάκια

Εγγραφή
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
15
Πόλη
Ερμούπολη
Καλησπέρα στην ομάδα Χρόνια Πολλά με υγεία και κάθε καλό.
Αγόρασα προχτές ένα ζευγάρι παπαγαλάκια.
Χτες δεν έφαγαν καθόλου ούτε νερό ήπιαν.
Μου είπαν να βάλω σε ένα πιατάκι φαγητό πράγμα που το έκανα και έφαγαν άλλα στις ταιστρες δεν πάνε. Επίσης δεν πίνουν νερό καθόλου. Τι πρέπει να κάνω;
Μήπως δεν έχουν προσαρμοστεί;
Το θηλυκό είναι αρκετά ζωηρό
[automerge]1577647843[/automerge]
20191229_213006.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νίκο καλώς ήρθες, Χρόνια πολλά, να τα χαίρεσαι!
Μήπως δεν έχουν προσαρμοστεί;
Ακριβώς αυτό συμβαίνει, χρειάζονται το χρόνο τους για να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον και να νοιώσουν ασφάλεια.
Φρόντισε να τους παρέχεις μια επώνυμη συσκευασμένη τροφή και καθαρό νερό καθημερινά.
Επίσης φρόντισε να υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί. (η καλύτερη πηγή ασβεστίου)
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφία που να φαίνεται όλο το κλουβί για να σου προτείνουν τα μέλη που ασχολούνται με παπαγάλους τυχόν βελτιώσεις.
Στο ''Διατροφή παπαγάλων'' θα βρεις πλήθος πληροφοριών.

Καλές γιορτές!
 
Σε ευχαριστώ Ιωάννη για την βοήθεια
Έχω ανησυχήσει λίγο
Ανεβάζω και φώτο από όλο το κλουβί
Τους εχω και σουπιοκοκκαλο και αυγοτροφη
[automerge]1577650092[/automerge]
20191229_215857.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
κάνε τις παρακάτω αλλαγές
20191229_215857.webp
βάλε το πιατάκι ανάμεσα στις δυο πατήθρες.
Την καρδούλα πέτα της και βάλε ένα σουπιοκόκκαλο.
ανέβασε φωτογραφίες από τις ταίστρες.
 
ανέβασε φωτογραφίες από τις ταίστρες.
Ναι Νικόλαε, οι συγκεκριμένες από ό,τι φαίνεται δεν είναι οι καλύτερες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Πρέπει να βάλεις δύο ταΐστρες από τις οποίες θα τρώνε την τροφή τους χωρίς πρόβλημα και σιγά σιγά να αποσύρεις το πιάτο. Είναι επικίνδυνο για την υγεία τους να υπάρχει τροφή εκει που καταλήγουν τα περιττώματά τους.

Τους εχω και σουπιοκοκκαλο
Σουπιοκόκκαλο είναι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/

Τους εχω και σουπιοκοκκαλο και αυγοτροφη
Τι είδους; Μπορούμε να δούμε τη συσκευασία; Για το νερό τουλάχιστον μην ανησυχείς. Δεν πίνουν πολύ συχνά από τη φύση τους. Κοίταξε μερικές πληροφορίες για τα παπαγαλάκια.
 
Καλώς ήρθες Νίκο, χρόνια πολλά! 🙂
Το κλουβί κατά την άποψή μου είναι μικρό.
Βλέπω πως το έχεις τοποθετήσει μπροστά από μια πόρτα δηλ σ΄ένα πέρασμα... Τα πουλιά χρειάζεται να αισθανθούν ασφάλεια, στερέωσε ένα πανί στο πίσω μέρος και στα πλαϊνά του κλουβιού ώστε να τους δίνει την αίσθηση της κάλυψης και κάποιας ''απομόνωσης''.
Βγάλε τις ταίστρες που έχει το κλουβί, πάρε μικρές εσωτερικές ανοξείδωτες .
Άλλαξε τις πατήθρες στη διάταξη-ύψος, αλλά και στο είδος βάλε ξύλινες διαφορετικής περιμέτρου (πιο χοντρές αλλά και λεπτότερες), το μήκος αυξομειώνεται κόβοντας τες...
Ο χώρος είναι μικρός, βγάλε την κούνια, όταν πάρεις μεγαλύτερο κλουβί μπορείς να κατασκευάσεις μία που να χωρούν να κάθονται και οι δυο.
5857 (500 x 494).jpg
Να τα χαίρεσαι!
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@, Σας Ευχαριστώ για την βοήθεια!
[automerge]1577684911[/automerge]
@Sissy, Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
[automerge]1577686556[/automerge]
Καλημέρα στην ομάδα
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας
Έκανα κάποιες αλλαγές όπως είπατε
Έβαλα εσωτερικές ταιστρες
Άλλαξα το ύψος στις πατουρες και ανέβασα το νερό
Έβγαλα το πιατάκι
Και την κούνια
Ελπίζω να τα δω να πίνουν και νερό
Σας ευχαριστώ για όλα
Δυσκολεύομαι να ανεβάσω φωτο στο site
 

Συνημμένα

  • 20191230_080754-min.webp
    20191230_080754-min.webp
    44,3 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:
Η φωτογραφία τι είναι, της αυγτροφής;

Πρώτη φορά βλέπω αυτό το προϊόν. Έκαναν μια αναζήτηση στο ίντερνετ και φαίνεται να μην κυκλοφορεί και πολύ γενικά. Γράφει ότι είναι συμπλήρωμα διατροφής υπό μορφή πέτρας (block), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς είναι από τη φωτογραφία.

LOLO mineral pet feed for birds
Orange mineral blocks for birds
natturulegur.webp
 
Η φωτογραφία τι είναι, της αυγτροφής;

Πρώτη φορά βλέπω αυτό το προϊόν. Έκαναν μια αναζήτηση στο ίντερνετ και φαίνεται να μην κυκλοφορεί και πολύ γενικά. Γράφει ότι είναι συμπλήρωμα διατροφής υπό μορφή πέτρας (block), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς είναι από τη φωτογραφία.
Καλημέρα Σταύρο
Αντί σουπιοκοκκαλο είναι σαν πέτρα
 
Α, μάλιστα, τώρα βγάζει νόημα.

Όταν μπορέσεις, ανέβασε αν θέλεις και μια φωτογραφία της συσκευασίας της αυγοτροφής.

Σου στέλνω οδηγίες.
Σε ευχαριστώ!
 
Καλώς τα δέχτηκες. Πολύ όμορφα φαίνονται.
Ακολούθησε τις συμβουλές των παιδιών και θα είστε μια χαρά.
Καλή χρονιά!
Σε ευχαριστώ πολύ
Καλή χρονιά!
 
Οι αλλαγές που έκανα
Τρώνε από τις ταιστρες τις μέσα που έβαλα
Μόνο το πανί που μου έγραψες ενα μέλος δεν έβαλα θα ανεβάσω φωτο και την πέτρα που έχω βάλει 20191230_132827__1577705374_10523.webp
[automerge]1577706030[/automerge]
20191230_133706__1577705946_72239.webp
 
user20443 είπε:
Από παπαγαλάκια δεν ξέρω, αλλά, το νερό το φτάνουν εκεί πίσω; Έχει να πατήσει κάπου; Η πατήθρα κάπως μακριά μου φάινεται να είναι.
καλησπέρα το φτάνουν αυτά σκαρφαλώνουν
 
Καλώς ήρθατε! Πολύ όμορφα τα παπαγαλάκια σου. Απλά αναρωτιέμαι μήπως θα υπήρχε η πιθανότητα να τους πάρεις στο μέλλον μια π.χ. 60εκ ζευγαρώστρα με αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο πάτο ώστε να είναι πιο άνετα, να μπορούν να ανοίγουν τα φτερά τους για λίγο και να πετάνε, κάτι πολύ ενισχυτικό για την υγεία τους. Δεν είναι και ακριβές, κοστίζουν περίπου 20 ευρώ. Υπάρχει και το ζήτημα του κόκκαλου σουπιάς... Κοίταξε αν θέλεις στο κουτί της πέτρας αν στη σύσταση περιλαμβάνεται ασβέστιο και Ιώδιο (ίσως τα βρεις και με τα σύμβολά τους Ca και I) και σε τι % περιεκτικότητες τα έχει. Αν δυσκολευτείς, ίσως θα μπορούσες να ανεβάσεις και φωτογραφία από το σημείο της συσκευασίας που περιλαμβάνει τη σύστασή της πέτρας.
 
Back
Top