Αναπαραγωγή Βοήθεια για την αναπαραγωγή στα ζεμπράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης descrok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

descrok

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2014
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω μπερδευτεί 😕 και για αυτό θελω να μου εξηγήσετε γενικα τα παντα για την αναπαραγογη στα ζεμπρακια 😉πλης 🙂👍
 
εχω μπερδευτεί 😕 και για αυτό θελω να μου εξηγήσετε γενικα τα παντα για την αναπαραγογη στα ζεμπρακια 😉πλης 🙂👍
Για καλύτερο αποτέλεσμα. Γράφεις συγκεκριμένες τις ερωτήσεις σου και όσοι γνωρίζουν θα σου απαντήσουν...
Είναι αδύνατο να απαντηθεί ένα εντελώς αόριστο πρόβλημα...
 
πως ξεχωρίζουμε το θυλικο με το αρσενικο; Εχω ακου διαφορα. Ποτε είναι η καταληλη περιοδος για αναπαραγογη; Ποτε είναι η καταληλη ηλικια για αναπαραγογη;
όταν η μανα είναι ετοιμη για 2 γεννα εγκαταληπει τα παλια μωρα και πρεπει να τα φροντισουμε εμεις; Πια φολια είναι καλυτερη;τι νυμα πρεπει να παρω για την φολια; Ποσα πουλια βγαζει η κάθε γεννα και συνολικα. Αυτά για αρχη
 
Πολλές και εξειδικευμένες ερωτήσεις...
Θα κάνεις υπομονή περιμένοντας τους γνώστες...
@YannisK τα φώτα σου...
 
1)πως ξεχωρίζουμε το θυλικο με το αρσενικο; Εχω ακου διαφορα.
2)ποτε είναι η καταληλη περιοδος για αναπαραγογη;
3)ποτε είναι η καταληλη ηλικια για αναπαραγογη;
4)όταν η μανα είναι ετοιμη για 2 γεννα εγκαταληπει τα παλια μωρα και πρεπει να τα φροντισουμε εμεις;
5)πια φολια είναι καλυτερη;
6)τι νυμα πρεπει να παρω για την φολια;
7)ποσα πουλια βγαζει η κάθε γεννα και συνολικα;

1)αρσενικα μεγαλυτερα απο τα θηλυκα. Αρσενικα: γκρι πιστιλωτό φτέρωμα με λευκή κοιλιά ενώ το ράμφος και τα πόδια είναι κόκκινα, με ροδακινί μάγουλα. Θηλυκα: Τα θηλυκά έχουν καφετί υπόξανθο φτέρωμα και πορτοκαλί ράμφος
2)Τα ζεμπράκια αναπαράγονται σχεδόν όλες τις εποχές του χρόνου.
3)Όταν το ζευγάρι είναι σε αναπαραγωγική φάση θα δείξει σημάδια και συμπεριφορά τέτοια που δεν θα χωράει αμφιβολία ότι θέλει να ζευγαρώσει
4)Θεωρητικα ειναι αρκετα μεγαλα για να μπορουν απλα να μετακινηθουν σε δικο τους κλουβι.
5)"οι καταλληλότερες φωλιές για ζεμπράκια είναι οι εσωτερικές καλαθωτές που μοιάζουν με μικρή πλεχτή σπηλιά"
dsc00003-jpg.14110

6)τα εξωτικά πουλιά προτιμούν τα νήματα που μπορεί να είναι από βαμβακερές μικροκομμένες κλωστές και να διατίθενται σε χάρτινα κουτάκια με ένα άγκιστρο για να στερεώνονται στα κάγκελα του κλουβιού
7)Η θηλυκιά γεννάει από 3-6 αυγά την φορά ενώ συνολικά σε όλη την αναπαραγωγική περίοδο δεν μπορεί να ξεπεράσει τα δώδεκα αυγά.

ΠΗΓΕΣ: https://community.petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches-taeniopygia-guttata.1575/
https://community.petbirds.gr/tags/nests-material/
Κατηγορια https://community.petbirds.gr/forums/exotic/?prefix_id=86

Ειναι η τελευταια φορα που γραφω εντελως αναμασημενη τροφη. Αν κατι σε ενδιαφερει ψαξε και λιγο.
 
τι αναμασημενη δεν το καταλαβα και με βοήθησες να το καταλαβω και ευχαριστο
Φιλε μου εννοω οτι δεν εγραψα τιποτα απο το κεφαλι μου ή απο τις γνωσεις μου (τις οποιες δεν εχω). Ολα οσα απαντησα ηταν μεσα στα θεματα που χω στο τελος.
 
ναι απλος με βοήθησες να το καταλαβω και ευχαριστω
Η Μιράντα εννοεί πως και αυτή δεν ήξερε (όπως και εσύ) έψαξε στο φόρουμ και βρήκε τις πληροφορίες που σου έγραψε (κάτι που μπορούσες να κάνεις και εσύ μιας και σου είχε ήδη δώσει το ίδιο λινκ)
Γενικά όταν θέλουμε να μάθουμε κάτι καλύτερα να ψάχνουμε μήπως υπάρχει ανάλογο παλιό θέμα με αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε (άλλωστε για αυτο δεν σβήνονται)
Εφόσον λύθηκε η απορία σου δεν υπάρχει πρόβλημα απλά πρέπει να κάνουμε και εμείς κάτι όταν έχουμε μια απορία και να μην τα περιμένουμε όλα έτυμα 👍
 
σου ειπα ότι δεν τα καταλβα όχι ότι δεν εψαξα το αρθο το ειδα δεκάδες φορες αλλα δεν το καταλαβα σορρυ κιολας αλλα δεν το καταλαβα και μισαλουρι μην μου πεις αν εχω καποιο πρόβλημα συνενοησεις:Dκαι για να ξερεις είμαι από το πρωι και ψαχνω για αυτό μην λες ότι δεν εψαξα👍σηκοθηκα από το πσ και δεν ενιοθα τιποτα😕και όχι δεν τα περιμενο όλα ετοιμα!
και γιατι δεν καταλαβα σε αλλλα σαιτ ελεγαν αλλα και εδώ αλλα το κάθε ένα σαιτ που διαβαζα ή αρθρο ελεγε κατι άλλο και ετσει ηθελα μια σταθερη απαντηση από τους ειδηκους
ΥΓ.φυλικα
 
εγω λεω καλυτερα να αφησουμ το θεμα στην ακρη τορα τελειοσε εμαθα αυτά που ηθελα τελος
 
ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΑΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΛΙΑ?
p4070118-jpg.11797
ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΑΛΛΗ ΛΕΡΟΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ
Η καταλληλλη φωλια γι αυτο το ειδος ειναι η αλλη.
Αν παρολα αυτα με κανενα τροπο δεν προκειται να πειστεις μπορεις εναλλακτικα να χρησιμοποιησεις:
Εναλλακτικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν εξωτερικές ξύλινες τετράγωνες ή παραλληλόγραμμες φωλίτσες με στρογγυλή ή τετράγωνη είσοδο, με πατήθρα ή χωρίς και με καπάκι για τον καλύτερο έλεγχο της αναπαραγωγικής διαδικασίας

Υγ. Σε παρακαλω να μη χρησιμοποιεις κεφαλαια γραμματα, ειναι εναντια στους ορους χρησης.
 
σορρυ παιδια ξεχαστηκα και αυτό στο λεω μιραντα επειδή η άλλη φολια εμαθα ότι καθαρίζεται δυσκολα
Ναι το λεει και στο αρθρο οτι καποιοι εχουν ενστασεις για την πρακτικοτητα της ως προς τον καθαρισμο αλλα πιστευω πως θα πρεπει να τους παρεχεις οτι χρειαζονται πραγματικα.

Βεβαια ειναι δικη σου η επιλογη και ευτυχως εισαι τυχερος γιατι γενικα τα ζεμπρακια ειναι ευκολα πουλια. Μπορεις να δοκιμασεις με αυτη που θελεις αλλα αν δεν πετυχει πρεπει να τους βαλεις την καταλληλη για τη ρατσα τους.
 
Το εχω ηδη δει.

Οταν αποφασισεις τι φωλια θα βαλεις πες μας!
 
Back
Top