Ασθένειες Βοήθεια με κοκατιλ που τρέμει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giannhs7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giannhs7

PB New Member
Εγγραφή
15 Σεπ 2018
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.
Από προχθές το παπαγαλάκι μου τρέμει, είναι ελαφρώς φουσκωμένο, που και που φτερνίζεται και φωνάζει συνέχεια.
Καμιά ιδέα..
 
Που το εχεις; Μηπως κρυωσε; το ειχες σε ρευμα καποια στιγμη; καλα ειναι κ ο καιρος λιγο οτι να ναι οποτε επηρεαζονται κι αυτα! απο διαθεση πως ειναι;
 
Μπορεί να ήταν σε ρεύμα για λίγο αλλά όχι τώρα με το κρύο. Η διάθεση του είναι οκ απλά μερικές φορές τρέμει. Το φτέρνισμα μειώθηκε. Από την στιγμή που του έβαλα στο νερό aviomycine αυτό έδινα και στα καναρίνια όταν κρυολογούσαν. Επίσης ανακάλυψα ότι φωνάζει όταν δεν του βάζω ηλιόσπορους. Τώρα έχει ηρεμήσει αρκετά.
 
Ηλιοσπορους να τους αποφευγεις! τωρα γιατην αντιβιωση δε ξερω τι να σου πω! Καλο ειναι να μη χορηγουμε αν δεν ειμαστε σιγουροι για το τι μπορει η αν εχει κατι το πουλακι!
 
Ναι για τους ηλιόσπορους το ξέρω αλλά δεν άντεχα να τον ακούω. Προσπαθώ να τους βγάλω από την διατροφή του αλλά αυτός που μου τον έδωσε του είχε ηλιόσπορους και αυγοτρωφή μόνιμα. Μάλλον τα έχει συνηθίσει και όταν δεν τα έχει φωνάζει.
Για την αντιβίωση δεν την έδωσα μόνος μου μου το είπε κτηνίατρος από τηλ. Και πώς αν δεν καλυτέρευσή η κατάσταση να τον επισκεφτώ. Μου είπε επίσης μετά την αντιβίωση να του δώσω στο νερό μηλοξυδο ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Δεν ξέρω να σου απαντήσω πάντως αύριο θα πάρω τηλέφωνο κάποιον πτηνιατρο να δω τι θα μου πει, γιατί αυτός πού ρώτησα σήμερα είναι ο κτηνίατρος του σκύλου του αδερφού μου.
 
Δεν ξέρω να σου απαντήσω πάντως αύριο θα πάρω τηλέφωνο κάποιον πτηνιατρο να δω τι θα μου πει, γιατί αυτός πού ρώτησα σήμερα είναι ο κτηνίατρος του σκύλου του αδερφού μου.

το καλυτερο θα ηταν να επικοινωνησεις η ακομα καλυτερα να πας σε καποιο κτηνιατρο που γνωριζει απο πτηνα!
 
Αύριο πηγαίνοντας για δουλειά περνάω από το αττικο νοσοκομείο ζώων. Θα κάνω μία ερώτηση. Απ'ότι ξέρω έχει γιατρό για πτηνά.
 
Μπορεί να ήταν σε ρεύμα για λίγο αλλά όχι τώρα με το κρύο. Η διάθεση του είναι οκ απλά μερικές φορές τρέμει. Το φτέρνισμα μειώθηκε. Από την στιγμή που του έβαλα στο νερό aviomycine αυτό έδινα και στα καναρίνια όταν κρυολογούσαν. Επίσης ανακάλυψα ότι φωνάζει όταν δεν του βάζω ηλιόσπορους. Τώρα έχει ηρεμήσει αρκετά.
Η σωστή σειρά των πραγμάτων σε τέτοιες περιπτώσεις είναι... Πάμε σε γιατρο για εξέταση η στέλνουμε κουτσουλιές για ανάλυση και μετά χορηγούμε οτιδήποτε.
Με το να ρωτήσεις απλά το γιατρό αυριο το πιθανατότερο είναι να σου πει οτι θέλει να το δει για να το εξετάσει, αλλα σε περίπτωση που κάνει αναλύσεις δε θα έχει σωστά αποτελέσματα. Πρέπει να του πεις τι χορήγησες και σε τι δοσολογία και να πει τι πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα.
Περαστικά σας.
 
Back
Top