Γενικά Βοήθεια με τον διαχωρισμο φυλου cockatiel

Το αριστερό πουλάκι στην φωτό (το γκρι), αν δεν έχει ραβδώσεις στην ουρά και είναι πάνω απο 6-7 μηνών είναι αρσενικό.
Στα λουτίνο δεν φαίνεται το φύλο νομίζω απο εξωτερική εμφάνιση, μόνο με τεστ DNA ή αν αντιγράφει πολλές μελωδίες :)
 
Πες μας δυο λόγια για τα πουλιά. Ηλικίες από πότε τα έχεις κτλ.
Το γκρι γιατί έχει ταλαιπωρημένη την ουρά; Μήπως είναι μικρό το κλουβάκι τους;
 
τα πουλια τα εχω παρει απο ενα μεγαλο πανιγιρι 17/8/16 το μαυρο ειναι ο Παμπλος και το κιτρινο η Σοκοφρετα (το ελπιζω) τους εχω φτιαξει ενα σταντ και τα εχω ελευθερα! (τα φτερα ηταν ετσι και του κιτρινου αλα εβγαλε κενουργια)ανεβενουν στα χερια μου στον ωμο μου ειναι φυλικα! Δεν με αφινουν τα τα χαιδεψω στο κεφαλι αν παω να τα χαιδεψω ανεβενει στο δαχτιλο μου!
και το μαυρο ειναι σαν λιγο φοβισμενο.. Πρεπει προτα το κιτρινο να κανει κατι να το δειι και να το κανει και αυτο (λιγο βαριεται το μαυρο) αυτα... Και οταν τα πηρα τα πουλακια μου ειπε οτι το μαυρο ειναι λιγο ποιο μικρο ηλικιακα τωρα δεν ξερω!

3.webp 4.webp 2.webp 6.webp 1.webp 5.webp 5.webp 1.webp 6.webp 2.webp 4.webp 3.webp

αυτα τι αλλο να παω ..?
 
To αρχέγονο αρσενικό και το lutino pearl pied θηλυκό θα έλεγα.
Θα πρέπει να τους πάρεις όμως κλουβί. Όταν λείπεις από το σπίτι κυκλοφορούν ελεύθερα στο δωμάτιο; Θα είναι και διαταραγμένη η ψυχολογία τους όλη μέρα μέσα στην μέση του δωματίου.
 
το κλουβι ειναι κατο απο το σταντ παντα ανιχτο και το φαγυτο τους ειναι μεσα! Κατεβενουν τρονε και ανεβενουν ναι οταν φευγω τα βαζω μεσα! Πως θα τα χαιδεψω;

τωρα βρισκομαστε στην φαση μεγαλη αποσταση και να πεταει να ερχεται στο χερι μου και να τρωει κεχρι!
 
Το γκρι είναι σίγουρα αρσενικό όπως σου είπαν και οι άλλοι αλλά απο την καθαρότητα στο κιτρινο του προσώπου και του λοφίου όπως και απο τα έντονα κόκκινα μάγουλα το ίδιο πιστεύω και για το κίτρινο (pied). Τι ήχους κάνουν; Έχεις κανένα βίντεο;
 
δεν εχω καποια ηχογραφιση το γκρι.. κραζι ποιο πολυ.. Το κιτρινο λεει μπουμπι μπουμπι μπουμπι και του αρεσει να τεντονετε να κρεμιεατι και να ανιγει τα φτερα του... Παει περα δοθε σαν να κανει διατασεις!
 
Απο τις φωτο φαινονται και τα 2 αρσενικα.
Τωρα διαβασα και το τελευταιο μηνυμα οποτε και μια αμφιβολια να ειχα για το κιτρινο μου εφυγε :)
 
χθες ιδα ενα video sto youtoube και ελεγε οτι μονο τα θυληκα κανουν αφτο σαν το σπαγκατο για να διξουν οτι ο χοροσ τους ανικι και εχω ακουσει οτι μονο τα θυληκα τεντονουν τα φτερα τους ειμαι πολυ μπερδεμενος!

pos mporo na anevalo hxografisi?
 
ισχύει ότι μόνο τα αρσενικά κελαηδάνε; εμένα το αγόρι (το γκρι) δεν καλαηδαει απλά κάποιες φορές βγάζει μια κραυγή ενώ το κίτρινο κελαηδάει συνέχεια...

rsz_120170303_200117.webp rsz_20170303_200141.webp

rsz_10303172020a.webp rsz_0303172020.webp

rsz_120170303_204220.webp rsz_120170303_204220.webp

test dna ειμαι κρητη πως;
 
test dna ειμαι κρητη πως;
Με αλληλογραφία γίνεται.
Μπορείς να βάλεις μία φωτογραφία ανοιχτή την ουρά του ανοιχτόχρωμου;

Θα έλεγα και πάλι θηλυκό αλλά αυτές οι μεταλλάξεις δεν είναι ποτέ σίγουρες στην οπτική αναγνώριση.
 
γενικά δεν τσακώνονται και τρίβονται συνέχεια. επίσης το κίτρινο θέλει συνεχώς να το πειράζει στο κεφάλι ο γκρι

Έτσι όπως τα λες είναι αντίθετα γκρι/θηλυκό, ανοιχτόχρωμο/αρσενικό.
Κάνε ένα τεστ 10 ευρώ θα δώσεις και θα ξενοιάσεις :)
πως θα το κάνω; σε pet shop?
rsz_16299541_1392179300854897_7137393336573654757_n.webp
 
Σε περιπτωση που ειναι και τα δυο αγορακια να παρω ενα θυληκο η θα δημιουργηθεί προβλημα με τα 2 αγορια;
 
Δεν είναι καλή λύση να αγοράζεις ζώα στο κουτουρού. Και αν είναι ζευγάρι; Την εποχή του οίστρου τους θα έχεις αψιμαχίες. Αλλά και δύο ίδιου φύλου να έχεις, πάλι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Να διερευνήσεις το φύλο είναι η γνώμη μου.
 
Back
Top