Διατροφή Βοήθεια πρώτη μου γεννά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Peyote
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Peyote

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2008
Μηνύματα
11
Πόλη
Κατερίνη
Γεια σας

Έχω 3 καναρες από τις οποιες οι 2 έχουν πουλάκια 2-4 ημερών, η άλλη κανάρα έχει φλορακια 1-2 ημερών (δυστυχώς είχε κλουβιά αυγά και τα αντικατέστησα με αυγά φλώρον τα οποία βγήκαν ευτυχώς στις μέρες που θα βγαίναν και τα καναρίνια τις) στάθηκα τυχερός με τα φλωρακια

Λοιπόν το ερώτημα μου είναι τι πρέπει να τα ταΐζω μέχρι να φτάσουν σε σημείο να τρώνε μόνα τους;

Στην μια ταΐστρα έχω ανακατεμένη κόκκινη βιταμίνη με αυγοτρόφη κόκκινη (quiko) στην άλλη ταΐστρα την κλασική τροφή (κανναβουρι, μαυρολαχανο, κλπ..) και τα βάζω κάθε μέρα απο 1/4 αυγό βραστό σφιχτό και μέρα παρά μέρα τα βάζω και φύλο από μαυρολαχανο

Είναι αρκετά αυτά που βάζω; Λέτε να χρειάζεται τίποτα άλλο;
 
οι φλωροι τρωνε οτι τρωνε και τα μωρα καναρινια βαλε οτι θα ταιζες τα μωρα καναρινια και εισαι ενταξη.
 
Μπορεις να τα βαζεις και μερα παρα μερα μια φετα μηλο. Χωρις την φλουδα για τυχων φαρμακα.
Εγω αλλαζω και το νερο καθε μερα.
 
Στα φλωράκια που έβγαλα είχα αυγοτροφή για αγριοπούλια και αυγό φρέσκο με πολύ καλά αποτελέσματα! Έχουν μεγαλύτερες ανάγκες σε πρωτεΐνες και γιαυτό είναι καλό να μην τους δίνεις μόνο αυγό αλλά και την αυγοτροφή για τα αγριοπούλια που περιέχει αυγά μυρμηγκιών, σκουλίκια κλπ.
 
Έχουν μεγαλύτερες ανάγκες σε πρωτεΐνες και γιαυτό είναι καλό να μην τους δίνεις μόνο αυγό αλλά και την αυγοτροφή για τα αγριοπούλια που περιέχει αυγά μυρμηγκιών, σκουλίκια κλπ.

Τα έχει σε κανάρα όμως. Θα ταίσει η κανάρα μυρμήγκια και σκουλίκια; 😕
 
Back
Top