Αναπαραγωγή Βοήθεια στα πρώτα βήματα για την αναπαραγωγή των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tarasis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tarasis

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
83
Πόλη
Γιαννιτσά
Γεια σας έχω δύο καναρίνια, αρσενικά, εδώ και λίγο καιρό, και θέλω να τα ζευγαρώσω. Μπορείτε να με βοηθήσετε στα πρώτα μου βήματα για την πρώτη μου αναπαραγωγή;(από επιλόγη θυληκού, κλουβιών, φωλιων κτλ.)Σας ευχαριστω...
 
Καταρχήν αν θες στο προφίλ σου βάλε το όνομα σου για να μπορούμε να σε αποκαλούμε με αυτό!

Δεύτερον, πες μας αν θες λίγα λόγια για την διατροφή που τους παρέχεις. Τα έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο; Σε τι θερμοκρασία; Πόσο χρονών είναι τα καναρίνια σου;

Και τρίτον αν μπορείς ανέβασε φώτο για να δούμε τα καναρίνια σου, τα χρώτατά τους και να σου πούμε τι θηλυκό θα ταίριαζε σε αυτά!

Για να ανεβάσεις φώτο διάβασε αυτό: petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
Σημείωση: οι φώτο σου θα πρέπει να είναι λιγότερο από 100kb για να ανέβουν!
 
Εβαλα ονομα στο προφιλ και συνεχίζω...
Η τροφη τους είναι σποροι από pet shop και βραστο αβγό που και που, αυτά.Από το pet μου είπαν να μη τα ταϊζω μηλα πρασιναδες κτλ. Τα έχωτην ημέρα έξω και μόλις βραδιάζει μέσα,(έχει αρκετό κρύο τη νύχτα). Η ηλικία τους είναι πάνω από 1 έτους
Φωτογραφία δεν έχω προς το παρον,θα ανεβάσω το ΣΚ,το χρωμα τους είναι κιτρινο.
Ευχαριστω...

το χρωμα είναι ίδιο με αυτό στη φωτο του προφιλ σου Αλίκη...
 
Καλημέρα Γιάννη, να σου ζήσουν τα καναρινάκια σου :)
Δεν είναι σωστή η πληροφορία που σου είπαν στο petshop. Μια ισορροπημένη διατροφή πρέπει να περιλαμβάνει
  • σπόρους συσκευασμένους
  • χόρτα εποχής, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα
  • αυγό ή και αυγοτροφή δικής σου παρασκευής
  • σουπιοκόκαλο για ασβέστιο
  • που και που κεχρί σε τσαμπί
Διάβασε κάποια άρθρα περί διατροφής εδώ και με τον καιρό θα πληροφορηθείς πολλές ακόμα λεπτομέρειες Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών .
Αν πάρεις κάποιο θηλυκό θα πρέπει και σ' αυτό να ακολουθήσεις ίδια τροφική προετοιμασία.
Κατ' αρχήν και για λόγους ασφάλειας μετάδοσης ασθενειών Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης αλλά και για να πυρώσουν ακουστικά τα πουλιά, θα τα έχεις σε διαφορετικά κλουβιά και με απόσταση.
Μετά από 40 μέρες περίπου, θα πλησιάσεις τα κλουβιά και στην συνέχεια θα προχωρήσεις στην ένωση του ζευγαριού.
Θα σου πω επίσης ότι δεν είναι σωστή τακτική να έχεις τα πουλάκια μισή μέρα έξω και μισή μέσα γιατί η διαφορά θερμοκρασίας είναι ικανή να τα αρρωστήσει.
Ή μέσα ή έξω. Βέβαια χειμώνα σε εξωτερικό χώρο χρειάζεται ειδική προστασία από τις καιρικές συνθήκες καθώς και πάντα από τα αρπακτικά.
Για το συνιστώμενο είδος θηλυκού, περίμενε όσους ασχολούνται με καναρίνια να σου δώσουν γνώμες.
 
Γιάννη, διάβασε τα παρακάτω θέματα αρχικά.

Ζευγάρωμα καναρινιών
Φωλιές και υλικά φωλιάς για την αναπαραγωγή των πουλιών

Στη συνέχεια αν έχεις οποιαδήποτε απορία, μπορείς να ρωτήσεις συγκεκριμένα στην κατάλληλη κατηγορία και θα απαντήσουμε. Είναι δύσκολο να καλυφθεί το θέμα με μια γενική ερώτηση.
 
Back
Top