Φροντίδα Βοήθεια στα πρώτα μου βήματα με τον ringneck

sapientia

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
13
Πόλη
Βέροια
nichola θα μπορούσες να με βοηθήσεις στα πρώτα μου βήματα με τον ringneck μου. Πες δυο λόγια αν μπορείς. εξοικειώνονται γρήγορα; Είναι έξυπνα πουλια; Πως να το πλησιάσω; τον έχω κοντά ένα μηνα και ακόμα χτυπιέται. Να κάνω το πρώτο βήμα η να περιμένω να το κάνει αυτό? είναι καθόλου επιθετικά; τσιμπάνε; γιατί θέλω να του αλλάξω το ξύλο γιατί το έχει φθείρει τελείως. σε ευχάριστο εκ τον προτερων!
 
αν το πάρεις πολύ μικρό από τους γονείς του και το ταίσεις εσύ με σύριγγα τότε γίνεται εκπληκτικά ήμερο και αφοσειωμένο, ουσιαστικά εξαρτημένο από σένα, επείσης μιλάει και πολύ εύκολα.
Αν όμως το πάρεις μεγάλο και έχει μεγαλώσει με τους γονείς του θέλει πολύ υπομονή και αρκετό καιρό για να το εξημερώσεις και ποτέ δεν προκειται να γίνει σαν τα άλλα.
Το δικό σου πόσο είναι, ξέρεις αρσενικό ή θυληκό?
Βάλτου το κλουβί σε μέρος που να βλέπει κόσμο, όχι όμως και να το ενοχλέι ή τρομάζει, τουλάχιστον τώρα που είναι νέο στο περιβάλλον, προτιμότερο δίπλα σε τοίχο η μία του πλευρά να νιώθει ασφάλεια.
μίλα του ήρεμα και οι κινήσεις σου όταν πηγαίνεις κοντά του ή του φτιάχνεις το κλουβί πολύ ήρεμες και αργές, αν τρομάζει για λίγο κάτσε ακίνητος γιά λίγο.
δώσε του διάφορα φρούτα, λαχανικά και παιχνίδια, δες πια είναι τα αγαπημένα του και μετά να του τα δίνεις πρώτα κρεμόντας τα στα κάγκελα ύστερα να τα κρατάς στο χέρι σου μέχρι να τα πάρει. Για να γίνει αυτό πρέπει να κάθεσαι ακίνητος με το φρούτο στο χέρι από τα κάγκελα περιμένοντας να πλησιάσει, αφού το πάρει από το χέρι σου, ΄του τα δίνεις βάζοντας το χέρι με το φρούτο μέσα στο κλουβί, πάλι ακίνητος και πάει λέγοντας.
Μπορείς να βάζεις δίπλα σου όταν κάνεις κάθεσε πχ διαβάζεις ώστε να σε συνηθίζει.
Θέλει χρόνο και υπομονή, υπολόγιζε 1 χρόνο με 1-2 ώρεες την ημέρα να φθάσεις σε ένα πολύ καλό επίπεδο.
Αλλά μετά αξίζει, είναι πανέξυπνα πουλία με πολύ έντονη προσωπικότητα, κτητικά και απαιτητικά με τα αφεντικά τους.
μπορεί να σε δαγκώσει μόνο ανπας να το πιάσεις
διασφάλησέ του τουλάχιστον 10 ώρες ύπνο σε ησυχία χωρίς φώτα.

καλή επιτυχία

καλή επιτυχία
 
nichola σ' ευχαριστώ πολύ! Υπάρχει κάτι απαγορευμένο στη διατροφή του; Όταν πληγώνεται στα φτερά του τι να κάνω; Προχθές του το έπλυνα με νερό και σήμερα είναι μιά χαρά! τον ψεκάζω καθημερινά με νερό. Για το φίλο και την ηλικία ακόμα δεν ξέρω. Πάντως δεν έχει βγάλει στο λαιμό του τίποτα. απο ότι ξέρω αν βγάλει κόκκινο δαχτυλίδι στο λαιμό έντονο είναι αρσενικό ενώ αν είναι διακριτικό το δαχτυλίδι είναι θυληκό. Πάντως κοιμάται στο ένα πόδι, αν αυτό παίζει ρόλο.
 
δεν παιζει κανενα ρολο... Ειναι γενικα δυσκολα πουλια και εξημερωνονται δυσκολα... Πως βρεθηκε στα χερια σ αν επιτρεπεται;
 
υπάρχει κάτι απαγορευμένο στη διατροφή του;

Υπάρχουν τροφές που μπορούν να βάλουν σε κίνδυνο την υγεία των πουλιών. Σοκολάτα, αβοκάντο, καφές, μανιτάρια, αναρριχητικά φυτά, καπνός, οινοπνευματώδη ποτά κλπ

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!

Ρίξε μια ματιά κι εδώ για να του παρέχεις μια σωστή διατροφή: https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

[quote="sapientia, post: 157581]όταν πληγώνεται στα φτερά του τι να κάνω; [/QUOTE]

Τι εννοείς; Πώς πληγώνεται στα φτερά του;

Ρίξε μια ματιά και σ΄αυτό το άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
 
Μάλλον πληγώνεται όπως και ο Πιτσούλης μου: ανώμαλη προσγείωση, αρχάριο πέταγμα κ.λπ. Πάντος αν αιμοραγεί εγώ του βάζω αλεύρη στην πληγή για να το βοηθήσω να πίξει.
 
Αλεύρι στη πληγή; Ποιος σου συνέστησε κατι τέτοιο;
 
το καλύτερο για τις μικρές αιμοραγίες είναι το αιμοστατικό βαμβάκι που πωλείται στα φαρμακεία. στην ανάγκη βοηθά το άμυλο ή έστω το αλεύρι ( που περιέχει άμυλο) αλλά θα πρέπει να αποφεύγεται γιατί κουβαλά πολλά μικρόβια όπως σταφυλόκοκκους και κολοβακτήρια και μπορεί να προκαλέσει σοβαρη μόλυνση.
Αλλά παιδιά έτσι όπως το λέτε φαίνονται πολύ φυσιολογικοί και καθημερινοί αυτοί οι τραυματισμοί αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαν συμβεί ποτέ, δεν δείχνει καλό περιβάλλον διαβίωσης αυτό, μάλλον επικύνδινο..
 
Μα καλα το αλευρι στις πληγες που το χετε ακουσει;Ισως ειμαι εντελως ασχετος αλλα πρωτη φορα το ακουω. Σας το χει πει καποιος πτηνιατρος η κτηνιατρος;

ΥΓ:Δεν ειναι ζυμαρι ρε παιδια το καναρινι.😛
 
δεν παιζει κανενα ρολο... Ειναι γενικα δυσκολα πουλια και εξημερωνονται δυσκολα... Πως βρεθηκε στα χερια σ αν επιτρεπεται;
τον αγόρασα απο petshop. Γιατί; Σήμερα πρώτη φορά μετά από μέρες πήρε το μήλο από το χέρι μου. Πολύ επιφυλακτικά πάντως. από ότι καταλαβαίνω ξέρεις από ριγκνεκ. Πες μου δυο λόγια. τι πρέπει να προσέχω και τί μπορώ να κάνω για να γίνει η συγκατοίκησή μας πιο ευχάριστη και εύκολη; Ευχαριστώ!
 
καλο θα ειναι ολα τα νεα μελη που ενδιαφερονται για καποιο ειδος παπαγαλου να κανουν πρωτα μια ερευνα στα παλιοτερα ποστ!(κλικ στο κουμπι αναζητηση και γραφουμε το ειδος που μας ενδιαφερει) ετσι θα ειναι πιο ολοκληρωμενη και πιο αμεση η ενημερωση μας.
στο θεμα μας τωρα, https://community.petbirds.gr/threads/Πως-μπορώ-να-φροντίζω-έναν-indian-ring-neck-parakeet.15585/ !
 
Σοφια δεν ειναι τιποτα το δυσκολο.
Ηδη εκανε το πρωτο βημα, να παρει το μηλο απο το χερι σου.
Σιγα σιγα θα γινουν και ολα τα υπολοιπα.
Και εγω απο πετ σοπ τον ειχα αγορασει και ειχαμε γινει τα καλυτερα φιλαρακια.
 
Σοφια να σου ζήσει ο υπέροχος παπαγάλος που έχεις.. Ολοι θα σου πουν οτι είνια δυσκολα πουλια και εξημερονονται δυσκολα... Μπορει να ισχυει μπορει και οχι... Δεν είνια και ο πιο ευκολος παπαγάλος αλλα όλα θα εξαρτηθουν απο εσενα... Αν εισαι της αποψης:Α ναι οντως εινια δυσκολοπουλί.. Τοτε καλυτερα μην ασχοληθεις καθόλου μαζί του και δώστο κάπου!Η ιωάννα πιο πάνω είχε (εχει και θα έχει) και η ιδια αγριο ρικνεκ αλλα το εφερε σε πολυ καλο σημειο εξημέρωσης.. Βάζονατς τα γυαλλια σε οσους λένε οτι είνια δυσκολα πουλια.. Ολα μπορουν να γινουν και αν έχεις ορεξη και χρονο να αφιερώσεις σε αυτο το πουλι θα δείς καταπληκτικα πράγματα.. Τι χρώμα είναι; Δαχτυλίδι έχει;τι γραφει;
 
Σοφια να σου ζήσει ο υπέροχος παπαγάλος που έχεις.. Ολοι θα σου πουν οτι είνια δυσκολα πουλια και εξημερονονται δυσκολα... Μπορει να ισχυει μπορει και οχι... Δεν είνια και ο πιο ευκολος παπαγάλος αλλα όλα θα εξαρτηθουν απο εσενα... Αν εισαι της αποψης:Α ναι οντως εινια δυσκολοπουλί.. Τοτε καλυτερα μην ασχοληθεις καθόλου μαζί του και δώστο κάπου!Η ιωάννα πιο πάνω είχε (εχει και θα έχει) και η ιδια αγριο ρικνεκ αλλα το εφερε σε πολυ καλο σημειο εξημέρωσης.. Βάζονατς τα γυαλλια σε οσους λένε οτι είνια δυσκολα πουλια.. Ολα μπορουν να γινουν και αν έχεις ορεξη και χρονο να αφιερώσεις σε αυτο το πουλι θα δείς καταπληκτικα πράγματα.. Τι χρώμα είναι; Δαχτυλίδι έχει;τι γραφει;
Είναι κίτρινος και έχει δαχτυλίδι αλλα δεν ξέρω τι γράφει. Προσπαθώ να δω αλλα δε φαίνεται. Πρέπει να τον πιάσω και ακόμα δεν γίνεται. είναι πολύ όμορφος! Θα βγάλει δαχτυλίδι στο λαιμό του σίγουρα;
 
Αν ειναι αγορακι ναι! Αν είνια κοτιτσακι θα μεινει κιτρινο η μπορεί αν χνοφαινεται ενα δαχτυλίδι! Αυτο που σου ρώτησα για τα ματια το προσεξες;
 
Back
Top