Γενικά Βοήθεια στην αναγνώριση δαχτυλιδιών καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης muthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

muthos

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2006
Μηνύματα
821
Πόλη
Περιστέρι
καλησπερα παιδια θα μπωρουσε να μου πει καποιος απο που ειναι τα παρακατω δαχτυλιδια που εχω στα πουλακια μου;

ΑΒ 1749 06 075 κοκκινο
ΑΒ 9876 05 006 πρασσινο
ΑΒ 6974 05 081 ασημι
ΑΒ 0561 06 253 κοκκινο
ΝΒ EJ65 05 8 πρασσινο
ΝΒ 4ΚΤΑ 06 27 κοκκινο
ΝΒ U181 06 25 κοκκινο
DKB 6230 05 1501 31 προσσινο
εχει μονο (05-64)ασημι
BOF 05D 090-093 061 πρασσινο

τα εγραψα οπως τα διαβαζα στο δαχτυλιδι
 
ΑΒ 1749 06 075 κοκκινο / Ολλανδία 2006
ΑΒ 9876 05 006 πρασσινο / Ολλανδία 2005
ΑΒ 6974 05 081 ασημι / Ολλανδία 2005
ΑΒ 0561 06 253 κοκκινο / Ολλανδία 2006
BOF 05D 090-093 061 πρασσινο / Βέλγιο 2005

Γνωρίζει κανείς τους: ΝΒ & DKB;
 
σε ευχαριστω πολυ σταυρο μηπως εχεις καμια λιστα με τα αρχικα απο τα δαχτυλιδια σε ποιες χορες ανικουν;
 
Λίστα με κωδικούς και τη χώρα που αντιστοιχούν δεν γνωρίζω. Αυτά που σου είπα τα γνωρίζω εμπειρικά.
Έχω μια υποψία ότι ο κωδικός ΝΒ δηλώνει επίσης Ολλανδική προέλευση (δεν είμαι σίγουρος), αλλά για τον DKB δεν γνωρίζω τίποτα.
 
Για DKB μπορείς να δεις πολλές πληροφορίες εδώ: http://www.dkb-online.de/index.htm
και ειδικά στην ενότητα "DKB Fuβring" και μετά "1.Wie liest man einen Ring" θα δεις εκεί σχηματικά το δαχτυλίδι της DKB.
Με την ευκαιρία να πώ ότι η DKB είναι μία από τις δύο Ομοσπονδίες που υπάρχουν στη Γερμανία. Η άλλη Ομοσπονδία είναι η ΑΖ (Vereinigung f&uuml;r Artenschutz, Vogelhaltung und Vogelzucht (AZ) e.V.) AZ Vogelzucht της οποίας και είμαι από φέτος μέλος. Και οι δύο Ομοσπονδίες είναι μέλη της COM Γερμανίας. <broken link removed>
Παράλληλα με τις Ομοσπονδίες λειτουργούν και πάρα πολλές Λέσχες που είναι αναγνωρισμένες και από τις 2 Ομοσπονδίες, όπως η Λέσχη για τα "Γερμανικά σκουφάτα ([x]) ή η Λέσχη των "Μωσαικάδων" (και εδώ είμαι μέλος 🙂 ) (Broken Link)
 
Αλήθεια Σάκη, γνωρίζεις την διαδικασία εγγραφής σε κάποιον τέτοιο σύλλογο;
Αν ναι, γράψε δυό λόγια.
 
Για την Λέσχη Εκτροφέων Μωσαίκ (Spezial-Mosaik-Club):
Ιδρύθηκε στις 4 Απριλίου 1982 και πέρισυ διοργάνωσε τον 25ο Διαγωνισμό - Έκθεση. Μέλη της είναι κύρια Γερμανοί, Ολανδοί και Γάλλοι εκτροφείς καναρινιών Μωσαίκ. Δεν είναι σύλλογος αλλά Λέσχη. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι "μορφές" στο χώρο, όπως o Hungenberg, o Klein, o Heiler κ. Α. Δεν προσφέρει δαχτυλίδια, αλλά κάνει δεκτά όλα τα δαχτυλίδια των συλλόγων αρκεί να πληρούν τις προδιαγραφές της COM. Εκδίδει δύο φορές το χρόνο περιοδικό σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή με ενδιαφέροντα άρθρα. Πραγματοποιεί εκτός από τις 2 ετήσιες συναντήσεις και τον ετήσιο διαγωνισμό Μωσαίκ όπου τα μέλη του μπορούν να πάρουν μέρος. Με αίτηση του, που υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή στη σελίδα του Club, και την καταβολή 25 Ευρώ για εγγραφή και 25 Ευρώ για ετήσια συνδρομή, μετά από απόφαση του Δ. Σ. Γίνετε κάποιος μέλος.

Για την ΑΖ:

Ιδρύθηκε το 1920 και έχει περίπου 25.000 μέλη. Αποτελείται αποκλειστικά από φυσικά πρόσωπα (μέλη). Είναι η μεγαλύτερη οργάνωση αυτού του είδους στη Γερμανία και μια από της μεγαλύτερες Παγκοσμίος. Λειτουργούν 5 ομάδες εργασίας για: 1. Παπαγαλάκια. 2. Παπαγάλους, 3. Εξωτικά, 4. καναρίνια χρώματος και τύπου και 5. Πουλιά Ευρωπαικών δασών και Carduelides. Επίσης υπάρχουν περίπου 460 τοπικές ομάδες και 14 ομάδες σε επίπεδο "Κρατιδίων" (η Γερμανία αποτελείται από Ομοσπονδιακά κρατίδια). Ο τρόπος λειτουργίας της είναι "χαλαρός". Ένα μέλος ανήκει στην ΑΖ και στην περιοχή του εφόσον υπάρχουν πάνω από 5 μέλη ιδρύει (χωρίς γραφιοκρατικές διαδικασίες) τοπική ομάδα. Η ΑΖ εκδίδει κάθε μήνα έντυπο περιοδικό και ετήσιο κατάλογο μελών. Προσφέρει δαχτυλίδια στα μέλη της καθόλη τη διάρκεια του έτους, γιατί έχει δική της βιοτεχνία. Κάθε μέλος μπορεί να συμμετέχει σε όλα τα επίπεδα των διαγωνισμών (τοπικό-κρατιδίου-Ομοσπονδιακό- Ευρωπαικό-Παγκόσμιο). Έχει δικούς της εξειδικευμένους πτηνίατρους που απαντάν σε κάθε ερώτημα. Για να γίνει κάποιος μέλος συμπληρώνει την αίτηση και καταβάλει την ετήσια εισφορά των 36 Ευρώ. Για την Ελλάδα πιστεύω ότι σύντομα θα λειτουργήσει τοπική Ομάδα μιας και είμαστε πάνω από 5 μέλη της ΑΖ.
Αυτά!
 
Για την ΑΖ:... έχει περίπου 25.000 μέλη.
🙄 Για φαντάσου... εμείς εδώ δεν έχουμε ούτε 25.000 καναρίνια, μαζί με τα pet shop.

Οι εκτροφείς καναρινιών φωνής έχουν μεγάλους συλλόγους Σάκη ή οι περισσότεροι ασχολούνται με "Τύπου" & "Χρώματος";
 
οσο η αγαπη μας μεγαλωνει για τουσ φτερωτους μας φιλους

που θα παει φιλοι μου θα μεγαλοσουμε σε αριθμο και εμεις
 
Σταύρε, η άλλη Ομοσπονδία (DKB) (αποτελείται από 32 Ομάδες Κρατιδίων και περίπου 20.000 μέλη) έχει ομάδα Εργασίας "Καναρινίων φωνής, φωνής χρώματος, φωνής τύπου και Mαλινουά". Η παραπάνω ομάδα εργασίας ιδρύθηκε το 1974 με αντικείμενο τα Μαλινουά. Από το 1929 και μέχρι το 1977 παρουσιάζονταν ανελλοιπώς σε όλες τις Ομοσπονδιακές Εκθέσεις (διαγωνισμούς) τα Μαλινουά. Το 1979 προστέθηκαν πέρα από τη φωνή και οι παρακάτω κατηγορίες στα καναρίνια φωνής: 1. Κίτρινο έντονο, 2. κίτρινο χιονέ, 3. Λευκό κυρίαρχο, 4. Μαυροκίτρινο χιονέ και 5. Μαυροκίτρινο Οπάλ. Αργότερα προστέθηκε και η κατηγορία τύπου "Γερμανικό σκουφάτο". Το 1983 η Ομάδα εργασίας φωνής μετονομάστηκε στη σημερινή της ονομασία και βασικό της χαρακτηριστικό είναι ότι δίνει βάση (προτεραιότητα) πρώτα στις φωνές και έπειτα στα χρώματα και τον τύπο των καναρινιών φωνής. Στον τελευταίο διαγωνισμό αρχές του έτους πήραν μέρος 12.903 πουλιά. (Η ΑΖ είχε 20.000 πουλιά) Από τα οποία τα 842 φωνής Από αυτά μόνο τα 83 ήταν Timbrados, τα 3.608 χρώματος, τα 3.743 τύπου,(τα χρώματος και τύπου από 630 εκτροφείς) τα 439 Υβρίδια, τα 1158 Cardueliden, τα 94 Ευρωπαικών δασών και τέλος εξωτικά, παπαγαλάκια και παπαγάλοι 2.950 πουλιά. Θα κοιτάξω να δω αν θα βρω και σελίδες συλλόγων φωνής.
 
AA
PB
2
BG
13
Χρώμα: Μαύρο

Αυτά γράφει το δαχτυλίδι από το καναρίνι μου.. Ξέρει κανείς τι σημαίνουν;
 
Γεννήθηκε το 2013 στη Βουλγαρία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: apsu01
Μηπως μπορειτε να βοηθησετε και εμενα με την αναγνωση αυτου του δαχτυλιδιου;
E8 13 J785 170
 
Μήπως υπάρχει ένας ακόμη κωδικός που αποτελείται από Λατινικά γράμματα;

Γεννήθηκε το 2013 πάντως.
 
Οχι ετσι ακριβως το13 ξερω οτι γενηθηκε γιατι ειναι μαυρο. Τελοςπαντων ας μου κελαηδαει εμενα κ ας ειναι απο που θελει
 
Back
Top